Korona zęba protetyczna. Korona zęba cena. Brzesko Bochnia

Korona zęba rodzaje i opinie. Korona zęba – cena

Korona zęba jest to uzupełnienie protetyczne stałe. Odbudowuje ona i wzmacnia zniszczoną koronę kliniczną zęba. Korona protetyczna osadzana jest na stałe na zębach pacjenta. W związku z tym, nie jest wyciągana z ust jak, ma się to w przypadku protez ruchomych. Koronę zęba wykonujemy na zlecenie i dobieramy indywidualnie dla danej osoby. Dlatego też idealnie odtwarza ona kolor i cechy naturalnych zębów pacjenta. Jakie rodzaje koron zębowych wyróżniamy?

Co to jest korona zęba ?

Kliniczna korona zęba jest to ta część, którą widzimy w jamie ustnej wyłaniającą się z girlandy dziąsłowej. Druga część niewidoczna, zwana korzeniem zęba jest osadzona w kości wyrostka szczęki, czy też żuchwy. W trakcie naszego życia to właśnie korona zęba narażona jest na atak bakterii i uszkodzenia chemiczne, mechaniczne, termiczne i inne. Ponieważ zęby przebywają w środowisku wilgotnym, w którym obecne bakterie, atakują one przy dostępie cukrów zawartych w pożywieniu powierzchnię szkliwa niszcząc go. Jednocześnie strukturę korony zęba uszkadzają inne czynniki, takie jak:

 • nieprawidłowy zgryz

 • parafunkcje

 • bruksizm

 • stres

 • urazy mechaniczne 

 

Dlatego dochodzi do pękania pryzmatów szkliwnych korony klinicznej zęba. Guzki ulegają odłamywaniu i starciu. Tworzące się ubytki w tkankach twardych korony zęba uzupełniamy podczas wizyt w gabinecie stomatologicznym. Jeśli taki stan trwa przez wiele lat struktura naturalnych tkanek zęba ulega stopniowej degradacji. W konsekwencji stomatolog staje przed faktem, że nie może już w sposób tradycyjny, zachowawczy ochronić leczonego zęba. Wtedy właśnie zastosowanie ma korona zęba protetyczna. Kiedy jeszcze mamy wskazania do zaplanowania i wykonania korony protetycznej?

Korona protetyczna

Korona protetyczna jest to uzupełnienie protetyczne stałe. Oznacza to, że koronę protetyczną osadzamy na stałe na zębie filarowym. Trzeba wiedzieć, że ząb filarowy, jest to własny ząb pacjenta, odpowiednio przygotowany i oszlifowany o grubość korony. Korona protetyczna stanowi rodzaj pochewki ceramicznej, metalowo-ceramicznej, metalowej, która pokrywa naturalne tkanki zęba. Ma ona zadanie ochronić go i przywrócić naturalny kształt i kolor. 

Dlatego też w wypadku koron pełnoceramicznych, czy porcelanowych na cyrkonie można powiedzieć, że tworzy nowe szkliwo na powierzchni zęba. Trwałość, szczelność, wytrzymałość koron protetycznych jest bardzo wysoka. Korona zębowa może służyć nawet kilkadziesiąt lat. Podobnie, estetyka korony protetycznej jest rewelacyjna i w efekcie bardzo zbliżona do naturalnego kształtu i koloru zębów. 

Wskazania do korony protetycznej

Często pacjenci zastanawiają się, czy w ich przypadku należy zaplanować koronę zębową, czy są już u nich wskazania do korony protetycznej. Oto kiedy ją wykonujemy:

 • rozległe ubytki próchnicowe

 • urazy mechaniczne, złamania korony klinicznej

 • starcie patologiczne

 • przebarwienia korony klinicznej

 • nieprawidłowy kształt zęba

 • nieprawidłowe ustawienie w łuku

 • podniesienie wysokości zwarciowej

 • choroby układowe i wady wrodzone zębów

 • podbudowa i przygotowanie do leczenia protetycznego

Rodzaje koron zębowych:

Korony zębowe różnią się między sobą sposobem wykonania, materiałem z którego są zrobione, właściwościami mechanicznymi i walorami estetycznymi. Dlatego też w zależności od wskazań klinicznych i preferencji pacjenta dobieramy w trakcie leczenia rodzaj korony protetycznej.

 • Korona porcelanowa na podbudowie metalowej – rdzeń korony stanowi metalowa czapeczka. Na nim modelujemy i napalamy cienką warstwę porcelany imitującą naturalne tkanki zęba. Dlatego korony porcelanowe na podbudowie metalowej stosujemy przeważnie w odcinkach bocznych łuków zębowych

 • Korony pełnoceramiczne – wykonane są w całości z porcelany. Nie posiadają części metalowej. Korony pełnoceramiczne ze względu na walory estetyczne zakładamy głównie w odcinku przednim szczęki i żuchwy.

