Most porcelanowy. Na cyrkonie. Pełnoceramiczny. Cena. Brzesko Bochnia

Most porcelanowy na metalu, porcelanowy na cyrkonie a most pełnoceramiczny. Ile kosztują mosty protetyczne?

Czym jest most protetyczny?

Most porcelanowy (zdjęcia) – most protetyczny jest to uzupełnienie brakujących zębów. Uzupełnienie bardzo wygodne, bowiem montowane jest na stałe na własnych zębach pacjenta. Nie wymaga jak w przypadku typowej protezy wyciągania z jamy ustnej.  Most protetyczny składa się z koron protetycznych osadzonych na zębach filarowych (bądź implantach) połączonych z przęsłem lub przęsłami (zębami sztucznymi) zastępującymi brakujące zęby. 

 

Na naszej stronie znajdziecie państwo zdjęcia mostu porcelanowego. Ze względu na rodzaj, pokazujemy zdjęcia mostów protetycznych wykonanych z rożnych materiałów.

Zastosowanie mostu porcelanowego

Kiedy warto zdecydować się na most protetyczny? Jest on planowany i wykonywany w przypadku braku jednego lub więcej zębów w łuku zębowym. Wprowadzając go do jamy ustnej pacjenta możemy za jednym razem osiągnąć kilka efektów leczniczych:

  • przywracamy ciągłość łuku zębowego
  • wzmacniamy zęby z rozległymi ubytkami próchnicowymi i mechanicznymi
  • korygujemy nieprawidłowy kształt koron zębów
  • przywracamy zębom naturalny kolor
  • korygujemy wysokość zwarciową
  • w przypadku prac protetycznych złożonych montujemy zatrzaski, zasuwy łączące most z protezą szkieletową

Most porcelanowy przed i po

Most porcelanowy zbudowany jest z metalowej podbudowy – metalowe korony i metalowe przęsło odlane jako całość. Przęsło łączy korony ze sobą. Całość mostu protetycznego, odlewana, albo frezowana z napaloną po wierzchu porcelaną, idealnie pasuje do kształtu opracowanych wcześniej przez stomatologa zębów filarowych, dziąsła i zębów okolicznych. Dodatkowo, czasem warto zobaczyć jak wyglądał pacjent przed i po zakończeniu leczenia. Podobnie niżej zobaczcie jak wygląda przygotowany dla niego  most porcelanowy przed i po jego osadzeniu na zębach. Daje nam to pogląd jak precyzyjne i pracochłonne jest to postępowanie.

Wykonanie mostu porcelanowego krok po kroku

Jak przebiega wykonanie mostu porcelanowego? Pacjent zgłasza się do nas z konkretnym problemem. Usunął zęby. Dlatego też nie wygląda estetycznie, nie ma czym jeść. Po wykonaniu szczegółowej diagnostyki, przygotowaniu planu leczenia, oraz wyleczeniu i wzmocnieniu zębów filarowych przystępujemy do części klinicznej leczenia protetycznego.

Pacjent przychodzi do nas z zębami i z zębami po wizycie musi wyjść. Dlatego na samym początku pobieramy wyciski pod korony i mosty czasowe. Prace te wykonuje technik w laboratorium, albo są wykonywane z szybkopolimerów  w gabinecie. Zastępują one własne zęby na okres leczenia. Staramy się, by wizyty były nie bolesne. Ponadto, standardem postępowania jest znieczulenie, które podajemy w określonych dawkach i kolejności.

Szlifujemy zęby filarowe i wycieniamy je o grubość przyszłych koron planowanego mostu protetycznego. Po opracowaniu i przygotowaniu powierzchni zębów pobieramy wyciski dla laboratorium protetycznego. To tam w dalszej kolejności powstaną modele robocze, na których technik odleje metalowy szkielet. Potem ten metal przymierzamy w jamie ustnej pacjenta. Po kontroli wraca on z powrotem do technika, który nanosi warstwowo porcelanę i wypala ją w piecu. W kolejnych fazach obrabiany i polerowany, na modelu gipsowym trafia most protetyczny z powrotem do gabinetu stomatologicznego. Pacjent po przymiarkach i korekcie ma zakładany przez lekarza na stałe, na specjalnym cemencie most porcelanowy.   

