Aparat ortodontyczny stały. Aparat ortodontyczny. Cena aparatu

Aparat ortodontyczny stały – rodzaje, wskazania, efekty leczenia. Ile kosztuje stały aparat na zęby?

Aparat ortodontyczny stały umożliwia likwidację wad zgryzu, mogą nosić go pacjenci w każdym wieku (zarówno dorośli, jak i dzieci), posiadający stałe uzębienie. Wiele osób odwiedzających gabinet stomatologiczny, które chcą poprawić swój uśmiech, zastanawia się, ile trwa zakładanie aparatu ortodontycznego i czy to boli? Kiedy można spodziewać się pierwszych efektów? Ile kosztuje stały aparat na zęby i od czego zależy jego cena?

Jak działa aparat ortodontyczny ?

Aparat stały działa poprzez wywieranie nacisku na określone zęby, powodując ich powolne przemieszczanie w obrębie kości. Po pewnym czasie takie nieprawidłowo ustawione zęby zajmują właściwą pozycję względem sąsiadujących z nim oraz przeciwstawnych zębów. Przywraca właściwe zwarcie i relacje podczas artykulacji między szczęką i żuchwą. Ustawia zęby prawidłowo w łuku zębowym i przywraca naturalny uśmiech.

Aparat stały składa się z zamków i pierścieni, które są przyklejone specjalnym klejem do szkliwa.Do nich z kolei mocowany jest sprężysty drut, który wywiera na zęby stałą, precyzyjnie określoną siłę. Dzięki temu można je przesuwać w dowolnym kierunku w obrębie wyrostków zębodołowych żuchwy i szczęki, a także obracać je wokół własnej osi.

Aparat ortodontyczny stały. Aparat ortodontyczny. Brzesko Bochnia

Aparaty stałe działają więc 24 godziny na dobę, co jest ich niezaprzeczalną zaletą. Specjalna konstrukcja aparatu stałego daje jednak możliwość bardzo precyzyjnego przemieszczania zębów, na co nie pozwalają z taką dokładnością aparaty zdejmowane.

Ile trwa leczenie aparatem ortodontycznym ?

Mechanizm działania aparatów ortodontycznych stałych wiąże się ze zmianami w kości zębodołu. W miejscu, na które ząb jest przemieszczany, dochodzi do stopniowego zaniku tkanki kostnej. W miejscu, z którego ząb był przesunięty, kość szczęki ulega powolnemu nawarstwieniu. Ponieważ oba procesy nie przebiegają w tym samym tempie (kość szybciej zanika niż się odbudowuje), dlatego też leczenie ortodontyczne jest tak czasochłonne i wymaga stałej kontroli ze strony lekarza. Wiele osób zastanawia się, jak długo nosi się aparat ortodontyczny? Korekta zgryzu jest procesem długotrwałym. Dlatego leczenie za pomocą aparatu ortodontycznego stałego trwa średnio dwa lata, jednak w trudnych przypadkach okres ten może ulec znacznemu wydłużeniu.

Wskazania dla aparatu ortodontycznego

Przywrócenie prawidłowego ustawienia zębów nie jest zabiegiem jedynie kosmetycznym. Jakie są główne wskazania do leczenia aparatem stałym? Każdy ortodonta przyzna, że podstawowe wskazaniem do założenia aparatu ortodontycznego stałego są nieleczone wady zgryzu. One to powodują problemy z higieną jamy ustnej. Skutkiem tego, mamy zwiększone odkładanie płytki nazębnej i kamienia na powierzchniach zębów.

Konsekwencją zaburzeń higienicznych są także  próchnica, stany zapalne dziąseł i przyzębia. Te ostatnie wikła również przeciążenie zębów na skutek nieprawidłowych kontaktów zwarciowo-zgryzowych. Z drugiej strony na powierzchni szkliwa pojawiają  się rysy i pęknięcia. W dalszej kolejności prowadzi to mikrozłamań i starcia patologicznego szkliwa. Taki stan jest wstępem do zmian zwyrodnieniowych miazgi i jej zapalenia. Przeciążenie łuków zębowych, które jest skutkiem wady zgryzu może powodować wypadanie wypełnień i pękanie prac protetycznych. Leczenie pozwala zmniejszyć napięcie mięśniowe i dysfunkcje stawu skroniowo-żuchwowego. 
 
Dlatego też, zęby trzeba przygotować i ustalić ewentualne wskazania do leczenia ortodontycznego. Najpierw leczymy próchnicę, oraz chore przyzębie, wstawiamy brakujące zęby lub jeśli to konieczne usuwamy. Czasem pacjenci mają tak spięte mięśnie, że przed badaniem najpierw muszą iść na fizjoterapię, żeby je choć trochę rozluźnić

Aparat ortodontyczny stały dla dzieci

Leczenie aparatem stałym możemy rozpocząć w wieku młodzieńczym.Planujemy i wykonujemy aparat ortodontyczny stały dla dzieci w momencie gdy są już wyrznięte wszystkie zęby stałe. Są jednak przypadki, kiedy aparat jest zakładany w okresie uzębienia mieszanego, gdy koło siebie stoją zarówno zęby stałe jak i mleczne. 

Aparat stały dla dorosłych

Aparat ortodontyczny stały zaleca się młodzieży i dorosłym do zębów stałych.Pozwala na korygowanie wad znacznie poważniejszych niż aparat ruchomy. Czas noszenia takiego aparatu uzależniony jest od wady. Wśród aparatów stałych rozróżnia się: aparaty estetyczne (ceramiczne) i aparaty metalowe (tytanowe, niklowe).

Do ujemnych psychicznych skutków noszenia aparatu przez pacjenta należy początkowa niechęć, lęk w obawie przed brakiem akceptacji w swoim otoczeniu. Aparat stały dla dorosłych dostępny jest też w wersji kosmetycznej (z białej porcelany albo syntetycznego szafiru). Jego elementy mogą być traktowane przez pacjentów prawie jak specyficzny rodzaj biżuterii.

Aparat ortodontyczny stały. Aparat ortodontyczny. Brzesko Bochnia

Leczenie aparatem stałym

U niektórych pacjentów aparat ortodontyczny zakłada się od razu. U innych tydzień przed założeniem aparatu konieczne może być wykonanie tzw. separacji.Zabieg polega na umieszczeniu między zębami trzonowymi specjalnych elastycznych elementów, które tworzą miejsce dla pierścieni zakładanych później na pierwsze zęby trzonowe (czasem dotyczy to także innych zębów). Tydzień później jest kolejna wizyta, podczas której ortodonta usuwa elastyczne elementy i na zęby trzonowe nakłada specjalne pierścienie. W tym momencie można założyć aparat. Dalej, kolejno do  zębów przykleja się tzw. zamki (metalowe lub przezroczyste), a do nich mocuje się za pomocą ligatur sprężysty drut (łuk). Z ustaloną przez lekarza siłą będzie on uciskał zęby. Dzięki temu, korekcji ulegają także ich korzenie. Wszystko po to, aby zęby stanęły w ładnym łuku.

Aparat ortodontyczny – wizyty kontrolne

Trzeba jednak wiedzieć, że przy dużych wadach zgryzu, wymagających znacznej korekty wskazane są zamki metalowe. Następnie co 4-5 tygodni konieczna jest wizyta kontrolna u ortodonty. Sprawdza on ustawienie zębów, porównując ich stan z ułożonym wcześniej (z gipsowych odlewów) wzorcem i modyfikuje ustawienie aparatu.
W zależności od rodzaju wady i postępów w leczeniu nosi się go około dwóch – trzech lat.

Ile czeka się na aparat ortodontyczny stały ?

To ile się czeka na aparat stały od momentu wycisków zależy od dwóch ludzi. Po pierwsze od lekarza ortodonty. Dlatego, że to właśnie on dokonuje analizy modeli i zdjęć cefalometrycznych, na podstawie których określa plan leczenia. Potrzebuje na to czas. Po drugie od pacjenta i jego gotowości do noszenia aparatu. Zęby muszą być wszystkie zdrowe lub wyleczone, a higiena jamy ustnej perfekcyjna.
Najczęściej czekamy na aparat ortodontyczny stały dwa do trzech tygodni od momentu wycisków. Jeśli jednak pacjent nie przygotował się do leczenia, czas oczekiwania na aparat będzie dłuższy.

Rodzaje aparatów ortodontycznych

Aparaty ortodontyczne stałe jak wspomniałem zbudowane są z metalowego łuku i z metalowych zamków i pierścieni. Nie wszystkich satysfakcjonuje estetyka metalowego aparatu i dlatego wprowadzono elementy i rozwiązania estetyczne.  Możemy w związku z tym dokonać pewnego podziału aparatów ortodontycznych na rodzaje.

  1. Aparat ortodontyczny tradycyjny stalowy. Może mieć różne rodzaje zamków i do tego łuk stalowy lub niklowo-tytanowy, rzadko emaliowany
  2. Aparat z zamkami porcelanowymi
  3. Aparat z zamkami szafirowymi
  4. Samoligaturujący aparat ortodontyczny 
  5. Lingwalny aparat ortodontyczny (językowy, incognito)
  6. Aparat w postaci przeźroczystej nakładki

Aparat ortodontyczny kosmetyczny, kryształowy, szafirowy

Pacjenci pytają często nas lekarzy, o aparat ortodontyczny stały porcelanowy, aparat na zęby przezroczysty, czy aparat stały szafirowy, bądź aparat ortodontyczny estetyczny ? Można powiedzieć, że wszystkie te nazwy odnoszą się do rodzaju zastosowanych do prowadzonego leczenia zamków. Zakładamy aparaty stałe z zamkami ceramicznymi po to, by polepszyć u naszych pacjentów efekt kosmetyczny noszonego aparatu. Umówmy się, że nie jest to fizjologiczna rzecz w naszej buzi. Dlatego też, aby zniwelować efekt metalowej drabinki stosuje się zamki estetyczne, o mniejszym wymiarze, albo z innego materiału: kryształu, kompozytu, czy porcelany. Czasem stosuje się łuki pokryte teflonem lub silikonem. Efekt jest taki, że pacjenci proszą o aparat na zęby przezroczysty, cena którego jest niestety wyższa, niż aparatu tradycyjnego.

Ile czasu potrzeba na założenie aparatu stałego?

Zamki zbliżone do koloru zęba, lub przeźroczyste, bardzo dobrze potrafią się maskować w jamie ustnej. Przyklejane są podobnie jak metalowe do powierzchni wargowych wszystkich zębów i połączone gumkami z łukiem ortodontycznym. Gumki ortodontyczne są w kolorze białym, kremowym, w związku z tym obowiązuje dieta biała, jak przy wybielaniu. 

Unikamy barwiących pokarmów takich jak: kawa, herbata, cola, soki. Dlatego też, ze względu na stosowane materiały, cena aparatu porcelanowego może wynieść nawet 3000 zł

Aparat ortodontyczny samoligaturujący

Podobnie jak w wypadku tradycyjnego aparatu, aparat ortodontyczny stały samoligaturujący składa się z zamków przytwierdzonych do powierzchni wargowych zębów i z łuku stalowego.
Różnicę stanowią zamki, które dzięki specjalnemu mechanizmowi blokującemu łuk nie potrzebują gumek. Są one również nieco mniejsze, przez co komfort noszenia aparatu jest wyższy. Do innych zalet aparatu samoligaturującego zaliczyć trzeba krótszy czas leczenia i mniejszą liczbę wizyt, w związku z tym, że zamki nie wymagają comiesięcznej wymiany ligatur. Dlatego okresy między wizytami wynoszą 6-10 tygodni. Brak elementów elastycznych oraz  mniejsze zamki sprzyjają higienie, a konstrukcja aparatu pozwala na poszerzenie jego stosowania przy wadach wymagających poszerzenia łuku. Opinie aparat samoligaturujacy zarówno pacjentów jak i lekarzy ma bardzo pozytywne. Cena aparatu ortodontycznego samoligaturującego, za jeden jednego łuk to 2500 do 3500 zł.

Aparat ortodontyczny lingwalny

Aparat ortodontyczny językowy jest najbardziej estetycznym, ale najmniej wygodnym i najdroższym typem aparatu ortodontycznego stałego. Projektowane często cyfrowo zamki, są wykonane indywidualnie na każdy ząb, ze stopów złota lub irydu. Montowane są od strony językowej zębów. Zapewnia to doskonałą estetykę, ale z drugiej strony niesie sporo problemów z adaptacją, jedzeniem i mową. W konsekwencji długo się do tego aparatu przyzwyczajamy. Mamy także kłopoty z wymową. Pojawia się często na początku sepleniąca wymowa, w związku z ograniczeniem ruchów języka.

Nie u każdego pacjenta można go zamontować. Wykluczają użycie aparatu językowego choroby przyzębia, niskie korony kliniczne zębów, zła higiena jamy ustnej. Generalnie ten rodzaj aparatu wymaga perfekcyjnej dbałości o higienę jamy ustnej. Koszt aparatu stałego językowego waha się w granicach 6000 do 8000 zł

Aparat ortodontyczny przezroczysty

Przeźroczysty aparat ortodontyczny – Invisalign

Invisalign czyli aparat ortodontyczny przezroczysty- Są to przezroczyste nakładki z tworzywa, stosowane do korekty niewielkich wad zgryzu. Z tego względu muszą być wymieniane mniej więcej, co dwa tygodnie. Noszone są przez całą dobę za wyjątkiem posiłków i zbiegów higienicznych w jamie ustnej. Łatwo się przebarwiają i ulegają uszkodzeniom. Czas leczenia aparatem przezroczystym niestety jest długi. Nawet dwukrotnie dłuższy niż przy normalnym aparacie. 

Leczenie i cena aparatu ortodontycznego przezroczystego ze względu na ilość wizyt i ciągłą wymianę nakładek też nie jest niska i może nas kosztować nawet kilkanaście tysięcy złotych.

W jakim wieku rozpocząć leczenie aparatem ortodontycznym stałym?

Kiedy założyć aparat na zęby? Leczenie aparatem stałym możemy rozpocząć w zasadzie w każdym wieku. Warunkiem jest jednak obecność odpowiedniej jakości uzębienia w jamie ustnej. Potrzebujemy, by były już obecna zęby stałe. Szczególnie korzystny jest okres, gdy wyrznięte są już zęby przedtrzonowe u dzieci.
U osób dorosłych również powinniśmy mieć odpowiednia liczbę zębów i zdrowe przyzębie. Schorzenia przyzębia często dyskwalifikują nam możliwość leczenia ortodontycznego. 

Jak długo nosi się aparat ortodontyczny stały?

Średni czas noszenia aparatu stałego to 24 miesiące. Całe leczenie ortodontyczne trwa w zależności od wady od kilkunastu miesięcy do 3-4 lat. Jednak większość osób, które zdecydowało się na skorygowanie zgryzu zgodnie przyznaje, że warto poświęcić się/uzbroić w cierpliwość, aby uzyskać piękny, naturalny i zdrowy uśmiech.

Czy aparat stały nosimy na jednej szczęce, czy obu?

Nosimy aparat stały w większości przypadków na obu łukach zębowych. Dlatego że, zęby pozostają cały czas we wzajemnej interakcji i oddziałują na siebie, ustawiając się wzajemnie. Jeśli chcemy trwale przeprowadzić leczenie, zmiany musimy dokonywać równocześnie w obu szczękach.

Czy aparat stały nosimy na jednej szczęce, czy obu?

Brak korekty i leczenia w jednym z łuków spowoduje brak efektów leczenia w drugim albo ich cofniecie.

Ile trwa zakładanie aparatu ortodontycznego stałego?

Aby leczenie było skuteczne i możliwie bezawaryjne wszystkie elementy aparatu muszą być dokładnie zamocowane. Sam aparat generuje siły wymuszające ruchy zębów. Podobnie zęby oddziałują na niego i trwa to przez cały okres leczenia. Umocowanie wszystkich elementów musi być, więc bardzo staranne i precyzyjne.
Czas potrzebny na założenie aparatu to około 1,5 godziny. Wizyta jest wiec dość długa. W przypadkach bardziej skomplikowanych może się ten czas jeszcze wydłużyć.

Kolory gumek do aparatu ortodontycznego stałego.

Gumki do aparatów ortodontycznych dobieramy dla pacjenta i według jego uznania. Gumka ortodontyczna. Niby nic, taka gumka. A jednak, ponieważ znajduje się ona w miejscu naszego uśmiechu, kolor gumki odgrywa rolę. Szczególnie, gdy dobieramy gumki do aparatów ortodontycznych estetycznych, muszą być zakładane w kolorze zębów.

Popularne i dobrze nam się kojarzące, są gumki niebieskie lub granatowe. Wyglądają one dobrze na zębach. Dziewczętom i paniom mogę również polecić gumki ortodontyczne różowe i liliowe.
Całkiem przyzwoicie wyglądają i wielu pacjentom podobają się gumki turkusowe. 
Nie polecam natomiast gumek czarnych. Nie wyglądają one dobrze na zębach. Dlatego też ten kolor gumek ortodontycznych jest źle odbierany, bo kojarzy się z próchnicą.

Próchnica a aparat ortodontyczny

Czy aparat ortodontyczny powoduje próchnicę zębów? Otóż nie, aparat nie powoduje próchnicy zębów. Bezpośrednią przyczyną powstawania próchnicy są pozostawione na zębach resztki pokarmowe, zwiększona podaż cukrów w jamie ustnej, złe nawyki żywieniowe, słaba higiena jamy ustnej.
Aparat na pewno jednak utrudnia higienę jamy ustnej. Jego obecność wymaga na nas zwiększenia dokładności szczotkowania zębów, dotarcia do wszystkich zakamarków.
Zwyczajowe szczotkowanie zębów jest podczas noszenia aparatu niewystarczające.

 

Czy aparat powoduje próchnicę zębów?

Jak czyścić aparat ortodontyczny stały

Podczas leczenia aparatem stałym musimy zadbać o dwa elementy. Pierwsze to własne zęby, na których zamontowany jest aparat. Po drugie o elementy aparatu ortodontycznego stałego. Obecność aparatu powoduje wiele niedogodności podczas szczotkowania zębów. Dlatego też jakość mycia zębów jest mocno obniżona. Są obecne dodatkowe zachyłki i zakamarki, w których gromadzą się resztki pokarmowe. 
Dokładne porady  i wskazówki znajdziecie w naszych matrykułach :

Jak dbać o zęby nosząc aparat. Aparat i higiena

Szczoteczka do aparatu ortodontycznego. Rodzaje. Użycie

Jak dbać o aparat ortodontyczny. Higiena aparatu ortodontycznego

Czego nie jemy podczas noszenia aparatu ortodontycznego ?

Ograniczamy posiłki:

  • twarde: pieczywo twarde, jabłka, orzechy, gruszki, marchew
  • kleiste: kisiele, budynie, toffi, batony typu Mars
  • słodkie: słodkie napoje gazowane, cukierki, ciastka, landrynki

Czego nie jemy podczas noszenia aparatu ?

Czy aparat ortodontyczny przeszkadza podczas jedzenia?

Czy aparat przeszkadza podczas jedzenia?

Jak pytamy o to naszych pacjentów, to odpowiedzi są bardzo różne. Myślę, że tak różne jak każdy z nas jest. Generalnie czujemy , że jest to ciało obce w jamie ustnej. Posiłki spożywamy normalnie, ale konsystencja pokarmu ma już znaczenie. Ograniczamy posiłki twarde, ciągnące, kleiste.

Aparat ortodontyczny stały na NFZ

Dla nas pacjentów gwarantowany koszyk świadczeń w tej chwili nie zawiera procedury pt. „wykonanie aparatu stałego”. Na ten moment nie mamy możliwości wykonania aparatu ortodontycznego stałego na NFZ. Jednakże wiem, że prowadzane są obecnie cały czas rozmowy ekspertów nad wprowadzeniem niektórych elementów leczenia aparatem stałym na NFZ. 

Aparat ortodontyczny stały dofinansowanie

Biorąc pod uwagę koszty leczenia ortodontycznego pacjenci pytają, o dofinansowanie aparatu stałego. Jak pisałem wyżej NFZ refunduje procedury do 12 roku życia. W tym okresie mamy uzębienie mieszane, dlatego tez nie ma możliwości leczyć aparatem stałym. Całe leczenie odbywa się aparatami ruchomymi. Dla młodzieży i osób dorosłych NFZ aparatu ortodontycznego stałego nie dofinansowuje, tym bardziej nie refunduje w całości. Na dofinansowanie aparatu stałego mogą ewentualnie liczyć pacjenci z dużymi wadami gnatycznymi lub z rozszczepem podniebienia.

Aparat ortodontyczny opinie

Wsłuchujemy się w opnie pacjentów na temat aparatów ortodontycznych. Do tego, mamy też własne doświadczenia jako lekarze. Mogę więc powiedzieć, że jako metoda leczenia wad zgryzu aparaty ortodontyczne nie są idealne. Są obcym ciałem w jamie ustnej i powodują przez to szereg dolegliwości. Czas leczenia jest długi. Wynosi kilkanaście do kilkudziesięciu miesięcy. Koszt leczenia aparatem ortodontycznym też nie jest niski i w sumie może wynieść kilka tysięcy złotych. Wreszcie higiena jamy ustnej jest bardzo utrudniona.
Z drugiej strony nie ma na dzień dzisiejszy lepszej i bardziej przyjaznej dla pacjenta metody leczenia wad zgryzu. Zastosowanie aparatów ortodontycznych pozwala wyleczyć naprawdę trudne powikłania.
Opinia na temat aparatów ortodontycznych pacjentów jest więc wypadkową postępów leczenia i trudności jakie aparat sprawia.

Aparat ortodontyczny - cena

Ile kosztuje aparat ortodontyczny stały? Cena aparatu stałego w naszej przychodni waha się w zależności od rodzaju od 2400-3000 zł. Podobnie jak w przypadku aparatów ruchomych jest on projektowany indywidualnie dla każdego pacjenta. To ile kosztuje aparat stały zależy od typu aparatu. Powyżej znajdziecie ceny poszczególnych rodzajów aparatów. Ceny podstawowych aparatów ortodontycznych stałych w innych przychodniach i miastach mieszczą się w przedziale od 2500 do nawet 4000 zł.

Zapraszamy serdecznie do naszego gabinetu stomatologicznego w Bochni i Brzesku wszystkie osoby, które chcą skorygować wady zgryzu i rozpocząć leczenie ortodontyczne pod okiem wybitnych specjalistów.