parat ortodontyczny przed i po

Aparat ortodontyczny przed i po. Opinie. Cena

Aparat ortodontyczny przed i po. Czy leczenie ortodontyczne rzeczywiście jest skuteczne? Jeśli zapytamy osoby, które nosiły aparat czy widzą u siebie zmiany, to w większości odpowiedzą, że tak i to bardzo na plus. Opinie są pozytywne mimo tego, że dla pacjenta proces leczenia wiąże się z wieloma niedogodnościami rozłożonymi w czasie nawet kilku lat. Nagrodą za to jest piękny, naturalny uśmiech.

Aparat ortodontyczny - dlaczego warto go mieć?

Aparat ortodontyczny dlaczego warto?

Aparat ortodontyczny oddziałuje na obszar estetyczny bardzo ważny dla nas, czyli twarz. To twarz właśnie wyraża nas samych. Nasze myśli i emocje. Anatomicznie zaś jest początkiem wielu ważnych układów. Nie możemy schować defektu w tym rejonie ciała pod swetrem. „Krzywe” zęby mniej lub bardziej zawsze będą widoczne.Dlatego też, stworzono aparat ortodontyczny, by wyleczyć wadę zgryzu, także naszego. Aparat pozwala ustawić zęby w prawidłowych warunkach zwarciowych jak i artykulacyjnych. Dzięki wysiłkom naszym i lekarza ortodonty pozwala nam na koniec uzyskać piękny uśmiech.

Aparat ortodontyczny przed i po. Uwarunkowania psychiczne i społeczne

Dla różnych osób fakt posiadania ładnych, równo ustawionych zębów w łuku, estetycznego miłego uśmiechu ma inną wagę. Na naszą decyzję o leczeniu mają wpływ czynniki psychologiczne, kulturowe i inne pozamedyczne. Skok jakościowy przed i po zakończonym leczeniu ortodontycznym dla niektórych pacjentów jest naprawdę ogromny i to na plus. To jak otwarcie wydawałoby się na zawsze zamkniętych drzwi. 

nakładki zębowe

Wraz  z poprawą ustawienia zębów obserwujemy u naszych pacjentów zmiany w psychice. Początkowo zamknięci, zalęknieni, stopniowo się otwierają. Stają się bardziej komunikatywni i przystępni, łatwo i chętnie się uśmiechają. W rozmowach słychać opinie samych pacjentów, którzy mówią o dużo lepszej kondycji psychicznej i ogólnym dobrym samopoczuciu. Ładne i równe zęby jakie są efektem końcowym leczenia ortodontycznego, to tak naprawdę ogromny wzrost naszej samooceny. To również zauważalny wzrost akceptacji otoczenia, kolegów, szefów w pracy, znajomych, klientów. Ponadto nie bez znaczenia jest także wpływ naszego samopoczucia na życie rodzinne i nasze dobre relacje z najbliższymi.

Aparat ortodontyczny przed i po. Aspekty medyczne i lecznicze

Aparat ortodontyczny opinie

Ortodonta bada i ocenia wpływ wady zgryzu na poszczególne części układu stomatognatycznego. Widzi problem szerzej niż sam pacjent. Planuje całe postępowanie lecznicze i to nie tylko to ortodontyczne. Ocenia tkanki jamy ustnej, ich stan, ewentualne zmiany zapalne i zwyrodnieniowe. Decyduje o ich ochronie i leczeniu. Dodatkowo w zależności od wady zgryzu i od jej rodzaju i stopnia zaawansowania określa co jesteśmy w stanie osiągnąć oraz dobiera rodzaj aparatu ortodontycznego. Układa plan – aparat ortodontyczny przed i po, to co jest i to do czego dążymy.

