Aparat ortodontyczny ruchomy. Rodzaje. Efekty. Cena

Aparat ortodontyczny ruchomy. Rodzaje. Efekty. Cena. Opinie

Aparat ortodontyczny ruchomy jak sama nazwa wskazuje jest to aparat wyciągany z jamy ustnej. Dlatego stosujemy go u dzieci w okresie uzębienia mlecznego i mieszanego. Najczęściej zbudowany z tworzywa (akrylu) i drutu.  Przede wszystkim służy nam do usuwania wad zgryzu w okresie rozwojowym. Istnieje wiele odmian tych aparatów.

aparat ruchomy

Aparat ortodontyczny ruchomy działanie

Aparat ruchomy, zdejmowany, zbudowany jest z płyty akrylowej oraz elementów wykonanych z drutu stalowego sprężystego o średnicy 0,5–0,8 mm. Ruchomy aparat osadzamy na podniebieniu lub wyrostku zębodołowym żuchwy. Aktywnymi elementami w nich są sprężyny, śruby i wyciągi gumowe. Śruby, łuki sprężyny wykonane są ze stali nierdzewnej o specjalnych parametrach. Dlatego dzięki właśnie nim możemy kształtować łuk zębowy.

Odpowiednio modyfikując napięcie drutu możemy zęby wychylać, przesuwać wzdłuż łuku zębowego a nawet odsuwać wargę górną lub dolną. Śruby ortodontyczne pozwalają powiększyć wymiar poprzeczny łuku zębowego. Dlatego możemy uzyskać wybiórczo rozszerzenie lub zwężenie łuku zębowego w jego tylnym lub przednim segmencie, a nawet rozsunąć szew podniebienny.

Rodzaje aparatów ortodontycznych ruchomych

Specjalnym typem aparatów ortodontycznych ruchomych są aparaty czynnościowe. Najczęściej są to najczęściej aparaty dwuszczękowe. Przede wszystkim wykorzystują one siły wyzwalane przez czynność mięśni twarzy. Zmiany we wzajemnym ustawieniu łuków zębowych, oraz w położeniu zębów w łuku zębowym uzyskujemy dzięki temu, że aparaty czynnościowe zmieniają napięcie mięśni żwaczowych, mięśni warg, policzków i języka. Po założeniu aparatu obserwujemy pobudzenie tkanek otaczających i dostosowywanie się ich do nowych warunków. Dlatego też działanie sił mięśniowych jest przenoszone przez aparat na zęby, wyrostki zębodołowe, a nawet na stawy skroniowo-żuchwowe.

W działaniu aparatów czynnościowych wykorzystujemy: zasadę przyłożenia siły i zasadę eliminacji nacisku. Godne uwagi jest to, że odpowiednio ukształtowane peloty eliminują nacisk mięśni warg i policzków na łuki zębowe, zmieniają układ języka, oraz mogą powodować wygaszenie szkodliwych nawyków.
Aparat ortodontyczny ruchomy czynnościowy leży luźno w jamie ustnej. 

aparat ruchomy

Podczas nagryzania na powierzchnie aparatu, dochodzi do kontaktowania się zębów i wyrostków zębodołowych z aparatem.
Przy takiej zależności, wielkość siły, z jaką działa aparat, pacjent reguluje na drodze odruchu bólowego. W przypadku zbyt mocnego zaciśnięcia zębów na aparacie, pojawiający się ból powoduje rozluźnienie mięśni.

Aparat ortodontyczny efekty

Aparat ortodontyczny na noc i na dzień

Standardem jest, że aparat ortodontyczny ruchomy pacjent powinien nosić 12-14 godzin na dobę. Zasadę mamy taką, że im dłużnej nosimy, tym lepsze otrzymujemy wyniki. Tylko aparat ortodontyczny stały działa 24 godziny na dobę. Aparat ortodontyczny na noc zakładamy zawsze. W ciągu dnia nosimy go co najmniej 6 godzin i stopniowo wydłużamy czas noszenia aparatu ruchomego.
Pierwsze efekty obserwujemy już po dwóch miesiącach. Ale jest to możliwe tylko wtedy, gdy dziecko nosi aparat regularnie i trzyma się zaleceń lekarza ortodonty. To nie jest to łatwe. Dzieci skarżą się na niewygodę, utrudnienia w mówieniu i dziwny wygląd. Dlatego warto próbować je przekonać rozmawiając z nimi przedstawiając korzyści, jakie płyną z leczenia. Dodatkowo możemy indywidualnie dobrać kolor aparatu wraz dodatkowymi i ozdobami. Ponadto, spróbujmy wprowadzić system nagród za sumienne przestrzeganie godzin noszenia aparatu.