Most protetyczny przed i po

Trwałość mostu porcelanowego

Prace protetyczne, takie właśnie jak mosty są wykonywane z niezwykle trwałych i odpornych na działanie mechaniczne i chemiczne materiałów. Pozwalają one funkcjonować im przez wiele lat w stanie niezmienionym. Wytrzymują obciążenia zwarciowe i zgryzowe 24 godziny na dobę i 7 dni w tygodniu przez wiele lat. Są odporne na korozję i działanie kwasów. Zachowują przez dziesięciolecia swój kolor i kształt.

Najczęściej do wykonania mostów protetycznych stosujemy stopy chromowo-niklowe, chromowo-kobaltowe. Projektujemy także i osadzamy mosty o podbudowie srebrowo-palladowej, na stopach złota oraz na tytanie. Najnowsze konstrukcje mostów porcelanowych posiadają podbudowę wykonaną z tlenku cyrkonu, który zapewnia dużo większą estetykę niż podbudowa metalowa.
Wierzchnią warstwę licową stanowi cienka warstwa porcelany nakładanej i napalanej warstwami na powierzchnię metalu. Pomiędzy porcelaną a metalem nakładamy opaker, który maskuje kolor metalowej części mostu. Trwałość mostu porcelanowego gwarantuje jego bardzo precyzyjne dopasowanie i szczelne osadzenie na zębach filarowych.

Ile lat wytrzymuje most porcelanowy


Podobnie jak w przypadku koron protetycznych, korona mostu szczelnie pokrywa powierzchnię zębów filarowych. Przekłada się to na jakość jego funkcjonowania, jak i na jego bardzo długi czas użytkowania. Dobrze wykonany most porcelanowy może być użytkowany w jamie ustnej nawet 30 lat.

Prace złożone z mostami porcelanowymi

Mosty porcelanowe mogą stanowić część większej pracy protetycznej. Gdy odpowiednio je zaprojektujemy, możemy poprzez zatrzaski czy zasuwy  połączyć je z protezą szkieletową.

Korony mostów porcelanowych posiadają zaprojektowane na swych ściankach powierzchnie klamrowe. Są to w formie stopni przygotowane zagłębienia dla podparć protez szkieletowych.
Dużą zaletą mostów porcelanowych na metalu jest duża wytrzymałość mechaniczna i możliwość uzupełnienia braków nawet kilku zębów. Dlatego też przy korzystnym rozmieszczeniu zębów filarowych wykonujemy zaopatrzenie protetyczne całego łuku zębowego.

 

Most porcelanowy na podbudowie metalowej

Most porcelanowy na podbudowie metalowej jest najpopularniejszym rodzajem mostu. Stop metalu stanowi trzon jego konstrukcji, nadając mostom porcelanowym na podbudowie metalowej dużą wytrzymałość. Dlatego też możemy uzupełniać nimi dość duże braki zębowe. Trzon metalowy odlewamy ze stopów chromowo-niklowych, chromowo-kobaltowych. Rzadziej ze względu na cenę stosujemy stopy srebrowo-palladowe, czy stopy złota. Coraz popularniejsze stają się obecnie mosty porcelanowe na podbudowie tytanowej.

Korona most protetyczny czas użytkowania. Brzesko Bochnia

Most porcelanowy na cyrkonie

Most porcelanowy na cyrkonie

Most porcelanowy na podbudowie cyrkonowej jest jednym z nowszych rozwiązań w protetyce światowej. Tlenek cyrkonu, który tworzy szkielet takiego mostu ma wytrzymałość stopu metalowego, a zarazem kolor zbliżony do barwy zęba. Podobnie jak na metal tak i na cyrkon napalamy warstwę porcelany. Do zalet mostu porcelanowego na cyrkonie należą wytrzymałość mechaniczna i bardzo wysoka estetyka podobnie jak koron porcelanowych na cyrkonie. Dlatego też zapewnia on efekt taki, jak naturalnych zębów pacjenta. 

Most porcelanowy na cyrkonie jest jednak droższy od tradycyjnego mostu porcelanowego. Możemy go spokojnie stosować zarówno w odcinkach bocznych jak i przednim łuku zębowego. Przede wszystkim jednak wskazany jest do obudowy braków w odcinku przednim zarówno szczęki jak i żuchwy. Opcjonalnie rozważamy stosowanie zamiennie z implantami. Możemy go zaplanować i osadzić zarówno na zębach naturalnych jak i na implantach.

Most pełnoceramiczny

Most pełnoceramiczny jak sama nazwa sugeruje jest wykonany z ceramiki. Cechuje go bardzo wysoka estetyka. Rzadziej stosujemy go, niż mosty z napalaną porcelaną ze względu na mniejszą wytrzymałość mechaniczną. Wskazany do odbudowy pojedynczych braków zębowych. Planujmy i wykonujemy go najczęściej w odcinku przednim szczęki i żuchwy.

 

Most metalowy licowany kompozytem

Kompozyt jako materiał licujący ma własności zbliżone do tkanek zęba. Tańszy niż porcelana. Wydawało się nam, że zastąpi docelowo porcelanę i w przyszłości metal będzie pokrywany tylko kompozytem. Kompozyt jednak jest niestety bardziej porowaty niż porcelana . 

 W następstwie skutkuje to po latach zmianą barwy uzupełnienia. Jego zaletą jest niższa cena. Dlatego też most licowany kompozytem, ma także większą niż ona skłonność do agregacji na swojej powierzchni złogów.

Most porcelanowy na implantach

Odbudowę protetyczną w postaci mostu porcelanowego stosujemy z powodzeniem w przypadku braków międzyzębowych, gdy filarami są implanty tytanowe. Implanty wprowadzamy  w kość w miejsce usuniętych zębów. Optymalnie jest jeśli robimy to, po około 3 miesiącach od ekstrakcji . Wynika to z faktu, że kość wyrostka ma wtedy najlepsze możliwości osteointegracji z implantem zębowym.

Mosty tymczasowe

Tymczasowe mosty protetyczne wykonywane są na pewien okres z przeznaczeniem na wymianę na most ostateczny. Rodzaj mostu czasowego jest uzależniony od wskazań klinicznych, estetycznych, ramy czasowej w jakiej ma być użytkowany. Przygotowywane na podbudowie metalowej i licowane akrylem, kompozytem. Mogą być też wykonane tylko z polimeru albo kompozytu. Niewielkie mosty kompozytowe mogą funkcjonować z pewnymi modyfikacjami jako mosty ostateczne.

Mosty adhezyjny

Most adhezyjny jest szczególnym typem mostu. Dlatego, że może mieć zastosowanie jako most tymczasowy w uzupełnieniu pojedynczych braków zębowych u dzieci i młodzieży po utracie zęba. Podobnie pomaga most adhezyjny uzupełnić czasowo brak zęba po leczeniu ortodontycznym, gdy oczekujemy na leczenie implantologiczne.

Są jednak wypadki, kiedy stosujemy most adhezyjny jako rozwiązanie stałe przy uzupełnianiu pojedynczych braków zębowych w szczęce.
Mosty adhezyjne mają szczególne elementy retencyjne. Są one mocno ograniczone w stosunku do tradycyjnej korony w moście porcelanowym. Występują one  formie wypustek, skrzydełek wykonanych z włókna szklanego przesyconego kompozytem, albo z metalu. Wypustki są dopasowane do powierzchni podniebiennych zębów szczęki. Często zajmują miejsce wypełnień zębowych. Dlatego też mają niewielki rozmiar preparacji i są wygodne dla pacjentów. Minusem mostów adhezyjnych jest zmniejszony stopień obciążenia takiego mostu. Nie stosujemy ich u osób z wadami zgryzu i bruksizmem.

Wykonanie mostu a znieczulenie

Znieczulenie w gabinecie stomatologicznym Brzesko Bochnia

Zabiegi szlifowania i modelowania zęba pod most porcelanowy odbywają się często na zębie z żywą miazgą. Niezwykle ważne jest by zrobić to całkowicie bezboleśnie. Dlatego też wszystkie zabiegi w trakcie leczenia, przygotowania do wycisków, przymiarek oraz osadzania mostu wykonujemy w znieczuleniu miejscowym. Pacjent w trakcie wizyty nie odczuwa bólu. 

Na jej koniec zęby filarowe są specjalnie impregnowane. Następnie zabezpieczamy je koronami czasowymi, tak by również po wyjściu z gabinetu nie było dolegliwości bólowych.