Wpływ wady zgryzu na zęby

Nieleczone wady zgryzu prowadzą  do starcia powierzchni, złamania i pęknięć powierzchni szkliwa, a nawet rozchwiania zębów i ich utraty. Leczenie aparatem i przesunięcia zębów pozwalają na rozłożenie równomierne obciążeń i likwidację węzłów urazowych. Zrównoważenie sił zwarcia i artykulacji (ruchy żuchwy) zabezpiecza nas przed pękaniem struktur zęba. Ponadto aparat ortodontyczny rozsuwa stłoczone zęby. Chroni je w ten sposób przed powstawaniem licznych ubytków próchnicowych. Ułatwia bowiem samooczyszczanie przez ślinę i codzienną higienę w jamie ustnej. Dzięki ustawieniu zębów w prawidłowej pozycji i likwidacji przeciążeń zwarciowych unikamy ich rozchwiania, a co za tym idzie paradontozy.  Aparat ortodontyczny przesuwa i ustawia przechylone, stłoczone oraz zrotowane zęby. Podsumowując leczenie aparatem chroni nasze zęby przed przedwczesną utratą z powodu pęknięć, próchnicy oraz paradontozy.

Aparat ortodontyczny w profilaktyce chorób przyzębia

Wady zgryzu, które łączą się z przeciążeniem, stłoczeniem, czy nieprawidłowym ustawieniem zębów powodują schorzenia przyzębia i aparatu więzadłowego zębów. Dlatego też istniejące miejscowe przeciążenie sprzyja zapaleniom dziąsła brzeżnego. Jeśli taki stan utrzymuje się dłużej, zmianom zapalnym ulegają również tkanki głębiej położone. Obserwujemy jednocześnie zaniki blaszki kostnej otaczającej korzeń zęba. Ponadto wraz z zanikiem kości widzimy w jamie ustnej recesje dziąsłowe. Jest to miejscowe cofnięcie się działa. Najbardziej niebezpieczne są pionowe zaniki dziąsła i blaszki kostnej. Często dotyczą one tylko jednej czy dwóch ścian kostnych otaczających korzeń zęba. Wszystkie te zmiany prowadzą do zaniku aparatu więzadłowego zęba. Obrazem klinicznym takiego procesu są ropnie przyzębne. Końcowym stadium jest niestety utrata zęba. Dlatego tak ważna jest wczesna profilaktyka i leczenie aparatem ortodontycznym. 

Wady zgryzu a zaburzenia mięśniowe

Wady zgryzu wpływają na układ mięśniowy i powięziowy w obrębię twarzoczaszki i nie tylko jej. Mamy taką sytuację przed leczeniem, że na skutek wad gnatycznych i zębowych następuje stopniowy wzrost napięcia, zaburzenie funkcji, bolesność oraz przerosty, które obserwujemy w mięśniach żwaczach, mięśniach skrzydłowych i podgnykowych. Są to grupy mięśniowe odpowiedzialne za ruchy przywodzenia i odwodzenia żuchwy, oraz za jej ruchy boczne. Dodatkowo przez układ powięziowy zaburzenia przenoszone są na szyję, obręcz barkową, a są doniesienia, że nawet na obręcz biodrową. Leczenie zaburzeń mięśniowych jet długotrwałe i dają one znaczne dolegliwości. Wydaje się więc naturalne, że w procesie planowania leczenia ortodontycznego zwracamy uwagę na profilaktykę i przywrócenie prawidłowej funkcji mięśniom twarzoczaszki.

Leczenie apratem ortodontycznym zwyrodnień stawów skroniowo-żuchwowych

Zaburzenia pracy stawów skroniowo-żuchwowych powstają powoli i są rozciągnięte w czasie. Nieprawidłowe kontakty zwarciowe, wady zgryzu pochodzenia zębowego i te o charakterze rozwojowym wpływają na pracę, funkcję i stan stawów twarzoczaszki.  Ponadto specyficzna budowa stawów i ich unikalna mechanika mają wpływ na łatwość powstawania zwyrodnień w ich obrębie. Dlatego też badanie, planowanie i leczenie ortodontyczne mają za zadanie nie dopuścić do powstania trzasków w stawach, uczucia przeskakiwania, czy bolesności podczas opuszczania i przywodzenia żuchwy. Takim skrajnym powikłaniem wad zgryzu są stany zablokowania ruchomości w stawie skroniowo-żuchwowym.

