Leczenie ortodontyczne dorosłych
Każdy z nas chciałby mieć równy ładny uśmiech i białe jasne zęby. Zależy nam na wyglądzie zewnętrznym, oraz na tym jak postrzegają nas inni. Relacje międzyludzkie są ważną składową naszego życia. Na ich jakość wpływa postrzeganie nas przez nasze otoczenie. Tak jak ładny ubiór, ładny uśmiech stanowi część naszego wizerunku. Zapewnia nam dobrą samoocenę i samopoczucie. Dodaje odwagi i przebojowości. Pozwala sięgać łatwiej po nowe cele, pracę i nowych przyjaciół. Pomaga w akceptacji przez otoczenie.
Można powiedzieć o powodach z jakich decydujemy się na leczenie ortodontyczne tyle, że są bardzo często wspólne dla każdego z nas. Chcemy być ładniejsi, zdrowsi, bardziej akceptowalni dla siebie i otoczenia.
Leczenie ortodontyczne dorosłych aptrat
Podstawowym narzędziem w leczeniu wad zgryzu u osób dorosłych jest aparat ortodontyczny stały. Aparat stały składa się z zamków i pierścieni, które są przyklejone specjalnym klejem do szkliwa. Do nich z kolei mocowany jest sprężysty drut, który wywiera na zęby stałą, precyzyjnie określoną siłę. Dzięki temu można je przesuwać w dowolnym kierunku w obrębie wyrostków zębodołowych żuchwy i szczęki, a także obracać je wokół własnej osi.
Na czym polega leczenie ortodontyczne
Jako pierwsza zawsze jest rozmowa z pacjentem i określenie celów, do których będziemy dążyć. Kolejna rzecz to diagnostyka. Wykonujemy badania i przygotowujemy materiały diagnostyczne ( gipsowe modele uzębienia pacjenta, zdjęcia RTG panoramiczne, zdjęcie cefalometryczne i zdjęcia fotograficzne). Cała diagnostyka wykonywana jest na miejscu w naszym gabinecie.
Następnie lekarz ortodonta przygotowuje plan leczenia. Omawiane są sposoby i etapy leczenia, dobór rodzaju aparatu oraz koszty leczenia.
Na kolejnej wizycie pacjent ma zakładany aparat ortodontyczny. Pacjent na tej wizycie otrzymuje instruktaż postępowania z aparatem. Kolejne systematyczne wizyty to kontrola i aktywacja aparatu. Po osiągnięciu zamierzonego celu ściągamy aparat. W celu utrzymania efektów leczenia pacjent dostaje płytkę retencyjną bądź retainer. Leczenie kończą okresowe wizyty kontrolne.
Leczenie ortodontyczne a wiek pacjenta
Wady zgryzu można leczyć praktycznie w każdym wieku. Szczególnie skuteczne są aparaty ortodontyczne stałe. Mamy pacjentów po 70-tym roku życia u których przeprowadzone zostało leczenie ortodontyczne. Oczywiście powody dla których pacjent decyduje się na takie leczenie są przeważnie zupełnie inne niż u osoby dwudziestoletniej. Leczenie ortodontyczne może być rapem przygotowawczym dla leczenia protetycznego . Dzięki niemu jesteśmy w stanie stworzyć miejsce i odpowiednio ustawić filary dla koron zębowych, mostów protetycznych, czy też prac protetycznych złożonych. Podobnie leczenie implantologiczne korzysta często z pomocy ortodontów i leczenia ortodontycznego.
Leczenie ortodontyczne dorosłych a choroby przyzębia
Na choroby przyzębia, ich występowanie, składa się zawsze wiele rożnych czynników. Dzięki prawidłowo prowadzonemu leczeniu ortodontycznemu można zmniejszyć skutki paradontozy, wydłużyć czas przebywania w jamie ustnej własnych zębów pacjenta. Ustabilizować zęby łukach zębowych. Zmniejszyć tempo starcia i pękania zębów. Leczenie periodontologiczne prowadzone równocześnie z korektą wad zgryzu daje bardzo dobre efekty lecznicze w chorobach przyzębia.