Most porcelanowy higiena

Mając most porcelanowy higiena jamy ustnej musi być na wysokim poziomie. Dlatego by utrzymać  jej odpowiedni standard przy istniejących koronach i mostach wprowadzamy również inne metody oczyszczania przestrzeni wokół stałych uzupełnień protetycznych. Nie wystarczy, że stosujemy szczoteczkę do zębów. Oczyszcza ona tylko pewną część mostu porcelanowego i jego otoczenia. Prawidłowa higiena mostu porcelanowego wymaga wprowadzenia dodatkowych instrumentów.  
Dodatkowo, zalecamy miedzy innymi szczoteczki jednopęczkoweszczoteczki międzyzębowenici typu super flosirygatory dziąsłowenitki powietrznepłukanki typu Eludril, gumy do żucia bezcukrowe.
Oczywiście do higieny mostów porcelanowych każdy z nas może sobie wybrać te instrumenty, które najbardziej mu odpowiadają. Polecam nasz artykuł:

Korony i mosty. Prawidłowa higiena koron i mostów

Most porcelanowy cena

Ile kosztuje most protetyczny? Cena mostu porcelanowego zależy od kilku czynników. Dlatego za mosty pełnoceramiczne, porcelanowe, licowane kompozytem zapłacimy więcej w dużych miastach i tam gdzie popyt na usługi protetyczne jest większy. W zależności od miasta i gabinetu cena mostu porcelanowego będzie rożna. Na nasze koszty będzie miał także wpływ rodzaj projektowanego mostu, jego zasięg, rodzaj materiału z którego jest wykonywany, zakres prac przygotowawczych na zębach filarowych. 

Most protetyczny cena Brzesko Bochnia

Ile kosztuje most porcelanowy cena za punkt

Ostateczna cena mostu porcelanowego może się wahać od 3000 zł do kilkunastu tysięcy. Nie jest to jednoznaczne, ale często podajemy przybliżony koszt, jako cena za punkt mostu porcelanowego. Cena mostu za punkt, czyli za jeden ząb w moście, może się wahać od 1000-2500 zł w zależności o rodzaju i konstrukcji mostu.

Most porcelanowy - opinie

Opinie pacjentów na temat mostów są bardzo pozytywne. Opinie lekarzy również. Dlatego, że jakość estetyczna i funkcjonalna mostów porcelanowych jest bardzo wysoka. Pacjenci bardzo wysoko oceniają estetykę i dopasowanie do własnych zębów, oraz komfort użytkowania. Po okresie adaptacyjnym praktycznie nie odczuwają  ich obecności w jamie ustnej. Pozytywne opinie mosty protetyczne zbierają także, za bardzo długą żywotność. Chwalą je lekarze, którzy okresowo je kontrolują , jak i pacjenci którym mosty porcelanowe służą nawet 20 i 30 lat. Można powiedzieć, że jest to duży wydatek finansowy, ale jeden raz i to na wiele lat.

Pytania pacjentów o mosty protetyczne

Ukruszony most porcelanowy - czy to mozliwe?

Nie jest to częste ale zdarza się ukruszenie porcelany mostu. Most protetyczny to konstrukcja, która pracuje podobnie jak zęby przez 24 godziny na dobę w naszej jamie ustnej. Dlatego też podlega przez miesiące i lata wielokrotnym i często zbyt wysokim przeciążeniom. W miejscu, gdzie nacisk przekroczy zakładane normy może dojść do ukruszenia porcelany mostu. Często ma to miejsce u pacjentów, którzy nie uzupełnili w jamie ustnej braków zębowych, czy to w postaci mostu, implantu czy też protezy szkieletowej. Nie jest to też sytuacja, która zagrażałaby funkcjonowaniu mostu. Ale z drugiej jednak strony wpływać może na estetykę pracy protetycznej. Podsumowując, ukruszenie porcelany nie powoduje rozszczelnienia mostu porcelanowego i nie zagraża zębowi filarowemu, ale może obniżać estetykę.

Czy jest możliwa naprawa mostu porcelanowego?

Mamy możliwość naprawienia ukruszonej porcelany. Możemy to zrobić na dwa sposoby. Pierwszy sposób polega na tym, że ściągamy most protetyczny z zębów filarowych pacjenta, zakładamy most czasowy, a ukruszony most porcelanowy wysyłamy do pracowni protetycznej, gdzie technik dopala brakujący fragment licówki. Jest to jednak metoda dość ryzykowna.

Drugi sposób naprawy mostu porcelanowego wykonujemy w gabinecie. Wykorzystujemy w tym celu specjalne zestawy do naprawy porcelany. Co ważne, pozwala ta metoda nam na jednoczasową naprawę porcelany mostu, bez konieczności jego ściągania. Dodatkowo, jest bezpieczniejsza i częściej stosowana.

Źle dopasowany most porcelanowy

Zdążają się sytuacje, że most porcelanowy jest źle dopasowany. Może być źle dopasowany most do zęba filarowego, na którym jest osadzony, albo do zębów przeciwstawnych z którymi się kontaktuje. W pierwszym przypadku musimy ściągnąć most i po ponownym dopasowaniu prawidłowo go osadzić. Jeśli jest to niemożliwe należy powtórzyć jeszcze raz procedurę leczenia.

W drugim przypadku lekarz dopasowuje za pomocą kalki i wierteł diamentowych powierzchnię mostu porcelanowego, w zwarciu oraz w trakcie artykulacji. Dzięki tej korekcie, pacjent nie stwierdza po wizycie nieprawidłowości podczas użytkowania mostu.

Most porcelanowy rusza się

Sytuacja, kiedy zauważamy, ze most porcelanowy rusza się, winna skłonić nas do wizyty u swojego stomatologa. Zaniedbanie przez nas tego stanu rzeczy może doprowadzić do groźnych nieraz zdarzeń. Dlatego starannie badamy, co jest powodem, że most porcelanowy się rusza. Ruchomość mostu może być spowodowana rozchwianiem zębów filarowych, odcementowaniem się mostu, albo naruszeniem struktury zębów na których osadzony był most. W związku z tym dalsze postępowanie to określenie przyczyny i sposobu naprawy. Przyczyną w większości przypadków jest miejscowe przeciążenie zębów. Dlatego objawem mogą być miedzy innymi właśnie rozchwiania zębów, odcementowanie mostów. Informacje o tym znajdziecie w naszym artykule :

Brak zębów. Następstwa w obrębie twarzy i jamy ustnej

Naprawa i sposób leczenia przebiegają tak, że w pierwszej kolejności eliminujemy przyczynę, czyli przeciążenie. Dopiero w dalszej kolejności, bardzo często po usunięciu mostu porcelanowego wzmacniamy i odbudowujemy filary zębowe. Bardzo często równolegle leczymy także przyzębie.

Most porcelanowy z zatrzaskami

Pacjenci pytają nas o mosty porcelanowe z zatrzaskami. Jest to modyfikacja typowego mostu porcelanowego. Protezy szkieletowe bezklamrowe, oraz protezy szkieletowe na zatrzaskach wykonujemy właśnie w połączeniu z innymi pracami protetycznymi typu mosty porcelanowe. Takie zestawienie stanowi mechaniczną, funkcjonalną i estetyczną całość. Most porcelanowy z zatrzaskami czy zasuwami posiada bowiem w odcinku bocznym specjalne elementy lane służące do zespolenia z protezą szkieletową. 

Ponadto jego zaletą jest bardzo wysoka stabilność estetyka odbudowy protetycznej, dużo wyższa niż tradycyjnej protezy szkieletowej. Również komfort użytkowania dla pacjenta podczas jedzenia, rozmowy jest dużo większy.
Most porcelanowy z zatrzaskami projektujemy na podbudowie metalowej. Najczęściej jest to stop chromu i kobaltu. Elementy mocujące lane mostu porcelanowego z zatrzaskami mogą mieć postać kuli lub szyny.

Korony do protezy szkieletowej

Mamy nadzieję, że nasz artykuł odpowiedział na wszystkie pytania związane z uzupełnieniami zębów, jakimi są mosty protetyczne. Szukają Państwo dobrego protetyka w Bochni lub Brzesku? Zapraszamy serdecznie do odwiedzenia jednego z naszych gabinetów – oferujemy profesjonalne usługi stomatologiczne na najwyższym poziomie.

Podobne tematy: