Ból zęba. Leczenie kanałowe. Leczenie endodontyczne. Brzesko Bochnia

Ból zęba. Przyczyny i leczenie. Sprawdzone sposoby na ból zęba.

Ból zęba, to niestety stosunkowo często występująca dolegliwość. Wywołują go zmiany zapalne i zgorzelinowe w obrębie miazgi i systemu kanałowego zęba. Powodują u pacjenta ogromny dyskomfort i dolegliwości trwające nieraz wiele dni. W efekcie, czasem pacjenci określają ból zęba jako najgorszy ból w ich życiu.

Ból zęba i jego przyczyny

Ból zęba powodują zmiany zapalne miazgi, ale bezpośrednią przyczyną jest najczęściej rozwijająca się i penetrująca w głąb zęba próchnica. Jako pierwsze pojawiają się krótkie bodźcowe bóle na zimne, ciepłe, słodkie i kwaśne pokarmy. Mówimy wtedy o odwracalnym stadium zapalenia. Dlatego też na tym etapie jeśli wyleczymy zęba w gabinecie nie będzie eskalacji bólu i dalszych powikłań. W przypadku, gdy nic nie zrobiliśmy i ubytek próchnicowy się powiększył, bóle bodźcowe stają się silniejsze i trwają dłużej.

Ból zęba. Leczenie kanałowe. Leczenie endodontyczne. Brzesko Bochnia

Kulminacją jest ból ciągły, który nasila się nocą. Ząb staje się bolesny na dotyk i nagryzanie. Ponadto mamy uczucie jakby się wysunął z zębodołu. Ból nie ogranicza się już tylko do zęba, ale promieniuje na tkanki okoliczne. Dlatego też, na tym etapie, jeżeli  chcemy uratować zęba musimy leczyć go kanałowo, ponieważ mamy do czynienia z nieodwracalnym stadium zapalenia miazgi.

Co zrobić, gdy boli mnie ząb?

Po pierwsze, gdy zaczyna się pojawiać bolesność ze strony zębów, powinniśmy porządnie wyszczotkować zęby, po to by usunąć resztki drażniącego je pokarmu. Po drugie, w miarę możliwości jak najszybciej zgłaszamy się do swojego lekarza stomatologa. 

Jeżeli rzeczywiście dolegliwości pochodzą od zęba i zostanie to potwierdzone przez lekarza klinicznie i radiologicznie, to szybka wizyta u dentysty może zdecydować, że nie będziemy musieli leczyć zęba kanałowo. 

Początki zapalenia miazgi zęba są jeszcze odwracalne. Prawidłowe i szybko wdrożone leczenie pozwoli zachować żywą miazgę na wiele lat. Może się także okazać, że mieliśmy do czynienia tylko z nadwrażliwością zębiny i wówczas leczenie laserem oraz impregnacja zębiny rozwiążą problem z bolącym zębem.  

Ból zęba ciągły pulsujący. Domowe sposoby na ból zęba

Ból zęba w trakcie rozwoju stanu zapalnego miazgi, jest coraz silniejszy. Ponadto trwa dłużej niż za pierwszym razem. Z takimi symptomami mamy prawdopodobnie do czynienia z nieodwracalnym zapaleniem lub zgorzelą miazgi. Dolegliwości przybierają postać bólu ciągłego, często pulsującego włącznie z możliwością wystąpienia obrzęku. Ból zęba nasila się szczególnie wieczorem i w porze nocnej. Po ułożeniu się w pozycji horyzontalnej  wzmaga się. Normalny sen nie jest możliwy. Ulgę przynosi pozycja siedząca, oraz zimna woda i zimne okłady.

ból zęba łagodzenie

Gdy ząb boli w sposób ciągły, szybkim sposobem na ulgę może być przyłożenie zimnego okładu w jego okolicę. Jest to jednak doraźne działanie i efekt jest krótkotrwały. Polecam także tabletki przeciwbólowe typu Ketonal, Nurofen, Ibuprofen. Niestety ich działanie także nie będzie długie. Złagodzą one jednak trwające dolegliwości. Właśnie dlatego, najlepiej w takiej sytuacji udać się do swojego lekarza stomatologa. 

Leczenie kanałowe - sposób na ból zęba

Leczenie kanałowe zęba to metoda leczenia polegająca na całkowitym usunięciu miazgi z systemu kanałowego zęba. Razem z miazgą usuwamy bakterie, które doprowadziły do jej uszkodzenia i rozpadu. Jeśli to możliwe, leczenie przeprowadzamy na jednej wizycie. Dolegliwości po prawidłowo przeprowadzonym leczeniu ustępują w ciągu kilku, kilkunastu godzin. Cały zabieg wykonujemy w kontroli radiologicznej. Zdjęcia punktowe , tomografia CBCT. Obecnie leczenie kanałowe nieodwracalnego zapalenia miazgi zęba jest jedynym sposobem wyleczenia schorzenia i uratowania zęba. 

Jak wygląda leczenie kanałowe bolącego zęba?

Niezależnie od metody leczenia kanałowego, intencją nadrzędną jest natychmiastowa pomoc pacjentowi i zniesienie bólu zęba jak najszybciej. Procedura leczenia bolącego zęba może wyglądać dwojako. Po pierwsze leczenie możemy przeprowadzić jednoczasowo z równoczesnym usunięciem miazgi, opracowaniem i wypełnieniem kanałów. Pacjent od razu ma wyleczonego zęba. Drugi sposób jest dwuczasowy, gdzie w pierwszym etapie dewitalizujemy miazgę zęba, a w drugim prowadzimy procedurę identycznie jak w leczeniu jednoczasowym.

Etapy leczenia endodntycznego

W pierwszym etapie leczenia bolącego zęba znieczulamy, opracowujemy ubytek i usuwamy masy próchnicowe. Następnie odbudowujemy ściany boczne zęba i izolujemy zęba od jamy ustnej pacjenta. Potem otwieramy komorę zęba, odsłaniamy miazgę i usuwamy ją z części komorowej. Dalej określamy położenie ujść kanałów korzeniowych, które następnie poszerzamy. W drugim etapie opracowujemy, tzn. poszerzamy i płuczemy kanały korzeniowe, przy okazji usuwając z nich miazgę zęba na całej długości. Wszystkie zabiegi są kontrolowane endometrem i radiologicznie. W trzecim etapie wypełniamy szczelnie system kanałowy zęba i wejścia do kanałów. Dodatkowo, mając przygotowany zrąb korony, wzmacniamy i odbudowujemy struktury naddziąsłowe. Modelowanie i polerowanie wypełnienia kończy leczenie kanałowe zapalenia miazgi zęba.

Jesteśmy do państwa dyspozycji. Jeśli zdarzy się sytuacja, że pojawi się niespodziewany ból zęba, zapraszamy Was do naszych przychodni  ARTDENT w Brzesku i Bochni. Otrzymacie Państwo  tutaj szybką pomoc w bólowej sprawie :).

Podobne tematy :