Aparat ortodontyczny na noc - cena

Najchętniej aparat ortodontyczny nosilibyśmy tylko w nocy. Jest to czas, kiedy nie jesteśmy aktywni. Nie przeszkadza więc nam aparat, który zakładamy na zęby. Nie wykonujemy bowiem ruchów żuchwy, nie mówimy, nie spotykamy się z innymi ludźmi. Ponadto nie drażni nas i nie obciera. Słowem jak w powiedzeniu „rolnik śpi, a w polu mu rośnie”. Możemy tak zrobić, jest jednak cena jaką trzeba będzie za taki model leczenia zapłacić. Po pierwsze nosząc aparat tylko w nocy mamy mniejszą stymulację kości do przebudowy i przesunięć zębów. Po drugie, a co wynika z pierwszego wydłuża się znacznie czas naszego leczenia. Efekty, na które czekamy mogą się pojawić późno, albo nawet wcale. Noszenie aparatu ruchomego tylko w nocy wydłuży okres naszego dyskomfortu i może nie przynieść poprawy i likwidacji wady zgryzu.

Aparat ortodontyczny zdejmowany

Aparat ortodontyczny zdejmowany, ruchomy, koryguje jedynie niewielkie wady zgryzu. Innymi słowy, ta metoda nie daje możliwości obracania zębów ani przesuwania ich. Dlatego niektórych wad zgryzu nie można w ten sposób korygować. Ma też jednak i swoje zalety.

 Możemy zawsze w dowolnej sytuacji ściągnąć go. Dlatego też łatwiej likwidujemy wszystkie podrażnienia i spożywamy normalnie posiłki. Aparat ortodontyczny zdejmowany ma także stosunkowo niewielki koszt, mniejsze kłopoty z higieną niż w aparatach stałych oraz to, że łatwo się je naprawia.

Najważniejsza rzecz przy aparatach ruchomych – działają tylko wtedy gdy się je nosi !

Aparat ortodontyczny ruchomy podkręcanie rozkręcanie

Aparat ortodontyczny ruchomy działa poprzez wywieranie kierowanego nacisku na wybrane zęby. Siły generowane przez aparat powstają dzięki aktywacji zamontowanej w nim śruby, ewentualnie sprężyny. Przeważnie lekarz kontroluje aparat ortodontyczny ruchomy średnio co 4-6 tygodni. Dlatego w tym czasie, zgodnie z zaleceniami aparat podkręcamy 4-6 razy. Oznacza to, że podkręcamy, rozkręcamy aparat co 7-10 dni. Czasem ten okres jest 14 dniowy. Wydłuża to jednak okres leczenia. Najwięcej niedogodności wywołuje on w jamie ustnej pacjenta zaraz po rozkręceniu. W przeciągu kilku dni, tygodnia nacisk stopniowo maleje. Świadczy to o prawidłowym działaniu aparatu. Podkręcanie aparatu dokonujemy otrzymanym od lekarza kluczykiem. Po wprowadzeniu go do dziurki obracamy o jeden skok śruby tj. o 90 stopni, zgodnie z zaznaczonym na płycie aparatu kierunkiem strzałki.

Aparat na zęby ruchomy zalecenia

  • Aparat ortodontyczny ruchomy nosimy jak najdłużej w ciągu dnia i całą noc. Minimum 4 godziny dziennie. Aparat działa tylko wtedy, gdy go nosimy. Dlatego wykorzystujemy każdą wolną godzinę dnia.
  • W okresie początkowym, adaptacyjnym nie rozkręcamy aparatu.
  • Czas noszenia aparatu ruchomego  wydłużamy stopniowo, ze względu na bolące w pierwszym okresie zęby.
  • Podczas noszenia aparatu dziecko cały czas powinno oddychać przez nos. usta pozostają zamknięte. Dzięki temu prawidłowo nam się kształtuje podniebienie i wyrostki szczęk.
  • Aparat na zęby ruchomy ściągamy podczas posiłków. Nie jemy w nim, ponieważ go uszkodzimy. Poza tym jest to pierońsko niewygodne 🙂
  • Zdejmujemy aparat ruchomy przez delikatne obustronne podważanie lub pociąganie klamer. nie wolno nam robić tego z jednej strony aparatu. W konsekwencji może to doprowadzić do jego odkształcenia.
  • Zgodnie z zaleceniem lekarza rozkręcamy aparat. Może to być co siedem, dziesięć, a nawet czternaście dni. Szczegóły znajdziecie powyżej.
  • Zachowujemy bardzo wysoką higienę aparatu ortodontycznego. Podobnie dbamy o zęby. Informacje o czyszczeniu aparatu znajdziecie poniżej.
  • Ruchomy aparat na zęby po umyciu powinien zostać wysuszony. Przechowujemy go w specjalnym pudełku. Jest to istotne, bowiem  wilgotne  tworzywo aparatu mogą zasiedlić grzyby.
  • Pilnujemy wizyt kontrolnych i regularnie się na nie zgłaszamy. Dzięki temu leczenie będzie przebiegało zgodnie z planem.

Jak długo muszę nosić ruchomy aparat ?