Szum w uchu, ból okolicy ucha i skroni wywołany wadami zgryzu

Nierozpoznany ból ucha, skroni, czasem połowy głowy w znacznym procencie przypadków jest spowodowany wieloletnimi zaburzeniami w stawie skroniowo-żuchwowym. Inne objawy to szum w uszach, przeskakiwanie i trzaski podczas przywodzenia i odwodzenia żuchwy. Przyczyną takiego stanu mogą być nieleczone wady zgryzu. Szczególnie te w których występuje obniżenie wysokości zwarciowej i skrócenie dolnego odcinka twarzy. Ponadto wszystkie inne wady prowadzące do przesunięcia głowy żuchwy ku tyłowi i ucisku na przednią ściankę przewodu słuchowego. Taka sytuacja kliniczna powoduje zaburzenia w pęczku naczyniowo-nerwowym zaopatrującym ucho środkowe i może być przyczyną szumów w uszach i dolegliwości bólowych w tej okolicy. Dlatego też rolą ortodonty jest profilaktyka i rozpoznanie istniejących nieprawidłowości. Leczenie aparatem ortodontycznym ma za zadanie likwidację wady zgryzu. Po leczeniu aparatem przywracamy fizjologiczne warunki, dzięki czemu zapewniamy prawidłową pracę stawu skroniowo-żuchwowego.

Leczenie ortodontyczne zaburzeń gnatycznych

Duże zaburzenia struktur twarzoczaszki występują przy wadach gnatycznych, kostnych, gdzie mamy zmiany wielkości i struktury kostnej. W formie klinicznej występują w postaci deformacji, niedorozwojów i przerostów tkanek. Bardzo często te wady zgryzu powiązane są z chorobami genetycznymi i zaburzeniami hormonalnymi. Leczenie najczęściej jest wielospecjalistyczne. W związku z tym, lekarz ortodonta jest wtedy jednym z wielu specjalistów konsultujących i leczących zaburzenia w obrębie twarzoczaszki.

Wpływ wad zgryzu na inne narządy i funkcje

Każda wada zgryzu w mniejszym, czy większym stopniu oddziałuje na funkcję innych układów i narządów.

Nieleczone mogą powodować :

  • zaburzenia proporcji twarzy
  • zaburzenia oddychania
  • częste infekcje
  • wady wymowy
  • chrapanie
  • zaburzenia struktur kręgosłupa
  • inne

Aparat ortodontyczny opinie

Noszenie aparatu ortodontycznego nie jest łatwe. Stąd możecie się spotkać na forach w internecie z opiniami hurra optymistycznymi ale i też z opiniami bardzo krytycznymi. Ponadto aparaty ortodontyczne są ciałami obcymi w jamie ustnej. Wymagają sporej samodyscypliny i zaparcia przy noszeniu. Powodują między innymi bóle zębów, otarcia śluzówki, wysychanie warg i inne, często także powstają w jamie ustnej afty. Do tego pacjent musi zachowywać idealną higienę jamy ustnej. Porównałbym je do lekarstwa, które jest okropnie gorzkie, ale zarazem skuteczne. Ale, z drugiej strony, dzięki nim jesteśmy w stanie wyprostować zarówno defekty fizyczne jak i psychiczne. Dlatego też stosując je w praktyce zabezpieczamy naszych pacjentów przed całym szeregiem ubocznych skutków istniejących u nich wad zgryzu.

Aparat ortodontyczny cena

Koszt aparatu stałego w naszej przychodni waha się w zależności od rodzaju od 2000-3000 zł. Podobnie jak w przypadku aparatów ruchomych jest on projektowany indywidualnie dla każdego pacjenta. Ceny aparatów stałych w innych przychodniach i miastach mieszczą się w przedziale od 1600 do nawet 4000 zł. Dodatkowo do ceny aparatu ortodontycznego trzeba często doliczyć doliczyć koszt przygotowania planu leczenia, diagnostyki, wizyt kontrolnych czy wykonania nowych łuków. 

Serdecznie zapraszamy wszystkich pragnących zmienić wizerunek własnych zębów, wyleczyć istniejącą wadę zgryzu, do odwiedzenia naszych specjalistów i gabinetów stomatologicznych w Bochni i Brzesku.