Korona porcelanowa. Korona pełnoceramiczna. Brzesko Bochnia

Korona porcelanowa a korona pełnoceramiczna – czym się różnią?Cena.

Korona porcelanowa, korona porcelanowa na cyrkonie, czy może korona pełnoceramiczna – co wybrać? Poszczególne rodzaje koron protetycznych różnią się od siebie. Jeśli zaczynamy je porównywać, to trzeba powiedzieć, że mają podobną trwałość. Korona pełnoceramiczna i porcelanowa na cyrkonie są najnowszym typem uzupełnienia protetycznego. Mają moim zdaniem więcej zalet od koron na czapeczce metalowej. Wybór ostateczny nie jest jednak tak oczywisty. Zależy od warunków miejscowych, wskazań do wykonania korony protetycznej i oferty cenowej.

Jakie korony protetyczne wybrać?

Po złamaniu zęba, bądź jego zniszczeniu, jaką koronę protetyczna mamy wybrać? W pierwszym momencie wydaje się, że nic gorszego nie mogło się już zdarzyć, udajemy się czym prędzej do stomatologa licząc, że może nie będzie trzeba zęba usuwać. I rzeczywiście nowoczesna stomatologia i protetyka dają nam możliwości odbudowy uszkodzonych tkanek oraz powrotu, jeśli chodzi o estetykę do stanu pierwotnego, a nawet lepszego. Stomatolog planując leczenie proponuje nam rodzaj korony protetycznej. Docelowo korona pełnoceramiczna, czy porcelanowa na metalu czy może porcelanowa na podbudowie z tlenku cyrkonu? Wbrew pozorom jest to bardzo ważne pytanie. Dlatego, że tego wyboru dokonujemy na kilkanaście do kilkudziesięciu lat, Tyle bowiem są w stanie wytrzymać w jamie ustnej korony protetyczne. Dlatego też, to jak będziemy wyglądać i jak będziemy się czuli po zakończeniu leczenia protetycznego może zależeć właśnie od wyboru rodzaju korony.

Korona porcelanowa na metalu

 

Korona porcelanowa na metalu, jak sama nazwa wskazuje posiada w środku czapeczkę metalową, na której napalona jest cienka warstwa porcelany. W procesie laboratoryjnym najpierw powstaje metalowy środek korony porcelanowej. Odlewany jest on z jednego metalu lub stopu kilku metali. Następnie trzon, czapeczkę, pokrywamy warstwą opakeru, który ma za zadanie zamaskować kolor metalu. Dopiero na końcu kolejne nakładane warstwy stanowi porcelana i glazura.

Korony porcelanowe na metalu są bardzo trwałym i sprawdzonym typem koron. Dlatego idealnie sprawdzają się w odcinkach bocznych łuku zębowego. Wskazane są do wykonania prac łączonych (zasuwy, zatrzaski), osadzane i projektowane wraz z protezami szkieletowymi. Przegrywają jednak moim zdaniem pod względem estetycznym z koronami ceramicznymi. Dotyczy to szczególnie odcinku przedniego łuku zębowego. Korony porcelanowe na podbudowie metalowej, niezależnie czy będzie to chrom/kobalt, srebro/ pallad, czy złoto mogą w części przyszyjkowej powodować efekt przysinienia brzegu dziąsła. Ma to miejsce w przypadku niewielkiego obniżenia linii dziąseł lub bardzo cienkiej tkanki miękkiej otaczającej ząb. Co bardzo ważne, przez obecność czapeczki metalowej nie posiadają niestety możliwości naturalnego przenikania światła przez swoją strukturę.

Korona porcelanowa na złocie

Korona porcelanowa na złocie jest także koroną porcelanową na metalu. Stanowi doskonale połączenie metalu i ceramiki. W obserwacji klinicznej korony na złocie wytrzymują kilkadziesiąt nawet lat użytkowania w jamie ustnej. Ponadto świetnie chronią zęba i przyzębie. Złoto dzięki swoim właściwościom zapobiega stanom zapalnym dziąsła i powstawaniu próchnicy korzenia zęba. Z drugiej strony korony porcelanowe na złocie mają też wady. Pierwszą z nich jest nią cena, która jest znacząco wyższa od ceny tradycyjnej korony porcelanowej. Drugą, to złoty kolor stopu, który bardzo często trzeba ukrywać. Jednak biorąc pod uwagę przewidywany czas użytkowania, jest to propozycja godna rozważenia.

Korona porcelanowa na tytanie

Niezwykła biokompatybilność tytanu sprawia, że korona porcelanowa na tytanie jest bardzo dobrą propozycją odbudowy zniszczonych tkanek zęba. W tym przypadku cena korony zęba jest wyższa niż korony porcelanowej na podbudowie chromo-kobaltowej, głównie ze względu na technologię jej wykonania. Bardzo często elementy tytanowe są frezowane. Z drugiej strony otrzymujemy prace niezwykle precyzyjne, co jest niezwykle istotne, gdy planujemy wykonywać w jamie ustnej prace złożone. 

Korona pełnoceramiczna

korona pełnoceramiczna, korona porcelanowa na cyrkonie

Korona pełnoceramiczna jest to korona zębowa wykonana z czystej ceramiki. Idealna jako odbudowa protetyczna na zęby w odcinku przednim szczęki i żuchwy. Ze względu na technologię wykonania korony pełnoceramiczne możemy podzielić na rodzaje:

  •  korona pełnoceramiczna tłoczona
  •  CAD/CAM – korona pełnoceramiczna frezowana 
  •  korona pełnoceramiczna 
  •  korona pełnoceramiczna spiekana

Odbudowa pełnoceramiczna charakteryzuje się bardzo wysoką estetyką. Odbija i przepuszcza światło, jak naturalne zęby. Efekt finalny jest taki, jakbyśmy nigdy nie zlecali dentyście leczenia takiego zęba. Wydaje się, jakby próchnica ani uraz go nie dotknęły. Wytrzymałość mechaniczna jest jednak niższa niż koron porcelanowych na metalu i koron na cyrkonie, dlatego raczej nie poleca się jej do odcinków bocznych.

Korona porcelanowa na cyrkonie

 

Korona porcelanowa stworzona na podbudowie cyrkonowej odbija i przepuszcza światło, jak naturalne zęby. Ma wszystkie zalety korony pełnoceramicznej lecz jest bardziej wytrzymała pod względem mechanicznym. Możemy wykonać ją całkowicie z cyrkonu w systemie CAD/CAM , albo druga metoda – wykonujemy podbudowę, czapeczkę. Czapeczka wykonana z tlenku cyrkonu na wierzchu pokrywana jest warstwowo porcelaną. 

Przezierność korony porcelanowej na cyrkonie jest zbliżona do tej jaką posiadają naturalne zęby. Jednocześnie cyrkon jest materiałem ceramicznym, który ma wytrzymałość metalu, a w przeciwieństwie do niego w znacznie mniejszym stopniu przyciąga osad nazębny. Zwiększa to higienę w jamie ustnej i zmniejsza ryzyko zapaleń przyzębia. Dlatego też nawet biorąc pod uwagę, że z wiekiem dochodzi do wędrówki dziąsła i obnażenia korzenia, korona porcelanowa na cyrkonie zachowuje cały czas swoją wysoką estetykę.
Zdarzają się, choć rzadko reakcje uczuleniowe, na niektóre metale. Tlenek cyrkonu nie wywołuje żadnych niekorzystnych efektów ani odczynów alergicznych, nie podrażnia także tkanek.

Na zdjęciu widzicie państwo dwie korony, przez które przechodzi światło. Jak myślicie, która jest porcelanowa na cyrkonie, a która porcelanowa na metalu?

