Implanty zębowe higiena. Metody oczyszczania zębów Brzesko Bochnia

Higiena implantów zębowych. Metody oczyszczania zębów

Implanty zębowe a higiena lub jej brak. Co należy wiedzieć? Brak higieny jest przeciwwskazaniem względnym do implantacji. Dlatego, nie wszczepiamy implantów do momentu poprawienia stanu higieny. Implanty i prace na nich osadzone wymagają szczególnej troski i dobrego oczyszczania zębów. Brak higieny podobnie jak palenie papierosów zmniejsza pomyślne rokowanie dla implantów. Aby tak się nie stało warto wdrożyć kilka podstawowych zasad i w trakcie codziennych zabiegów higienicznych stale je stosować.

Implanty zębowe - higiena

Higiena implantów zębowych zaczyna się od nauki prawidłowego mycia zębów szczoteczką. Ważne jest to w codziennej higienie, że używamy nie tylko tradycyjnej szczoteczki do zębów, ale także dedykowanych w tym celu szczoteczek jednopęczkowych i nici zębowych. Poniżej zamieszczam uproszczony schemat szczotkowania zębów.

  • Dzielimy jamę ustną na kwadranty (cztery ćwiartki)
  • Każdy z kwadrantów myjemy, przez co najmniej 2 minuty
  • Szczoteczką główną myjemy stronę przedsionkową ok 30s okolicę implantu
  • Podobnie zaraz po tym szczotkujemy stronę podniebienną ( językową)
  • Szczoteczką jednopęczkową dokładnie oczyszczamy przestrzenie międzyzębowe
  • Szczoteczką międzyzębową oczyszczamy zarówno okolice międzyzębowe jak i obszary pomiędzy implantem i innymi zębami
  • Płuczemy jamę ustną płynem z chlorheksydyną np. Eludri

Implanty zębowe przyrządy do higieny

Szczoteczka do zębów

W trakcie mycia zębów zwracamy szczególną uwagę na istniejące w naszej jamie ustnej prace protetyczne. Zarówno te osadzone na stałe na własnych zębach, jak i te osadzone na implantach. Staramy się, aby trakcie szczotkowania unikać ruchu poprzecznego. W trakcie tego ruchu włókna szczoteczki wnikają w szczeliny dziąsłowe powodując mechaniczne drażnienie i uszkodzenie przyczepu nabłonkowego. Skutkuje to po pewnym okresie obniżeniem poziomu dziąsła. Ponadto odsłonięciu ulega korzeń zęba bądź też implanty zębowe.

Polecana jest metoda roll szczotkowania zębów. Szczoteczkę ustawiamy pod kątem 45 stopni na styku dziąsła i szyjki zęba. Wykonujemy ruchy obrotowo-wymiatające – główka szczoteczki przesuwana jest po dziąsłach i koronach zębów. Należy wykonywać 4-6 ruchów wymiatająco-obrotowych w jednym czyszczonym miejscu, a główka szczoteczki musi obejmować trzy sąsiednie zęby. Implanty zębowe higiena inne metody oczyszczania patrz obok.

Szczoteczka elektryczna

Bardzo popularne i coraz częściej stosowane są szczoteczki elektryczne. Nie do końca, ale coraz bardziej wypierają szczoteczki tradycyjne. Sposób mycia jest nieco inny niż w przypadku tej drugiej. Ponieważ główka szczoteczki elektrycznej obraca się, zwracamy tutaj uwagę, by włókna oczyściły powierzchnie korony z każdej dostępnej strony. Ważne jest to, że w trakcie szczotkowania nie dociskamy główki szczoteczki do dziąsła brzeżnego. 

Szczoteczka jednopęczkowa

Szczoteczka jednopęczkowa bardzo pomaga nam w codziennej higienie implantów zębowych. Dociera tam gdzie nie dociera zwykła szczoteczka, oraz nitka stomatologiczna. Oczyszczamy nią przestrzenie międzyzębowe, oraz kieszonki dziąsłowe. Dodatkowo stosowana także przy leczeniu i profilaktyce paradontopatii. Bardzo przydatna tam, gdzie w jamie ustnej są korony i mosty protetyczne jak również implanty zębowe.

Sprawdza się również doskonale u osób użytkujących aparaty ortodontyczne szczególnie te stałe. Włóka szczoteczki penetrują szczeliny dziąsłowe i styki zębów wymiatając pozostawiane tam resztki pokarmowe, zaczątki płytki nazębnej i fragmenty kamienia nazębnego.

Szczoteczka międzyzębowa w higienie implanów

Szczoteczka międzyzębowa zaprojektowana została do oczyszczania przestrzeni stycznych zębów. Oczyszczamy nią przestrzenie między zębami a brodawką dziąsłową, między implantem , a sąsiadującym z nim zębem. Ze względu na możliwość modyfikacji kształtu części czyszczącej możemy stosować również do szczotkowania przestrzeni pod przęsłami mostów protetycznych jak i u osób użytkujących aparaty ortodontyczne stałe do przestrzeni między łukami aparatu a zębami.

Specjalna nić dentystyczna do implantów i mostów

Polecam specjalną nić zębową dla osób, które posiadają w jamie ustnej implanty zębowe oraz uzupełnienia protetyczne osadzone na implantach w postaci mostów protetycznych. Dostępna w sprzedaży specjalny rodzaj nić stomatologiczna Superflos firmy Oral B fantastycznie daje sobie radę w przestrzeniach międzyzębowych. Jest to odmiana zwykłej nici. Posiada ona jeden sztywny koniec, który możemy przewlec pod przęsłem mostu. 

Jest to doskonałe uzupełnienie szczoteczki i podobnie jak przy własnych zębach tą nić zębową używamy dwa razy dziennie. Na filmie powyżej możecie zobaczyć jak należy nią się posługiwać.

Płyn do płukania jamy ustnej - higiena implantów zębowych

Płyn do płukania jamy ustnej, to element higieny implantów zębowych. Dostępny jest w aptekach i drogeriach. W swoim składzie zawiera aktywne składniki, które zmniejszają liczbę drobnoustrojów w jamie ustnej. Związki te hamują odkładanie płytki nazębnej. Implanty zębowe posiadają trudno dostępne miejsca, z których płyn wypłukuje resztki pokarmowe. Dodatkowo płukanka zmniejsza również przykry zapach z ust, wycisza stany zapalne przyzębia i obrzęki błony śluzowej. Po wyszczotkowaniu zębów i wynitkowaniu przestrzeni międzyzębowych płuczemy jamę ustną według wskazań zamieszczonych na ulotce. Z dostępnych preparatów można wymienić :Eludril, Chlorheksil, Listerine

Implanty zębowe – higiena. Podstawowe zabiegi możemy wykonać sami w domu. Wizyty kontrolne u stomatologa i regularne usuwanie kamienia i złogów nazębnych winniśmy wykonywać w gabinecie stomatologicznym co około 6 m-cy. Te dwa działania razem dają dopiero efekt w postaci zdrowego przyzębia i wieloletniego utrzymania implantu w kości.

Zapraszamy do naszych gabinetów stomatologicznych w Brzesku i Bochni. Służymy poradą. Możecie skonsultować swoje problemy u naszych specjalistów i na miejscu wykonać pełną diagnostykę radiologiczną.

Podobne tematy :