Korona i most protetyczny, to uzupełnienia stałe likwidujące uszkodzenia zębów i braki zębowe. Są bardzo wdzięczne w użytkowaniu. Chwalą je zarówno pacjenci jak i lekarze, za estetykę, wygodę i trwałość.
Korona, most protetyczny na przestrzeni lat
Trudno jest jednoznacznie to określić maksymalny czas użytkowania koron i mostów protetycznych. Nie powiemy nigdy, że 5, 10, 15 lat i dość. Mamy doświadczenia, że prace protetyczne stałe, jak korony i mosty protetyczne były użytkowane w jamie ustnej 30 i więcej lat. Naturalnie stan zarówno ich, jak i zębów filarowych często pozostawiał wiele do życzenia, co nie zmienia jednak faktu, że jest to bardzo długi okres. Po pierwsze trzeba wziąć pod uwagę, że kilkadziesiąt lat wstecz jakość materiałów, poziom techniki laboratoryjnej i odlewniczej były na jakościowo dużo niższym poziomie niż w dzisiejszych czasach. Po drugie ewoluowały procedury i wykonanie kliniczne prac stałych wykonywane bezpośrednio w jamie ustnej pacjenta w gabinecie stomatologicznym. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że dzięki ciągłemu wzrostowi jakości prac protetycznych będziemy się cieszyć nimi wiele lat.
Korona i most protetyczny to elementy układu mechanicznego
Mamy wobec swoich zębów konkretne obowiązki. Jama ustna i jej elementy są bowiem układem mechanicznym, jak silnik w samochodzie. Aby prawidłowo funkcjonował muszą być sprawne i zsynchronizowane wszystkie elementy tego układu. Jeśli jeden z nich zawodzi, uszkodzeniom zaczynają ulęgać pozostałe, co skraca czas użytkowania całości. Uszkodzone zęby, czy też braki zębowe odbudowuje właśnie korona, most protetyczny. Odpowiednio zaprojektowane i wykonane utrzymują równomierny i płynny rozkład sił w trakcie zwarcia i ruchów artykulacyjnych. Likwidują węzły urazowe, wyrównują płaszczyznę zwarciową, zapobiegają niekontrolowanemu wysuwaniu się zębów (objaw Godona). Chronią w ten sposób zarówno zęby na których zostały osadzone, inne elementy układu żucia, ale także zapewniają sobie długoletnią trwałość. Ponadto, co dla pacjenta ważne, przywracają estetykę i funkcje żucia.
Co wpływa na czas użytkowania korony i mostu protetycznego?
Osadzone na zębach korona i most protetyczny same w sobie są bardzo trudne do uszkodzenia, czy zniszczenia. Jedyne co może je uszkodzić to miejscowe przeciążenie wywołane np. brakami zębowymi w innych odcinkach łuków zębowych. Punktowe przeciążenie może spowodować odpryśnięcie licówki porcelanowej. Nie niesie to zagrożenia dla zębów filarowych, ale obniży estetykę uzupełnienia. Znacznie łatwiej czynniki zewnętrzne jak i wewnętrzne mogą uszkodzić ząb filarowy i jego aparat więzadłowy. Możemy mówić o setkach zagrożeń, które działając w określonym czasie i warunkach spowodują utratę zębów, a w raz z nimi koron i mostów zębowych. Do najpoważniejszych z nich zaliczyć należy: braki w higienie, złogi nazębne, palenie tytoniu, niektóre choroby ogólnoustrojowe, czynniki genetyczne. Dlatego też pacjenci mający pełne łuki zębowe, dbający o ich ciągłość, ze zdrowym przyzębiem, bez szkodliwych nawyków, prawidłową higieną mogą liczyć na to, że swoje zęby zachowają do późnej starości.
Serdecznie zapraszamy do naszych gabinetów stomatologicznych w Brzesku i w Bochni. Służymy pomocą i zawsze chętnie udzielimy porady i konsultacji związanych z planowanym przez państwa leczeniem protetycznym.