Korony i mosty protetyczne. Istniejące w jamie ustnej uzupełnienia protetyczne stałe wymagają specjalnego postępowania i metody oczyszczania. Podczas codziennej toalety jamy ustnej usuwanie złogów samą tylko tradycyjną szczoteczką jest niewystarczające. W zależności od jakości naszego szczotkowania jesteśmy w stanie usunąć od 40-70 % płytki bakteryjnej pokrywającej nasze zęby. Korony i mosty myte tylko szczoteczką do zębów nie są oczyszczane także w pełnym zakresie.
Korony i mosty
Należy tu wziąć pod uwagę ich specyficzną budowę. Wykonane są z materiałów metalowych i ceramicznych, a nie z naturalnych tkanek. Bardzo często ich elementy są bardzo rozległe, pokrywają spore obszary błony śluzowej wyrostków. Nierzadko korony i mosty protetyczne posiadają elementy specjalne w postaci zatrzasków czy zasuw.
Z jednej strony pokrycie porcelaną zmniejsza odkładanie płytki nazębnej. Ma ona mniejszą agregację do ceramiki niż do naturalnego szkliwa. Z drugiej obecność przęseł. podcieni, zatrzasków utrudnia oczyszczanie i sprzyja odkładaniu kamienia nazębnego. To i często niefizjologiczne obciążenie zębów filarowych wpływa również na stan i jakość przyzębia i błony śluzowej jamy ustnej.
Higiena koron i mostów
Aby utrzymać prawidłową higienę przy istniejących koronach i mostach należy wprowadzić również inne metody oczyszczania przestrzeni wokół stałych uzupełnień protetycznych.
Zalecane są tutaj szczoteczki jednopęczkowe, szczoteczki międzyzębowe, nici typu super flos, irygatory dziąsłowe, nitki powietrzne, płukanki typu Eludril, gumy do żucia bezcukrowe.
Jak zaznaczyłem w trakcie mycia zębów zwracamy szczególną uwagę na istniejące w naszej jamie ustnej prace protetyczne. Zarówno te osadzone na stałe na własnych zębach, jak i te osadzone na implantach. Staramy się, aby trakcie szczotkowania unikać ruchu poprzecznego. W trakcie tego ruchu włókna szczoteczki wnikają w szczeliny dziąsłowe powodując mechaniczne drażnienie i uszkodzenie przyczepu nabłonkowego. Skutkuje to po pewnym okresie obniżeniem poziomu dziąsła. Odsłonięciu ulega korzeń zęba bądź też implant.
Polecana jest metoda roll szczotkowania zębów. Szczoteczkę ustawiamy pod kątem 45o na styku dziąsła i szyjki zęba. Wykonujemy ruchy obrotowo-wymiatające – główka szczoteczki przesuwana jest po dziąsłach i koronach zębów. Należy wykonywać 4-6 ruchów wymiatająco-obrotowych w jednym czyszczonym miejscu, a główka szczoteczki musi obejmować trzy sąsiednie zęby.
Alternatywną metodą jest szczotkowanie zębów ruchem okrężnym. Najpierw ruchem okrężnym oczyszczamy powierzchnie przyszyjkową, potem całą pracę protetyczną. Po szczoteczce wprowadzamy pod przęsło mostu nić Superflos. Ma ona jeden koniec sztywny, co pomaga we wprowadzeniu jej pod przęsło . Specjalnie wykonana część środkowa nici doskonale usuwa wszystkie złogi nazębne
Bardzo popularne i coraz częściej stosowane są szczoteczki elektryczne. Nie do końca, ale coraz bardziej wypierają szczoteczki tradycyjne. Sposób mycia jest nieco inny niż w przypadku tej drugiej. Ponieważ główka szczoteczki elektrycznej obraca się, zwracamy tutaj uwagę, by włókna oczyściły powierzchnie korony z każdej dostępnej strony. Nie dociskamy główki szczoteczki do dziąsła brzeżnego.