 • Porcelanowa korona na podbudowie cyrkonowej – jej rdzeń stanowi czapeczka z tlenku cyrkonu. Dodatkowo okrywa ją napalona warstwami porcelana. Korony porcelanowe na cyrkonie łączą wytrzymałość metalu z estetyką ceramiki. Są bardzo wytrzymałe i w pełni estetyczne. Dlatego też wykonujemy je na zęby zarówno w przednich jak i bocznych odcinkach łuku zębowego.

 • Korona metalowa licowana kompozytem – Kompozytjako materiał licujący ma ścieralność zbliżoną do ścieralności twardych tkanek zęba. Jest tańszy niż porcelana. Wydawało się nawet, że zastąpi ją docelowo i kiedyś metal będzie pokrywany tylko kompozytem. Jest niestety bardziej niż porcelana porowaty. Dlatego też ma większą niż ona skłonność do agregacji na swojej powierzchni złogów nazębnych. Skutkuje to po latach zmianą barwy uzupełnienia. Natomiast jego zaletą jest niższa cena.

 • Metalowe korony – Posiadają kolor metalu bądź stopu, z którego są wykonane. Najczęściej są to stopy złota, srebro-palladu, chromowo-kobaltowe, tytan. Rzadko je wykonujemy ze względu na niską estetykę. Dlatego też zakładamy je w tylnych odcinkach łuków zębowych. Ponadto stosujemy je niekiedy w pracach protetycznych złożonych.

 • Korony tymczasowe – wykonujemy z kompozytu i akrylu. Jak sama nazwa wskazuje stosowane do czasowego użytku przez pacjenta. Najczęściej w okresie przygotowawczym do osadzenie korony ostatecznej

Modyfikacje koron protetycznych

W protetyce mogą występować różne rodzaje koron protetycznych. Spotykamy korony schodkowe i bezschodkowe. Korony zespolone. Korony z zatrzaskami i zasuwami oraz korony teleskopowe. W zależności od potrzeb mogą one być łączone z innymi pracami protetycznymi czy implantami.

korona na implancie

Korona protetyczna-wykonanie kliniczne i protetyczne

Przygotowanie zęba i wykonanie korony zęba, wymaga bardzo dużej wiedzy staranności i dokładności. Dlatego dobra współpraca między lekarzem i technikiem protetycznym oraz nowoczesna i dobrze wyposażona pracownia protetyczna to klucz do powodzenia leczenia protetycznego. 

 • Kwalifikacja do zabiegu, badanie kliniczne i radiologiczne

 • Leczenie zachowawcze i endodontyczne

 • Wzmocnienie struktury zęba (wkłady okołomiazgowe, koronowo-korzeniowe)

 • Szlifowanie korony klinicznej i wyciski pod modele, na których wykonywana jest korona protetyczna

 • Zabezpieczenie oszlifowanego zęba

 • Wykonanie i osadzenie korony czasowej

 • Po około 7 dniach usuwamy koronę czasową, oceniamy, dopasowujemy i jeśli wszystko jest w porządku osadzamy koronę stałą

 • Pacjent otrzymuje wskazówki, co do sposobu pielęgnacji korony

 • Kontrola w gabinecie, co 6 miesięcy

Znieczulenie podczas wykonania korony protetycznej

Pacjenci często pytają, czy szlifowanie i zakładanie korony na zęba boli ? Tymczasem w nowoczesnej stomatologii dzięki znieczuleniu odbywa się to bezboleśnie. Zabiegi szlifowania i modelowania zęba pod koronę protetyczną odbywają się często na zębie z żywą miazgą. W związku z tym niezwykle ważne jest, by zrobić to całkowicie bezboleśnie. Dlatego wszystkie zabiegi w trakcie leczenia, przygotowania do wycisków, przymiarek oraz osadzania korony są wykonywane w znieczuleniu miejscowym

Znieczulenie w gabinecie stomatologicznym. Brzesko Bochnia

Pacjent podczas szlifowania pod koronę zęba w trakcie wizyty nie odczuwa bólu. Dodatkowo na jej koniec ząb jest specjalnie impregnowany i zabezpieczany koroną tymczasową, tak by również po wyjściu z gabinetu nie było dolegliwości bólowych.