Korona porcelanowa na cyrkonie. Korona porcelanowa na metalu Brzesko Bochnia

Korona porcelanowa na implancie

Korony porcelanowe są idealnym zwieńczeniem pracy implantoprotetycznej. Korona porcelanowa na implancie zęba może być wykonana na podbudowie metalowej, cyrkonowej, bądź tylko z tlenku cyrkonu techniką CAD/CAM. Pamiętajmy, że implanty zębowe to tylko rodzaje śrub, które wymagają wykończenia koroną porcelanową. Korony porcelanowe na implancie możemy mieć w formie solowej, bądź jako elementy mostów protetycznych.

Korona porcelanowa cena. Korona pełnoceramiczna cena.

Cena korony porcelanowej na cyrkonie, czy cena korony pełnoceramicznej jest wyższa niż cena korony porcelanowej. Wybór korony pełnoceramicznej czy korony porcelanowej na podbudowie z tlenku cyrkonu nie jest taki prosty. Biorąc pod uwagę planowany czas użytkowania i walory estetyczne warto dobrze przemyśleć swoją decyzję.

Ceny poszczególnych koron znajdziecie w artykule „Korona zęba protetyczna

Korona porcelanowa opinie i pytania pacjentów

Korona porcelanowa na metalu - ile lat wytrzyma?

Trzeba powiedzieć, że są to bardzo wysokiej jakości prace protetyczne. Dlatego też, to ile wytrzyma korona porcelanowa nie jest problemem, bowiem sama korona jest trudna do zniszczenia. Prawidłowo wykonana korona porcelanowa wytrzyma kilkadziesiąt lat. Problem stanowi nasz organizm, jego wytrzymałość , zdolności naprawcze i upływ lat. Zaburzenia zwarciowo-zgryzowe, braki zębowe, próchnica, nałogi, choroby ogólne, braki witaminowe, czynniki genetyczne i inne powodują na przestrzeni lat uszkodzenia dziąseł, przyzębia i zębów. Tracimy korony wraz zębami z powodu paradontopatii, próchnicy korzenia, zapalenia miazgi typu endo-perio. Stan tkanek otaczających zęba, które powinny go chronić i zapewniać prawidłowe funkcjonowanie  korony porcelanowej, na skutek chorób i destrukcji jest przyczyną utraty korony porcelanowej i zęba. Dlatego im lepiej dbamy o higienę i prawidłowy stan jamy ustnej, tym dłużej cieszymy się własnymi zębami.

Uszkodzona, uszczerbiona korona porcelanowa lub złamana korona porcelanowa

Uszkodzenie korony porcelanowej dotyczy praktycznie tylko licówki. Dlatego też nie ma niebezpieczeństwa dla zęba, którego ta korona chroni. Ukruszona korona porcelanowa na niewielkiej przestrzeni, a właściwie jej licówka może być z powodzeniem naprawiona.

Można to zrobić na dwa sposoby. Pierwszy ściągamy koronę porcelanową z zęba, odsyłamy do pracowni protetycznej i zlecamy dopalenie porcelany. Drugi sposób to dolicowanie materiałem do naprawy porcelany w gabinecie stomatologicznym. Ta druga metoda jest o tyle lepsza, że można to zrobić szybko i bez ryzyka uszkodzenia zęba filarowego. 

Pacjenci czasem pytają, co robić jeśli jest złamana korona porcelanowa. Rozumiem, że doszło wtedy do znacznego odłamania warstwy licowej. Dlatego rozważamy wtedy i najczęściej ponownie wykonujemy koronę porcelanową.

Czy korony porcelanowe ciemnieją?

Porcelana stomatologiczna jest niezwykle odpornym materiałem i do tego mało nasiąkliwym. Korona protetyczna jest znacznie bardziej odporna na działanie czynników chemicznych, niż naturalne tkanki zęba. Ma także znacznie mniejszą agregację na swojej powierzchni osadów nazębnych niż szkliwo zęba. Dlatego też, nie obserwujemy przebarwień ani koron porcelanowych, ani licówek porcelanowych. Jeśli nastąpiło przebarwienie korony porcelanowej, oznacza to, że nie jest ona pokryta porcelaną. Najprawdopodobniej pokryta została kompozytem, albo w starszych wersjach koron protetycznych akrylem.

Porcelanowa korona zęba a refundacja NFZ

Porcelanowa korona zęba na NFZ nie jest refundowana. W związku z tym pacjenci mogą mieć wykonane tylko uzupełnienia protetyczne ruchome w postaci protezy akrylowej, jeśli brak obejmuje 5 lub więcej zębów. Wyjątkiem są sytuacje powypadkowe, kiedy to pacjent może zgłosić się z odpowiednimi dokumentami i złożyć wniosek do dyrektora oddziału NFZ o refundację odbudowy protetycznej. O przyznaniu świadczenia uzupełnienia koroną protetyczną na NFZ decyduje w tym wypadku urzędnik.

Czy koronę porcelanową można szlifować ?

Koronę porcelanową można szlifować. Robimy to w fazie mierzenia, jak i ostatecznie po zacementowaniu na filarze zębowym. W pierwszym przypadku korona porcelanowa, po korekcie i szlifowaniu odsyłamy do pracowni protetycznej i tam zgodnie z zaleceniami lekarza modelowana i poprawiana. Wraca do rąk lekarza, który ponownie mierzy koronę porcelanową w ustach pacjenta. Następnie jeśli wszystko jest w porządku, lekarz osadza ją na stałe. Ostatnia faza kontroli korony protetycznej jest wykonywana po zacementowaniu i polega na sprawdzeniu kontaktów zwarciowo-zgryzowych. W tym właśnie momencie jeśli jest konieczna lekarz dokonuje ostatecznej zwykle niewielkiej korekty. Korona porcelanowa jest szlifowana w miejscach przeciążenia i na koniec polerowana.

Zmiana koloru korony porcelanowej

Zmiana koloru korony porcelanowej może odbywać się praktycznie tylko na etapie jej mierzenia. Oznacza to, że nie ma problemu ze zmianą koloru korony, którą projektujemy i jeszcze nie zacementowaliśmy w jamie ustnej pacjenta. Dlatego też możemy ją w  przypadku nieodpowiedniej barwy odesłać do laboratorium protetycznego ze wskazaniami, jaki kolor ma być docelowy. Problem pojawia się po osadzeniu korony porcelanowej. Zmiana koloru korony porcelanowej w jamie ustnej pacjenta jest niemożliwa. Z drugiej strony jest to ogromny plus koron porcelanowych, bowiem  pod wpływem czynników fizycznych i chemicznych w jamie ustnej zmiana koloru korony porcelanowej również nie ma miejsca. 

Zdejmowanie korony porcelanowej

Zdejmowanie korony porcelanowej wykonuje się niezwykle rzadko. Jest to praca protetyczna bardzo wytrzymała. Dlatego musimy mieć bardzo ważne powody by zdjąć koronę porcelanową. Protetyk może zrobić to na dwa sposoby. Pierwszy polega na mechanicznym zbiciu korony porcelanowej specjalnymi zbijakami. Niesie ta metoda jednak ryzyko uszkodzenia zęba filarowego. Dlatego częściej stosujemy drugi sposób polega na przecięciu frezami korony. Niestety ta metoda zdejmowania korony porcelanowej ma duży minus, bowiem prowadzi do jej zniszczenia i konieczności powtórnego wykonania.

Korona zęba nie tylko przywraca zdrowie, ale i wpływa pozytywnie na wygląd uśmiechu, pacjenta, podnosząc jego estetykę. Zapraszamy serdecznie do naszych gabinetów stomatologicznych w Bochni lub Brzesku wszystkie osoby, które myślą o założeniu koron porcelanowych lub ceramicznych. Gwarantujemy profesjonalne i przyjazne podejście do każdego pacjenta oraz korzystne ceny zabiegów protetycznych.