Implanty zębów można wprowadzić każdej osobie, u której zakończył się okres rozwojowy. Muszą występować dogodne warunki kostne: właściwa grubość i gęstość kości. Dlatego też implanty zębów może mieć wszczepione osoba, u której nie występują ograniczenia związane z nałogami oraz ograniczenia higieniczne, czy też ogólnomedyczne przeciwwskazania. Jaka jest cena protezy na implantach i co warto o nich wiedzieć?
Implanty zębów a wiek
Najwięcej wątpliwości i pytań wśród pacjentów budzi wszczepienie implantu zęba u osób w wieku 60, 70, 80 i starszych. Sprawa dotyka nie tylko problemu zdrowotnego naszych seniorów, ale i tego, jaki jest odsetek powodzeń leczenia implantologicznego. W przeciągu kilku dziesięcioleci zarówno implanty, jak i technika ich wprowadzania ewoluowały, od kiedy to w 1965 roku Brånemark wszczepił pierwsze implanty tytanowe. Dlatego też ich jakość obecnie jest niezaprzeczalnie wyższa.
Wprowadzamy wszczepy w miejsca wcześniej dla nich dostępne, tam gdzie kość jest najlepsza, najgrubsza, ma najbardziej optymalną strukturę. Dodatkowo kiedy kość nie ma odpowiednich parametrów, odbudowujemy ją augmentując miejscowo tkankę kostną wyrostków. Stopień powodzenia leczenia implantologicznego sięga dziś aż 97-98%. Innymi słowy szanse na sukces leczenia są całkiem spore.
Implanty zębowe u dzieci i nastolatków.
Przyjmujemy, że implantów zębowych nie wprowadzamy u dzieci w okresie rozwoju, ze względu na procesy wzrostowe kości i innych struktur anatomicznych twarzoczaszki. Dlatego u nich dedykujemy inne sposoby odtworzenia braków zębowych. Polecane są tu metody protetyczne i ortodontyczne, jak i stomatologia zachowawcza estetyczna. Co ważne, mają one zapewnić komfort i odpowiednią estetykę dziecku do czasu, kiedy to rozwój zostanie zakończony. Osiągając pełnoletność w wieku lat 18-tu nie kończy się jednocześnie wzrost naszego organizmu. Ponadto czas zakończenia wzrostu jest rożny dla każdego z nas i może sięgać nawet 30 roku życia. Ten indywidualny tok wzrostowy ma znaczenie dla jakości i estetyki pracy implantoprotetycznej. Tym niemniej przyjmuje się, że bezpieczny wiek zawiera się już w przedziale między 20-22 rokiem życia.
Jeśli zdecydujemy się na wprowadzenie tradycyjnego implantu zęba u nastolatka musimy liczyć się z tym, że na skutek zmian rozwojowych początkowa estetyka, ustawienie implantu i położenie korony zostanie zaburzone. Po kilku latach może być potrzebna korekta protetyczna całej pracy i wymiana korony zęba. Z drugiej strony polecana jest metoda wprowadzania cienkich implantów zębowych jako utrzymywaczy przestrzeni, na których montowane są korony czasowe. Po zakończeniu okresu wzrostu możemy w jego miejsce wprowadzić tradycyjny implant zęba z normalną koroną protetyczną.
Rodzaje protez na implantach
To właśnie osoby starsze bardzo często potrzebują pomocy implantologa. Wynika to z tego, że ilość usuniętych zębów w przedziale 60-90 lat jest największa. Najgorsze są również warunki do protezowania, wyrostki zębodołowe są mocno zanikłe, podobnie guzy szczękowe. Ponadto podniebienie seniorów jest często bardzo nisko wysklepione, a przyczepy mięśni i więzadeł usytuowane na szczytach wyrostków. Powoduje to ciągłe spadanie protezy.
Dlatego właśnie bardzo dobrym rozwiązaniem okazują się być implanty zębowe. W zależności od warunków i potrzeb pacjenta wprowadzamy przeważnie od 2 do 6 implantów.
- Większa ich liczba 5-6 umożliwia już zaplanowanie i wykonanie protezy stałej. Najczęściej jest to wtedy most porcelanowy na metalu. Z pewnością jest to najbardziej wygodne i najbardziej estetyczne uzupełnienie brakujących zębów. Z drugiej strony jest tez najbardziej kosztowny.
- Przy mniejszej ilości wprowadzonych wszczepów 2-4 możemy wykonać na nich protezę zdejmowaną osadzoną na elementach precyzyjnych : belka, zasuwy, teleskopy, magnesy.
Każdy pacjent musi być traktowany indywidualnie. Wiele rożnych czynników wpływa na planowanie i leczenie implantologiczne.
Bardzo dokładny wywiad i diagnostyka stanu pacjenta. W tym najważniejsza diagnostyka radiologiczna.
Wiek a zagrożenia dla implantów
Likwidacja wszystkich istniejących stanów zapalnych w jamie ustnej to priorytet. Lekarz stomatolog bierze pod uwagę stan ogólny i psychiczny, istniejące schorzenia, oczekiwania pacjenta, nałogi. Dlatego Palenie tytoniu obniża szanse na prawidłowe wgojenie wszczepu. Podobnie niedostateczna higiena może być przyczyną utraty implantu. W każdym przypadku rozważamy przed implantacją u osób po 60-ce inne rozwiązania w postaci protezy osiadającej, czy częściowo osiadającej. Dodatkowo w okresie około pół roku użytkowania takiego uzupełnienia i adaptacji, pacjent ma możliwość zadeklarowania się co do zabiegu wszczepienia implantów. Jeśli pacjent nadal wyraża chęć poddania się zabiegowi, a wszystkie parametry zdrowotne mieszczą się w normie, zaczynamy u osób mających 60 lat i więcej planować zabieg implantologiczny.
Opinie pacjentów na temat protez na implantach
Efekty są według pacjentów więcej niż dobre. Bardzo dobre opinie o protezach na implantach wystawiają ci, którzy nosili zwyczajną osiadającą protezę i na co dzień zmagali się z koszmarem ruszającej się i spadającej protezy. Dlatego też, gdy pytamy naszych pacjentów o jakość używania protez po stabilizacji ich implantami zębowymi otrzymujemy jak dotąd zawsze bardzo dobre opinie. Pacjenci są bardzo zadowoleni, a poprawa w noszeniu, jedzeniu i komforcie używania protez bardzo wyraźna. Opinia o protezach na implantach jest zawsze pozytywna , niezależnie od formy, rodzaju odbudowy implantoprotetycznej.
Ile kosztuje proteza na implantach?
Cena implantu zęba i wymiany protez w najprostszej wersji wynosi kilka tysięcy złotych. Całkowity koszt zabiegu zależy od ilości wprowadzonych implantów oraz rodzaju uzupełnienia protetycznego montowanego na nich. Dlatego też na przykład cena protezy na implantach w postaci mostu może wynieść nawet kilkanaście do 30 000 złotych.
Od lat świadczymy profesjonalne usługi stomatologiczne, w tym zabiegi wszczepiania implantów oraz z zakresu protetyki dla osób w różnym wieku. Zapraszamy do wizyty w naszym gabinecie w Brzesku lub Bochni, podczas której zaproponujemy Państwu najlepszy wariant leczenia.