Ból po implantacji zęba występuje zawsze w mniejszym bądź większym zakresie. Wbrew pozorom jakość i natężenie bólu w dużej mierze zależy od naszego postępowania po wykonanym zabiegu.
Wczesny ból po implantacji zęba
Mogą pojawiać się dolegliwości i ból po implantacji i jest to całkowicie normalne i zrozumiałe. Dużo zależy od samego zabiegu, jego rozległości i złożoności. Najczęściej mamy do czynienia z niedużym obrzękiem w okolicy zabiegu i bólem pojawiającym się po upływie czasu działania środka znieczulającego. Przy zabiegach większych te dolegliwości są bardziej wzmożone.
Dlatego też po wykonanym zabiegu, aby zmniejszyć możliwe dolegliwości, prosimy wykonać kilka prostych czynności:
Zalecenia w pierwszych godzinach po wkręceniu implantu zęba
To właśnie nasze postępowanie w pierwszych godzinach po implantacji zęba będzie decydowało o nasileniu dolegliwości bólowych. Szczególnie zimny okład zaraz i kilka godzin po zabiegu zapobiega powstawaniu obrzęku, a co za tym idzie silnego bólu.
- przykładamy zimny okład w okolicę zabiegową i uciskamy. Okłady te przy większych zabiegach stosujemy przez kilka godzin, zmieniając, co jakiś czas opatrunki tak by były zimne
- unikamy wysiłku fizycznego i schylania się
- zalecamy przyjmowanie środków przeciwbólowych a w razie wskazań również antybiotyku. Lekarz prowadzący leczenie szczegółowo zawsze instruuje na temat farmakoterapii
- jemy posiłki letnie lub zimne. Zalecamy jako posiłki lody 🙂
- Przez pierwsze 48 godzin unikamy posiłków gorących. Dania spożywamy chłodne lub letnie
- Pierwszy posiłek możemy zjeść po przywróceniu czucia warg, policzków języka, po znieczuleniu zabiegowym
- Dobrze jest przepłukać bardzo delikatnie, po posiłku usta letnią przegotowaną wodą. Dodatkowo proponujemy aby płukanka była z dodatkiem roztworu chlorheksydyny (Eludril, Corsodyl)
Zalecenia po implantacji na następne dni
W przeciągu kilku dni po wkręceniu implantu naszym zadaniem jest nie uszkodzenie rany pozabiegowej. Będzie to miało istotny wpływ na ból po implantacji oraz późniejszą integrację implantu zęba z kością.
- Staramy się przez pierwsze dwa dni mało mówić. Szczególne znaczenie ma to w zawodach wykładowcy, nauczyciela.
- W ciągu pierwszych 48 godzin nie palimy papierosów. Wpływ nałogu na proces gojenia został opisany w naszym artykule: Implanty palenie papierosów.
- Podobnie przez dwa dni obowiązuje zakaz spożywania alkoholu
- Unikamy klimatyzacji, przeciągów, sauny i solarium
- Bardzo dbamy o higienę jamy ustnej. Dokładnie oczyszczamy wszystkie pozostałe zęby. Dodatkowo, delikatnie przepłukujemy roztworem Eludrilu
- Nie szczotkujemy okolicy rany pozabiegowej w miejscu wprowadzeniu implantu zęba przez 2-3 tygodni. Potem robimy to szczoteczką z miękkim włosiem.
- Nie manipulujemy językiem, narzędziami, wykałaczkami w okolicy wszczepu zębowego, bo to wzmaga ból po implantacji
- Na około dwa tygodnie ograniczamy naszą aktywność fizyczną, sportową
Ból po implantacji - farmakoterapia
Bardzo często antybiotyk podajemy przed zabiegiem (okołozabiegowo), po to by ból po implantacji był jak najmniejszy, a warunki gojenia jak najlepsze. Antybiotyk zapewnia osłonę przeciwbakteryjną. W tym celu pacjent na godzinę przed zabiegiem przyjmuje jeden z gotowych leków ( Clindamycyna, Amoxycilina). Dzięki temu po zabiegu czas profilaktycznego ich przyjmowania jest skrócony do 2-3 dni w dawkach podzielonych co 12 godzin. Ponadto, czasem do antybiotyku głównego dołączamy jeszcze chemioterapeutyk w postaci Metronidazolu. Przeciwbólowo pacjent zażywa niesterydowe leki przeciwzapalne: Ibuprofen, Paracetamol. Przy wystąpieniu silnych dolegliwości zalecamy Ketonal w dawce 0,1 co 8 godzin.
Zakładając, że zabieg został wykonany poprawnie, to tak naprawdę dalsze gojenie zależy od nas i stanu naszego organizmu. Dlatego też, najważniejszą sprawą jest zastosowanie zimnego okładu na skórę twarzy w okolicy wykonanego zabiegu zaraz po wszczepieniu implantu zęba. Zimno redukuje mocno obrzęk i ból po implantacji. Dzięki temu, przeważnie nie są potrzebne żadne farmakologiczne środki przeciwbólowe.
Późny przewlekły ból po implantacji
Bardzo rzadko, ale zdążają się późne, przewlekłe dolegliwości bólowe związane z obecnością implantów. W żuchwie są związane z uciskiem wszczepu zębowego na okolice kanału i nerwu zębodołowego dolnego. Dolegliwości mogą być w postaci parastezji albo bólu o rożnym stopniu natężenia i charakterystyce. W szczęce ból przewlekły może być związany z implantami umieszczonymi w okolicy zatok szczękowych. Jeśli implanty zębowe naruszyły ciągłość tych struktur należy je usunąć. Rzadko, ale niekiedy występują dolegliwości, które wiążemy z czynnikami fizjologicznymi i społecznymi takimi jak stres, depresja, stany lękowe, fibromialgia, zespół jelita drażliwego. W badaniach kontrolnych wszczepy zębowe osadzone są prawidłowo i nie ma wokół nich zmian patologicznych, ale pacjenci zgłaszają nieokreślony ból w okolicy wprowadzonych implantów, o różnym stopniu nasilenia i w różnych sytuacjach. Niestety po usunięciu wszczepu i mimo leczenia dolegliwości nie zawsze ustępują.
Zapraszamy serdecznie do naszych przychodni w Brzesku i Bochni. Zawsze chętnie pomożemy i odpowiemy na państwa pytania dotyczące implantów zębowych.