Średni czas noszenia aparatu ruchomego  to 24 miesiące.  Całe leczenie ortodontyczne trwa w zależności od wady od kilkunastu miesięcy do 3-4 lat.

leczenie aparatem ortodontycznym Brzesko Bochnia

W jakim wieku rozpocząć leczenie aparatem ortodontycznym ruchomym ?

Leczenie wad zgryzu u dzieci najlepiej rozpocząć przed okresem dojrzewania. Najczęściej jest to przedział miedzy 9-tym, a 13-tym rokiem życia.

Aparat ruchomy dla dzieci - cena

Jaki jest najlepszy aparat ruchomy dla dziecka? Bardzo często pacjenci pytają nas lekarzy jaki aparat wybrać, albo jaki zastosować w leczeniu wady zgryzu u swojego dziecka. Odpowiadamy, że ten, który będzie najlepiej dostosowany do wady i wieku dziecka. Przede wszystkim w doborze rodzaju aparatu  decydują względy medyczne. Dlatego też, dla mniejszych dzieci projektujemy i zakładamy aparat ortodontyczny ruchomy, u młodzieży kierujemy się stanem rozwoju jamy ustnej i gdy to jest możliwe zakładamy aparat ortodontyczny stały. Szczegóły i detale estetyczne możemy dobierać wspólnie z pacjentem. Więcej informacji znajdziecie państwo w naszym wpisie :

Aparat ortodontyczny dla dzieci. Kiedy. Koszt. Rodzaje

Aparat ortodontyczny ruchomy dla dorosłych efekty

Dla osoby dorosłej polecamy aparat ortodontyczny stały. Bardzo rzadko planujemy i wykonujemy aparaty ortodontyczne ruchome u dorosłych, przy leczeniu wad zgryzu. Dlatego że, jakość i efekty leczenia są niestety dużo gorsze, niż wtedy gdy, zastosujemy aparat ortodontyczny stały. Stosując nieodpowiedni do wskazań aparat skazujemy się na to, że nie otrzymamy zakładanych efektów. Mogą one być niewystarczające, albo ich nie będzie. Jest to związane z zakończonym okresem wzrostu kości u osób dorosłych. Wszelkie zmiany dokonywane aparatem ruchomym zachodzą bardzo powoli. Siły jakie on wyzwala są mniejsze niż w aparacie stałym. Ponadto czas jego noszenia w jamie ustnej jest ograniczony najczęściej tylko do godzin nocnych. Dlatego aparaty ruchome częściej stosowane są jako utrzymywacze przestrzeni przed innym leczeniem stomatologicznym, lub po leczeniu ortodontycznym.

Jak czyścić aparat ortodontyczny ruchomy i jak dbać o zęby

Aparat ortodontyczny ruchomy jest wykonany dokładnie z takich samych materiałów, co proteza akrylowa. Podobnie jak ona powinien być dokładnie oczyszczany co najmniej 2 razy dziennie. Służą do tego celu specjalne szczoteczki. Podobnie dbałość o higienę zębów musi być na najwyższym poziomie. Te i inne aspekty prawidłowego dbania o aparat i własne zęby, wraz ze szczegółami, znajdziecie państwo w naszych wpisach :

Proteza higiena. Jak pielęgnować i czyścić protezę

Jak dbać o zęby nosząc aparat. Aparat i higiena

Jak dbać o aparat ortodontyczny. Higiena aparatu ortodontycznego

Aparat ortodontyczny ruchomy opinie

Jest to podstawowy aparat do leczenia wad zgryzu u dzieci do 13-tego roku życia. Jego zaletą jest stosunkowo niewielki koszt, łatwość higieny, możliwość usunięcia w razie potrzeby z jamy ustnej. Przede wszystkim pozwala ustawiać zęby jeszcze w okresie uzębienia mlecznego i mieszanego, gdy nie możemy zastosować aparatu ortodontycznego stałego
Aparat ortodontyczny ruchomy  jest w stanie wychylać, przesuwać zęby wzdłuż łuku zębowego. Możemy powiększyć wymiar poprzeczny, uzyskać wybiórczo rozszerzenie lub zwężenie łuku zębowego w jego tylnym lub przednim segmencie. Jeśli jest to konieczne rozsuwamy również szew podniebienny.

Aparat ortodontyczny ruchomy cena

Cena aparatu ruchomego w naszej przychodni zawiera się w przedziale między 600-1500 zł. Jest to koszt samego aparatu i zależy od indywidualnej potrzeby leczniczej u dziecka. Aparat jest zaprojektowany i wykonany według wskazań lekarza ortodonty. Cena aparatu ruchomego w innych przychodniach i miastach może wahać się w przedziale od 500 do nawet 2500 zł. Ceny aparatów ortodontycznych ruchomych w większych miastach są często znacznie wyższe. Wydatek zależy więc od lokalizacji, własnej wyceny lekarza, kosztów utrzymania gabinetu, czasem od indywidualnych wymagań rodziców czy samego pacjenta.