Endodoncja Brzesko Bochnia

Endodoncja co to jest ? Czy leczenie kanałowe boli?

Endodoncja co to jest

Endodoncja jest działem stomatologii zajmującym się leczeniem zębów z chorą, uszkodzoną przez czynniki biologiczne, fizyczne bądź chemiczne miazgą. Endodoncja jako gałąź stomatologii rozwinęła się bardzo w ostatnich latach. Miało na to wpływ wprowadzenie do praktyk stomatologicznych nowoczesnych metod pomiaru kanałów. Coraz szerzej stosowane są  precyzyjne systemy mechanicznego udrożnienia i poszerzenia systemów korzeniowych. Sukces leczenia gwarantują dzięki swej szczelności nowe materiały i systemy wypełnienia kanałów. Jednak największy postęp nastąpił dzięki zastosowaniu mikroskopów endodontycznych i pracy dzięki nim w polu operacji pod kontrolą wzroku.
Komplementarna dla endodoncji jest diagnostyka radiologiczna stomatologiczna. Bez zdjęć przeglądowych, punktowych , panoramicznych i tomografii CBCT nie byłoby prawidłowego leczenia kanałowego. Endodoncja ratuje w obecnym czasie zęby, które jeszcze niedawno zostałyby usunięte.

Czy leczenie kanałowe boli?

Leczenie kanałowe zęba kojarzone jest z bólem. Mam wrażenie, że jest to przekonanie wywodzące się z czasów, kiedy znieczulenie w gabinecie stomatologicznym było rzadkością.
Szczególnie przykro wspominają to osoby w wieku 40 plus. Jak z kolei przeczytacie na Internecie aktualne opinie, to zdania są podzielone. Wiele osób pisze, ze zabieg jest bezbolesny, ale są osoby, które przeszły boleśnie to leczenie.            

Czy leczenie kanałowe boli?

Generalnie według mnie zabieg jest bezbolesny lub prawie bezbolesny. Zakładam, że każdy lekarz stomatolog dokłada starań, by jego pacjent czuł się komfortowo podczas wizyty.

Na naszą ocenę zabiegu wpływa wiele czynników.

  • Każdy z nas ma inne odczucie bólu. Każdy z nas jest po prostu inny. Więc i ocena incydentów bólowych będzie inna.
  • Przyczyny i stan pacjenta, który zgłasza się do gabinetu są różne. Możemy mieć wiele stadiów schorzeń miazgi i braku objawów po bardzo silne dolegliwości bólowe. Więcej informacji tutaj . To determinuje postępowanie lekarza, ale też wpływa na nasze odczucie bólu.
  • Reakcja organizmu na środek znieczulający jest różna, zależy od rodzaju znieczulenia, formy jego podania, anatomii zęba, kości i okolicznych tkanek i wreszcie toczącego się stanu zapalnego. U jednego pacjenta wszystkie te parametry sprzyjają całkowitemu znieczuleniu, a u innego bardzo utrudniają.
  • W pierwszym etapie leczenia często nie podaje się znieczulenia ze względów diagnostycznych. Dopiero po rozpoznaniu i wystąpieniu w jego trakcie objawów bólowych podawane jest znieczulenie, więc pewne odczucie bólu może wystąpić.
  • W trakcie leczenia kanałowego niezależnie, czy jest ono prowadzone w znieczuleniu, czy bez, mogą pojawiać się zjawiska bólowe związane z opracowaniem mechanicznym systemu kanałowego, oraz jego płukaniem. Ból jest od razu eliminowany przez stomatologa, ale niestety może wystąpić. Niesie też ważne informacje dla lekarza.

Leczenie kanałowe zęba jest poważną ingerencją w struktury zęba. Jak pisałem prawidłowo prowadzone leczenie jest bezbolesne lub prawie bezbolesne. Czasem jednak incydentów bólowych nie da się uniknąć ze względu na specyfikę całego procesu leczenia.
Rada jest moja taka by dbać i kontrolować regularnie stan zębów. Możemy w ten sposób uniknąć leczenia kanałowego zęba.