Płyn do płukania jamy ustnej
Płyn do płukania jamy ustnej dostępny jest w aptekach i drogeriach. Dzisiaj jest podstawowym elementem właściwej higieny jamy ustnej. Razem ze szczoteczka do zębów i nitką zębową pozwala utrzymać naturalny stan naszych zębów i przyzębia. Samo szczotkowanie choćby najdokładniejsze jest niewystarczające.
Który płyn do płukania jamy ustnej jest najlepszy
W zależności od indywidualnych potrzeb możemy dopasować dla siebie płyn do płukania jamy ustnej. Nie ma takiego płynu, który działałby na wszystko i był do zastosowania dla wszystkich. Wybieramy dla siebie płyn przede wszystkim według wskazań, jeśli coś nam dolega. Po wyleczeniu problemu dobieramy płyn podtrzymujący i działający profilaktycznie.
Czy stosować płyn do płukania jamy ustnej
Oczyszczanie zębów szczoteczką usuwa płytkę bakteryjną z ich powierzchni w 60-70%. Pozostałą część usuwamy za pomocą nici stomatologicznych i właśnie płynu do płukania jamy ustnej. Dociera on w miejsca zupełnie niedostępne dla szczoteczki. Powoduje wypłukiwanie resztek pokarmowych i zmniejsza ilość bakterii w złogach nazębnych.
Wskazania i zastosowanie płynu do płukania jamy ustnej
- Zapalenie dziąseł
- Choroby przyzębia
- Infekcje jamy ustnej
- Infekcje gardła
- Odleżyny od protez zębowych, odczyny zapalne
- Przed i po zabiegach chirurgicznych
- Usuwanie złogów nazębnych, przed i po
- Przed ekstrakcją zębów
- Wszczepianie implantów, przed i po
- Chirurgiczne leczenia chorób przyzębia, przed i po
Płyn do płukania jamy ustnej zapobiegający próchnicy. Jak stosować
Na rynku możemy znaleźć płyny, które na różnej drodze, w zależności od swojego składy zapobiegają próchnicy i chronią nasze zęby.
- Płyny do płukania remineralizujące. Zawierają związki wapnia. Maja one zdolność łączenia się z hydroksyapatytami powierzchownych warstw szkliwa,, które uległy odwapnieniu. Zawierają w swym składzie składniki mineralne, które zostały utracone na skutek niekorzystnego działania chemicznego bądź mechanicznego na struktury zębów.
Z dostępnych preparatów możemy polecić np. :SPLAT Biocalcium – płyn z bioaktywnym wapniem, Biorepair, ApaCare Liquid - Płyny do płukania zawierające fluor. Związki fluoru działają na dwóch drogach. Z jednaj strony wbudowują się w struktury hydroksyapaptytów tworząc minerały znacznie odporniejsze na próchnicę niż pierwotne. Z drugiej flor hamuje rozwój bakterii w jamie ustnej.
Z dostępnych preparatów możemy polecić np.; Elmex Przeciw Próchnicy, Colgate Duraphat, Elgydium, - Płyn do płukania zawierający chlocheksydynę. Chlorheksydyna jest substancja silnie hamującą namnażanie bakterii w jamie ustnej.
Z dostępnych preparatów możemy polecić np.; Eludril, Chlorheksil, Listerine
Można je stosować na trzy sposoby:
- płuczemy jamę ustną przed szczotkowaniem zębów co powoduje rozmiękczenie zalegającą płytki nazębnej
- płuczemy jamę ustną po szczotkowaniu zębów , co wzmacnia działanie fluoru z pasty do zębów
- płuczemy jamę ustną między posiłkami co powoduje wypłukiwanie resztek pokarmowych
Płyn do płukania jamy ustnej wybarwiający płytkę
Stosowane w domu pomagają utrzymać dobrą jakość oczyszczania zębów. Wybarwiają one starą płytkę nazębną na kolor niebieski, nową na kolor czerwony. Dzięki uwidocznieniu złogów pozwalają nauczyć się prawidłowo szczotkować zęby. Z dostępnych preparatów możemy polecić np.; MIRADENT Mira-2-Ton, Curasept
Płyn do płukania jamy ustnej na nadwrażliwość zębów
Nadwrażliwość zębów zdarza się jamie ustnej bardzo często. Powodują je bodźce mechaniczne, chemiczne i termiczne. Przyczyną nadwrażliwości jest stosowana w długim terminie kwaśna lub bardzo słodka dieta, starcie nawykowe lub patologiczne zębów, urazy mechaniczne zębów, paradontopatia, stosowanie past wybielających, używanie zbyt twardej szczoteczki, niewłaściwy sposób szczotkowania zębów, zgrzytanie zębami, bruksizm i inne.
Płyny na nadwrażliwość zębów zawierają w swoim składzie związki wapnia i fluoru, oraz sole potasu. Zamykają one kanaliki zębinowe, blokują przewodzenie we włóknach nerwowych, dzięki czemu zmniejszają uczucie wrażliwości zębów. Z dostępnych preparatów możemy polecić np.; Elmex SENSITIVE PLUS
Płyn do płukania jamy ustnej dla dzieci
Są to płyny delikatniejsze niż dla dorosłych. Nie zawierają alkoholu. Posiadają w swym składzie związki fluory, raz składniki ułatwiające remineralizację. Mają przyjemny smak i zapach. Z dostępnych preparatów możemy polecić np.; Active KIDS QuickRinse, Elmex Junior
Płyn do płukania jamy ustnej do aparatu ortodontycznego
Leczenie ortodontyczne przy pomocy aparatów ortodontycznych stwarza w jamie ustnej szereg dolegliwości i podrażnień śluzówek warg, policzków i dziąseł. Do tego zmniejszona higiena jamy ustnej sprzyja odwapnieniom i występowaniu próchnicy na powierzchni zębów.
Płyny stosowane w trakcie leczenia powinny więc zawierać substancje tonizujące i łagodzące podrażnienia błon śluzowych, nawet lekko znieczulające. Dodatkowo powinny mieć w składzie substancje zawierające fluor i powodujące remineralizację uszkodzonych tkanek twardych. Z dostępnych preparatów możemy polecić np.; OrthoKIN, GUM Butler Ortho
Płyn do płukania jamy ustnej na zapalenie dziąseł
Są to płukanki stosowane w podrażnieniach i zapaleniach dziąseł. Mają one działanie tonizujące, ściągające. Działają przeciwbólowo i przeciwzapalnie. Wspomagają gojenie ran po zabiegach chirurgicznych w rejonie jamy ustnej. Pomagają podczas adaptacji do nowych protez. Z płukanek opartych na naturalnych składnikach polecić możemy Dentosept. Zawiera wyciągi ziołowe. Jego skład stanowi kombinacja kilku ziół działających przeciwzapalnie i gojąco. Polecane i bardzo popularne są wspominane już płyny do płukania z chlorheksydyny.
Mają działanie powodujące niszczenie bakterii i zmniejszenie ich namnażania. Z dostępnych preparatów możemy polecić np.; Eludril, Chlorheksil, Listerine
Płyn do płukania jamy ustnej do irygatora
Irygatory coraz bardziej popularne w naszych łazienkach. Pod ciśnieniem łagodnie przepłukują i masują przestrzenie międzyzębowe. Posiadają zasobniki zawierające wodę lub roztwór płynu do płukania jamy ustnej. Może to być mieszanka ziołowa np. wspomniany już Dentosept, albo płyny z chlorcheksydyną np.: Eludril. Dużą zaletą takiego sposobu płukania jamy ustnej jest wysoka skuteczność docierania płynów do wszystkich zakamarków. Dodatkowo, masaż dziąseł poprawia ich ukrwienie. Sprawniejsze krążenie z kolei zwiększa utlenowanie tkanek, co przyspiesza regenerację i gojenie.
Płyn do płukania jamy ustnej wybielający zęby
Z własnych obserwacji wynika, że same w sobie nie powodują rozjaśnienia, ani wybielenia zębów. Producenci jednak zapewniają , że w ich skład wchodzą substancje wybielające. Stosujemy je zazwyczaj z tzw. pastami wybielającymi. Przeważnie są produkowane zestawy zawierające pastę i płyn.
Pomagają usunąć złogi nazębne i płytkę bakteryjną. Z dostępnych preparatów możemy wymienić np.; VITIS Whitening
Płyn do płukania jamy ustnej na nieświeży oddech
Nieświeży oddech, jaki czasem wydobywa się z ust, jest wywołany lotnymi związkami siarki. Mogą się one pojawiać w oddechu z powodu nieprawidłowości higienicznych i zdrowotnych w jamie ustnej, ale mogą być tez objawem zaburzeń gastrycznych i jelitowych. Taki objaw jak nieświeży oddech powinien dać nam do myślenia i skłonić do zdiagnozowania przyczyn takiego stanu. W drugim przypadku wskazane jest udanie się do poradni gastenterologicznej i przeprowadzenie specjalistycznych badań.
W jamie ustnej przyczyną nieświeżego oddechu mogą być liczne ubytki próchnicowe, zęby ze zgorzelinową miazgą, pozostawione korzenie zębów, rozległy kamień nazębny, głębokie zapalenie przyzębia, zapalenie migdałków, wrzodziejące zaplenię błony śluzowej i inne a wreszcie na koniec wymienię notoryczny brak higieny jamy ustnej i palenie tytoniu. Z dostępnych preparatów możemy polecić np.; Air-Lift Mouthwash, Eludril, Chlorheksil, Listerine
Płyn do płukania na suchość w jamie ustnej
Stosowany w kserostomii i zespole Sjórgrena, wtedy gdy mamy do czynienia z upośledzonym wydzielaniem śliny. Pobudzają wydzielanie śliny. Dostarczają naturalnych składników potrzebnych do prawidłowego funkcjonowania błony śluzowej jamy ustnej.
Z dostępnych preparatów możemy polecić np.; ORAL7, XEROSTOM