Ile mogę mieć zrobionych zdjęć rtg zęba?

RTG zębów – ile razy w ciągu roku prześwietlać zęby?

Ile mogę mieć zrobionych zdjęć rtg zęba? Wiele osób, które planują rozpocząć leczenie stomatologiczne zadaje sobie to i podobne pytania. Czy RTG zęba jest szkodliwe? Jak często można robić prześwietlenie zębów? Odpowiem tak: Dokładnie tyle razy, ile trzeba do prawidłowego zdiagnozowania schorzenia, kontroli podczas i po leczeniu stomatologicznym.  Zdjęcia radiologiczne robione są bowiem ściśle według wskazań. Bardzo często w trakcie prowadzonego leczenia wykonujemy kilkakrotnie badanie i weryfikację radiologiczną. Dam przykład ze stomatologicznego podwórka.

Zdjęcia RTG zęba przed zabiegiem

Zdjęcia Rtg robimy po to, aby jak najdokładniej zdiagnozować położenie i rodzaj zmiany chorobowej. Często wiemy tylko, że coś się niedobrego dzieje. Dlatego też dopiero zdjęcie zębów i ich okolicy pozwala zaplanować leczenie. I tu przykład: Przychodzi pacjent do gabinetu i zgłasza swojemu lekarzowi, że ma dolegliwości  w okolicy policzka, ale promieniuje mu ból również w okolice ucha i pod oko, a w ogóle boli go cała jedna połowa twarzy. Dlatego u tego pacjenta oprócz badania klinicznego wykonujemy diagnostykę radiobiologicznązdjęcie punktowe RTG albo zdjęcie panoramiczne . Są to zdjęcia przeglądowe, które wstępnie pokazują sytuację jaką mamy w rejonie zapalnym. Mają jednak tą wadę, że pokazują tkanki tylko w jednej płaszczyźnie. Ponadto 30-40% obrazu jest niewidoczne dla lekarza oceniającego zdjęcie. W związku z tym, by mieć pełny obraz i z całą pewnością określić przyczynę bólu pacjenta, wykonujemy zdjęcie tomograficzne CBCT.

Tomografia zębów pokazuje bardzo dokładnie wszystkie elementy kości, wyrostki zębodołowe i zęby, oraz wszystkie toczące się zmiany zapalne. Dzięki badaniu i zdjęciom RTG zęba, lekarz prowadzący zna lokalizację bólu, wielkość i umiejscowienie zmiany oraz prawdopodobną przyczynę dolegliwości. Więc ile można mieć zrobionych zdjęć RTG zębów? Już zrobiliśmy dwa lub trzy, w tym jedno CBCT, a nie rozpoczęliśmy jeszcze leczenia!

Zdjęcia rtg zęba podczas leczenia

Z badania i diagnostyki dowiedzieliśmy się, że pacjent ma zmiany zapalne okołowierzchołkowe w zębie wielokorzeniowym spowodowane zgorzelą miazgi zęba. Tutaj możemy postąpić dwojako. Leczyć na tej samej wizycie zęba, albo odroczyć leczenie, pozostawiając zęba odbarczonego, dzięki zabiegowi otwarcia komory zęba. Decydujemy się na pierwszy sposób i przystępujemy do leczenia. Kanały korzeniowe i komora zęba są poszerzane i jednocześnie płukane. Na tym etapie trafiamy na problemy z określeniem długości kanału z  możliwością istnienia kanałów bocznych albo nawet perforacji. Wykonujemy kolejne zdjęcie punktowe zęba czasem dwa.

Kontynuujemy leczenie. Po pierwsze udało się już wypełnić kanały. Po drugie, na tym etapie trzeba skontrolować radiologicznie, czy zrobiliśmy to prawidłowo i starannie. Dlatego wykonujemy kolejne zdjęcie kontrolne zęba. Jeśli wszystko jest w porządku zamykamy i odbudowujemy zęba. Kończymy leczenie. Jeśli nie powtarzamy procedury lecznicze i znowu wykonujemy zdjęcie RTG zęba. Ile można mieć zrobionych zdjęć RTG zęba? Już jest ich kilka.

Rtg zęba po leczeniu

Po kilku miesiącach od zakończenia leczenia należy wykonać kolejne badanie i diagnostykę kontrolną rtg, aby sprawdzić , czy leczenie zakończyło się sukcesem i kość w okolicy przywierzchołkowej odbudowała swoją strukturę. 

Ile mogę mieć zrobionych zdjęć RTG zęba? Powtórzę. Dokładnie tyle ile jest potrzebnych do prawidłowego zdiagnozowania schorzenia, kontroli podczas i po leczeniu stomatologicznym. Nie mogę powiedzie jedno, dwa lub trzy. Czasem jest ich kilka, ale zawsze decyzja o ich wykonaniu ma swoje przyczyny i uzasadnienie medyczne. Dodatkowe informacje i szczegóły na temat dawek rożnych typów promieniowania znajdziecie w naszym wpisie :

Prześwietlenie zębów. Dawka promieniowania. Rtg zęba czy jest szkodliwe ?

Zapraszamy serdecznie do wizyty w naszej przychodni stomatologicznej w Bochni lub Brzesku, posiadamy nowoczesny sprzęt, dzięki któremu możemy wykonać dokładne zdjęcia RTG zębów i zaproponować pacjentowi optymalną ścieżkę leczenia.

Podobne tematy: