Nitka do zębów. Nić dentystyczna. Nitka stomatologiczna

Jaką rolę spełnia nitka do zębów? Rodzaje nici dentystycznych

Nitka do zębów jest elementem, który dopełnia codzienną higienę jamy ustnej. Nitkowanie zębów pozwala oczyścić szczególnie trudno dostępne powierzchnie styczne międzyzębowe. Dlatego tam właśnie najlepiej sprawdza się nić dentystyczna. Z badań wynika, że w zależności od jakości szczotkowania szczoteczką, jesteśmy w stanie oczyścić od 40-80% powierzchni zębów. Jakie rodzaje nici dentystycznych wyróżniamy i jak prawidłowo ich używać?

Nitka do zębów - zastosowanie nici dentystycznej

Powszechnie trafiła do użytku w wieku dziewiętnastym. Początkowo była produkowana z jedwabiu ze względu na dużą wytrzymałość włókien. W drugiej połowie wieku dwudziestego rozpoczęto produkcje nici dentystycznych nylonowych. Są one bardzo wytrzymałe i dużo tańsze w produkcji.
Nitka do zębów służy do usuwania płytki nazębnej z przestrzeni międzyzębowych. Płytka nazębna osadza się na umytych zębach już kilka minut po wyszczotkowaniu. Początkowo są to polisacharydy zawarte w ślinie. Do nich przyklejają się inne związki organiczne i nieorganiczne. Następne w kolejce są resztki pokarmowe i bakterie. Następnie cały ten konglomerat ulega mineralizacji tworząc kamień nazębny.

Rodzaje nici dentystycznych

 • nitka do zębów niewoskowana
 • nić dentystyczna woskowana- łatwiej wprowadzić w przestrzeń międzyzębową
 • nici dentystyczne wybielające
 • nitka zębowa nasączona fluorem
 • nici dentystyczne smakowe miętowe, truskawkowe, wiśniowe
 • nić dentystyczna antybakteryjna z chlorheksydyną 

Nitka do zębów. Nić dentystyczna. Nitka stomatologiczna

Nitka do zębów powinna być dostosowana indywidualnie do rodzaju przestrzeni zębowych, czy uzupełnień protetycznych oraz własnych preferencji. ma być ona codziennym uzupełnieniem szczoteczki do zębów.

Jak używać nici dentystycznej?

Po wyszczotkowaniu zębów, w drugiej kolejności stosujemy nić dentystyczną. Nitkujemy przestrzenie międzyzębowe, co najmniej dwa razy dziennie.

 • należy zawsze przed nitkowaniem umyć dokładnie ręce
 • nitka do zębów musi mieć odpowiednią długość. Przygotowujemy kawałek długości ok. 30-50 cm. Po wyczyszczeniu przestrzeni przewijamy nić na palcach i czyścimy nowym odcinkiem kolejną przestrzeń.
 • nawijamy luźno nić na środkowy lub wskazujący palec i mniejszą długość na środkowy lub wskazujący palec drugiej dłoni.
 • przesuwamy nić pomiędzy zębami ruchem zygzakowatym. Tworzymy coś na kształt litery C.  przesuwamy nić dookoła zęba.
 • następnie delikatnie przesuwamy nitkę do góry od linii dziąseł aż do górnej części zęba.  Zwracamy uwagę, by nie wykonywać nicią ruchów poprzecznych, bo w ten sposób możemy poprzecinać brodawki dziąsłowe
 • Przechodząc do czyszczenia kolejnych zębów, przesuwamy nić tak, aby każdy z nich był czyszczony nieużywanym kawałkiem. Zawijamy zużytą nić na palce drugiej dłoni. Pomagamy sobie przy tym kciukiem.
 • czyścimy obie strony zębów. Nie zapominamy o wyczyszczeniu tylnych części zębów.

Nić dentystyczna z trzymadełkiem

Dla ułatwienia oczyszczania zębów, szczególnie w odcinkach bocznych łuków zębowych możemy posłużyć się specjalnym trzymadełkiem. Pozwala ono nam dotrzeć do przestrzeni stycznych zębów trzonowych i przedtrzonowych. Nić dentystyczną nawlekamy na ramiona trzymadełka, a następnie wprowadzamy na takim uchwycie pomiędzy zęby. Popatrzcie jak to wygląda na filmie.

Nić Oral B super floss do mostów

Dla osób, które posiadają w jamie ustnej uzupełnienia protetyczne w postaci mostów, polecamy specjalny rodzaj nici stomatologicznej Oral B, której przedstawicielem jest Super Floss. Jest to odmiana zwykłej nici. Posiada ona jeden sztywny koniec, który możemy przewlec pod przęsłem mostu. Ponadto jest to doskonałe uzupełnienie szczoteczki. Podobnie jak przy własnych zębach nić super floss używamy dwa razy dziennie do nitkowania mostów.

Zapraszamy serdecznie do naszych kompleksowo wyposażonych, nowoczesnych gabinetów stomatologicznych w Brzesku i w Bochni. W razie pytań zawsze służymy fachową poradą. Chętnie przeprowadzamy instruktaż higieny jamy ustnej i pokażemy jak prawidłowo nitkować zęby wszystkim pacjentom, którzy zechcą skorzystać z naszych usług.

Podobne tematy: