Mycie zębów. Jak prawidłowo szczotkować zęby

Mycie zębów. Jak prawidłowo szczotkować zęby

Mycie zębów jak wszystko każda inna czynność, czy praca którą wykonujemy, aby było skuteczne musi być po pierwsze prowadzone systematycznie.  Po drugie odpowiednimi  narzędziami i po trzecie według określonych zasad.
Jednym z elementów prawidłowej pielęgnacji zębów, dziąseł, przyzębia i błony śluzowej jamy ustnej jest szczotkowanie zębów.

Mycie zębów instrukcja

Zęby myjemy, co najmniej dwa razy dziennie. Rano i wieczorem. Jeśli jest taka potrzeba spożyliśmy pokarmy klejące, przywierające bardzo do zębów, szczotkujemy zęby również wtedy. Częściej, nawet kilka razy w ciągu dnia powinny myć zęby osoby noszące aparaty ortodontyczne. Zarówno stałe aparaty ortodontyczne, jak i ruchome aparaty ortodontyczne. Podobnie ma się sprawa z osobami, które użytkują protezy ruchome szczególnie częściowe protezy akrylanowe (akrylowe). Mycie zębów powinno być systematyczne i możliwie często wykonywane. Płytka bakteryjna po jej usunięciu zaczyna się pojawiać na powierzchni zęba już kilkanaście minut później.
Pamiętajmy, że mycie zębów to nie tylko tradycyjna szczoteczka. Do prawidłowej higieny powinniśmy używać nici zębowych albo nitkę powietrzną, szczoteczek międzyzębowych, szczoteczek jednopęczkowych, płukanek z chlorheksydyną

Mycie zębów instrukcja

W prawidłowych warunkach resztki pokarmowe pozostawione po posiłku są wypłukiwane i usuwane z powierzchni zębów przez ślinę. W pierwszej kolejności usuwane są złogi z powierzchni gładkich łatwo dostępnych. Trudniej ten proces przebiega na powierzchniach stycznych oraz właśnie na stykach z protezami i aparatami użytkowanymi w jamie ustnej. Pozostawione na powierzchniach zębów złogi pokarmowe są bezpośrednią przyczyną próchnicy zębów, ale i również zapalenia dziąsła brzeżnego.

Jak prawidłowo szczotkować zęby
Jak prawidłowo szczotkować zęby

Jak prawidłowo szczotkować zęby

Zęby powinny być szczotkowane przez około dwie minuty. Najlepiej podzielić sobie jamę ustna na cztery kwadranty i na każdy poświęcić po około 30 sekund. Mycie zębów możemy kontrolować czas patrząc na zegarek, ustawić sobie stoper, albo wykorzystać gotowy czasomierz, który w zestawie ze szczoteczka elektryczną oferuje firma Oral B.

Kontrola mycia zębów

Sprawdzić stosując tabletki do wybarwiania płytki nazębnej.

Sprawdzić stosując tabletki do wybarwiania płytki nazębnej.

Sposób użycia:

1. Dokładnie rozgryź tabletkę.
2. Rozprowadź językiem po zębach.
3. Przepłucz usta. Krótko odczekaj.
4. Stara płytka nazębna zafarbuje się na niebiesko a nowa płytka na czerwono.
5. Po przeprowadzonym zabiegu czyść zęby do czasu, aż przebarwienie zniknie.

Tabletki do płytki nazębnej

Uwaga: Tabletki mogą silnie zabarwić elementy stałych aparatów ortodontycznych.

Podobne tematy :