Korony zębowe - opinie

Opinie na temat koron zębowych zarówno lekarzy jak i pacjentów są bardzo pozytywne. Ta formy rekonstrukcji protetycznej ma zastosowanie w stomatologii od dziesiątków lat. W związku z tym materiał kliniczny i porównawczy jest naprawdę ogromny. Po za tym postęp podobnie jak we wszystkich sferach naszego życia tak i w dziedzinie koron zębowych również jest spory. Korony zębowe ewoluowały od prostych metalowych skuwek doklepywanych mniej więcej do kształtu zęba pacjenta, w kierunku pięknych rekonstrukcji ceramicznych na podbudowie metalowej, czy cyrkonowej. Opinie o koronach zębowych lekarzy generalnie są takie, że na dzień dzisiejszy nie ma solidniejszej i ładniejszej metody rekonstrukcji i wzmocnienia zniszczonej korony klinicznej zęba. W konsekwencji trwałość i estetyka tutaj idą w parze, co przekłada się na wieloletni czas użytkowania koron zębowych. 

W opinii pacjentów, przebija zadowolenie z wysokiej estetyki koron zębowych. Bardzo szybko przebiega adaptacja i przywrócenie pełnej funkcji zębów w jamie ustnej. Dlatego też w ich odczuciu, po krótkim czasie nie są w ogóle wyczuwalne w jamie ustnej, jako coś obcego. Dodatkowo niska agregacja na koronach zębowych płytki bakteryjnej daje pacjentom satysfakcjonujący efekt czystości w jamie ustnej i sprzyja ich długiemu użytkowaniu. 

Korona zęba na NFZ

Na dzień dzisiejszy, nie możliwości refundowania procedury wykonania korony protetycznej w ramach gwarantowanych świadczeń zdrowotnych. Tymczasem w wyjątkowych sytuacjach życiowych, można zwrócić się z prośba do dyrektora oddziału wojewódzkiego NFZ, o sfinansowanie konkretnego leczenia.  Dlatego, wydzielenie specjalnych środków w celu wykonania korony zębowej, zależy od sytuacji indywidualnej pacjenta i decyzji urzędnika.

Korona zęba cena

Koszt korony protetycznej jest wyższy w dużych miastach i tam, gdzie popyt na usługi protetyczne jest większy. Dlatego też w zależności od miejsca i gabinetu cena korony porcelanowej na podbudowie metalowej wyniesie 1000-2000 zł. Koszt korony pełnoceramicznej wynosi od 2000-2500 zł. Cena korony porcelanowej na cyrkonie to mniej więcej 2000 – 2800 zł. Za metalowe korony zapłacimy 1000-2500 zł (korony ze stopów złota są drogie ze względu na wagę złota). Tymczasowa korona kosztuje 100-200 zł.

 

Korony zębowe nie tylko przywracają pacjentom zdrowie, ale i poprawiają estetykę ich uśmiechu. Dlatego serdecznie zapraszamy do jednego z naszych gabinetów stomatologicznych w Bochni lub Brzesku. Jeśli mają Państwo inne problemy związane z zębami, również zachęcamy do kontaktu.

Korony zębowe - pytania pacjentów gabinetu protetycznego

Jak długo wytrzymują korony na zębach ?

Korony protetyczne są niezwykle wytrzymałe. Wykonujemy je ze szlachetnych materiałów, zarówno metalowych jak i ceramicznych. W efekcie precyzja i wysoka jakość całego procesu technologicznego sprawia, że korony na zębach wytrzymują naprawdę długo. Czas użytkowania korony zębowej wynosi nawet 30 lat. Zdarza się że przeżywają samego zęba, którego musimy usunąć np. z powodu paradontozy.

Korona na korzeniu zęba

Bardzo często zdarza się, że wykorzystujemy zniszczone własne zęby pacjenta i przywracamy ciągłość łuku zębowego. Osadzamy wtedy korony na korzeniu zęba, po wcześniejszym jego leczeniu endodontycznym i wzmocnieniu. Dlatego też w celu osadzenia korony zęba na korzeniu stosujemy sztyfty koronowo-korzeniowe. Są to specjalne wkłady, które po opracowaniu mechanicznym kanału korzeniowego zęba, cementujemy w środku korzenia. Pracę wykonujemy bardzo precyzyjnie kalibrowanymi wiertłami. W przygotowany kanał korzeniowy wprowadzamy dobrany wkład korzeniowy i osadzamy go na specjalnym cemencie. 

Mamy dwa rodzaje wkładów koronowo-korzeniowych.  Metalowe ( standardowe i lane) oraz  włóknisto-kompozytowe ( włókno szklane + kompozyt). Bardzo powszechnie obecnie stosujemy wkłady z włóknem. Mają one bardzo podobne do tkanek własnych zęba moduły sprężystości. Dlatego też rzadziej ulegają złamaniu i same nie powodują pękania korzeni zębowych. 
Potem, na koniec osadzamy również na cemencie odpowiednio przygotowaną koronę na korzeniu zęba. Wytrzymałość takiej odbudowy protetycznej liczona jest w latach.

Co to jest korona cyrkonowa ?

Korona porcelanowa na cyrkonie jest koroną bezmetalową. Dlatego też, łączy w sobie estetykę i wysoką trwałość. Trzon, czapeczkę wykonujemy z tlenku cyrkonu, na która napalamy warstwowo porcelanę. Przede wszystkim, ma naprawdę sporo zalet. Z drugiej strony, jest droższa od tradycyjnych koron porcelanowych. Więcej informacji znajdziecie państwo w naszym wpisie: 

Korona porcelanowa. Korona pełnoceramiczna. Cena. Różnice

Co to jest korona zęba metalowa ?

Korna metalowa lub korona porcelanowa na metalu, są to korony protetyczne, których trzon, podbudowę stanowi metal. Dodatkowo możemy pokryć ją w całości porcelaną lub tylko w części. W niektórych przypadkach jest wykonywana tylko z czystego metalu. Tworzą koronę metalową stopy złota, chromu, kobaltu, niklu, srebra, palladu, tytanu  i innych metali. Dlatego też, że jest bardzo wytrzymała, doskonale zabezpiecza i na długie lata odtwarza koronę kliniczną zęba. Więcej informacji znajdziecie państwo w naszym wpisie: 

Korona porcelanowa. Korona pełnoceramiczna. Cena. Różnice

Nieszczelna korona zęba

Największą zaletą koron zębowych jest ich szczelność. Dzięki niej mamy pewność, że praca protetyczna będzie służyła wiele lat. Dlatego w przypadku stwierdzenia nieszczelności należy koronę zęba wymienić na nową.

Źle dopasowana korona zęba

Pod pojęciem źle dopasowana korona możemy rozumieć nieszczelność korony. W konsekwencji, jak wyżej pisałem, należy koronę ściągnąć, ponownie wziąć wyciski i wykonać nową koronę protetyczną. Jeśli pacjent i lekarz stwierdzają, że korona przeszkadza w zwarciu i artykulacji, wówczas powinna ona zostać w gabinecie dopasowana. Wykonujemy zabieg dopasowania kalką gryzową. Wyznacza ona miejsca, gdzie należy dokonać korekty. Potem zaznaczone miejsca te na powierzchni korony są szlifowane i po stwierdzeniu prawidłowego kontaktu polerowane, co kończy zabieg.

Problem ruszającej się korony zęba

Korona zęba jest uzupełnieniem protetycznym stałym. Dlatego też nie ma prawa się ruszać. Osadzona na stałe korona protetyczna nie wykonuje żadnych ruchów. Fakt stwierdzenia ruchomości kwalifikuje ją do ściągnięcia, ponownego dopasowania i osadzenia. Może się zdarzyć, że widzimy ruszającą się koronę zęba, a tak naprawdę ruchomy jest cały ząb. Jest to efektem np. paradontopatii, albo złamania korzenia zęba.

Za wysoka korona zęba

Za wysoka korona zęba jest wskazaniem do korekty w gabinecie stomatologicznym. Zawsze na wizycie, na której oddawana jest korona zęba, ma miejsce jej kontrola i ewentualne dopasowanie. Przeważnie jest to zupełnie wystarczające. Ponieważ osadzamy koronę zębową najczęściej w znieczuleniu miejscowym zdarza się, że taka korekta może nie być w tych warunkach dokładna. Dlatego też, prosimy pacjentów o ponowne przyjście na wizytę kontrolną, w razie stwierdzenia, że korona jest za wysoka.

Złamana korona zęba

Złamana korona zębowa powinna być w miarę szybko zaopatrzona i odbudowana. Dlatego jest to ważne, bo złamanie grozi powikłaniami ze strony miazgi. Nierzadko złamana korona kliniczna zęba jest wskazaniem do wykonania korony protetycznej. Praktycznie nie da się złamać korony protetycznej. Jeśli odpryśnie licówka można ją naprawić. Dlatego w przypadku rozległego ubytku porcelany koronę powinno się wymienić.

Korony zębowe nie tylko przywracają pacjentom zdrowie, ale i poprawiają estetykę ich uśmiechu. Jeśli mają Państwo problemy związane z zębami zachęcamy, aby odwiedzić nasz gabinet stomatologiczny w Bochni lub Brzesku.

Podobne tematy: