Podcięcie wędzidełka języka i wędzidełka wargi górnej Brzesko Bochnia

Podcięcie wędzidełka języka i wędzidełka wargi górnej

Podcięcie wędzidełka języka (frenotomia), albo podcięcie wędzidełka wargi górnej to zabieg, który wykonujemy w sytuacji, gdy włókna są zbyt krótkie. W efekcie powodują one zaburzenie wymowy i połykania pokarmów zarówno u dzieci, jak i u dorosłych. Dlatego też, najczęściej zwracają na ich stan logopedzi i stomatolodzy, do których kierujemy się z prośbą o poradę. Nieprawidłowa długość i budowa przyczepu jest wskazaniem do zabiegu podcięcia wędzidełka.    

Co to są wędzidełka ?

Wędzidełka to miękkie włókniste pasma w jamie ustnej pokryte błoną śluzową. Wędzidełko wargi górnej łączy jej stronę dośluzówkową z dziąsłem miedzy siekaczami górnymi dochodząc do grzbietu wyrostka. Dodatkowo, często również penetruje w brodawkę pomiędzy nimi, powodując ich rozsunięcie. Wędzidełko języka natomiast, łączy dolną część języka z dnem jamy ustnej. Widoczne jest ono dla nas podczas unoszenia języka w kierunku podniebienia.

Podcięcie wędzidełka języka i wędzidełka wargi górnej Brzesko Bochnia

Podcięcie wędzidełka wargi górnej. Kiedy wykonujemy zabieg i jak to sprawdzić ?

Wskazania do zabiegu podcięcia wędzidełka wargi górnej często jesteśmy w stanie określić sobie sami. Jeśli nie jesteśmy pewni skonsultujmy się ze swoim stomatologiem. Generalnie łatwo to zrobić w ten sposób: przez chusteczkę, ligninkę odciągamy wargę górną i przyglądamy się brodawce dziąsła miedzy jedynkami górnymi. 

 

Sprawdzamy czy zęby stykają się ze sobą. Następnie, jeśli nie i mamy diastemę, sprawdzamy czy wędzidełko penetruje pomiędzy zęby. Potem, lekko pociągając badamy, czy nie dochodzi do anemizacji dziąsła bądź jego odstawania. Jeśli nic się nie dzieje możemy spać spokojnie, ale gdy wystąpi któryś z objawów powinniśmy skorzystać z konsultacji stomatologicznej.

Co się stanie jeśli podcięcie wędzidełka wargi górnej nie zostanie na czas zrobione ?

Takie zaburzenie anatomiczne i funkcjonalne jak nieprawidłowo przyczepione, czy penetrujące brodawkę wędzidełko wargi górnej, powinno być we właściwym czasie zdiagnozowane i skorygowane. Kontrola winna mieć miejsce już u dzieci  wieku lat czterech. Sprawdzamy stan wędzidełka praktycznie do momentu zakończenia formowania się łuków zębowych. Dzięki temu zapobiegamy  powstawaniu diastemy. Ta bowiem, jest często przyczyną stłoczenia zębów w odcinkach bocznych, co wymusza leczenie ortodontyczne. Ponadto pociąganie przez wędzidełko dziąsła w okolicy brodawki powoduje jego uszkodzenie i schorzenia przyzębia i konieczność leczenia periodontologicznego. Na koniec zmniejszona ruchomość wargi może być przyczyną wad wymowy i wizyt u logopedy. Dla tych wymienionych powodów, warto jeszcze w domu zwrócić uwagę na rozwój jamy ustnej naszego dziecka.          

Czy podcięcie wędzidełka języka jest konieczne?

Zbyt krótkie wędzidełko zaburza prawidłowy rozwój naszego dziecka zarówno fizyczny, jak i psychiczny. Dzieci mogą słabiej się rozwijać i osiągać gorsze oceny w szkole. Akceptacja środowiska dziecka będzie także dużo niższa. Izolacja z grupy rówieśniczej, pokazywanie palcami, wyśmiewanie, czy przedrzeźnianie to tylko kilka przykładów negatywnych zachowań, które mogą doświadczać nasze dzieci.

Kiedy należy wykonać podcięcie wędzidełka?

Bezwzględnym wskazaniem do podcięcia wędzidełka jest całkowite przyrośnięcie języka do dna jamy ustnej oraz sytuacje, w których krótkie wędzidełko utrudnia ruchy języka. Innym objawem, który wskazuje na konieczność frenotomii, to taki, że  dziecko ma trudności z wysunięciem języka na brodę i nie może zrobić tak jak na fotografii :). Ponadto widzimy, że podczas wysuwania języka na brodę, jego czubek  przyjmuje kształt sercowaty. Dzieci podają również ból podczas wykonywania ćwiczeń. Dodatkowo, obserwujemy u nich nadmierne ślinienie, oraz trudności z artykulacją głosek: r,l,ż, sz, cz, dż

 

Wszystkie te objawy wymagają konsultacji stomatologicznejchirurgicznej i logopedycznej. Decyzję o zabiegu podejmuje logopeda w porozumieniu z laryngologiem, chirurgiem lub foniatrą. 

Technika zabiegu podcięcia wędzidełka. Czy frenotomia jest bolesna?

Same zabiegi podcięcia wędzidełka wargi, czy języka są niebolesne. Wykonuje się je w znieczuleniu miejscowym. Nacięcie wykonujemy skalpelem, albo wiązką lasera stomatologicznego. W przypadku tego drugiego zabieg jest całkowicie bezkrwawy. Nie potrzebujemy także zakładać szwów. Gojenie następuje w ciągu kilku dni. Zalecamy również wykonywanie ćwiczeń zwiększających ruchomość języka i warg. Mają one także na celu zapobiegnięcie nawrotowi przerastania wędzidełka już po wykonanym zabiegu.

Serdecznie zapraszamy do naszych gabinetów stomatologicznych ARTDENT w Brzesku i Bochni. Zawsze odpowiemy na Państwa pytania, a nasi specjaliści zaplanują ewentualne zabiegi podcięcia wędzidełka.