Podścielenie protezy Brzesko Bochnia

Podścielenie protezy. Uszczelnienie protezy

Podścielenie protezy. Uszczelnienie protezy

Podścielenie protezy. W skrócie jest to uszczelnienie i wtórne dopasowanie protezy do podłoża protetycznego, który ta proteza obejmuje. Wykonuje się go wtedy, gdy doszło do zmian zanikowych w obrębie obszaru pola protetycznego.

Kiedy wykonujemy podścielenie protezy?

Podścielenie protezy wykonujemy w protezach, które pacjent już posiada. Kwalifikujemy tutaj głównie uzupełnienia stosunkowo młode, a wiec takie które mają do 1-4 lat. Ponieważ uszczelnienie wykonujemy na protezach akrylowych całkowitych i częściowych, a te posiadają żywotność około 5 lat, dlatego starsze protezy mają wskazanie nie do podścielania, a do wymiany na nową. Drugim ważnym kryterium jest rozległość zabiegu uszczelnienia. Podejmujemy się poprawić protezę wówczas, gdy zmiany pola protetycznego pod nią dotyczą niewielkiego obszaru. Bardzo rozległe zmiany podłoża kwalifikują także do wykonania protezy na nowo.

Podścielenie protezy po zabiegach chirurgicznych

Zmiany kształtu naszych dziąseł mają miejsce najczęściej po zabiegach chirurgicznych. W ograniczonym zakresie ma to miejsce po usunięciu zęba. Znacznie większe zmiany zachodzą po usunięciu kilku zębów. Zabiegi chirurgiczne przebiegające z resekcją kości wyrostków, podniebienia, czy plastyką błony śluzowej również przyczyniają się do znacznej zmiany kształtu i podatności podłoża protetycznego. Trzeba pamiętać, że kłopoty z przyleganiem i szczelnością protez mają pacjenci z chorobami przebiegającymi ze znaczną utratą masy ciała (choroby metaboliczne, nowotworowe) oraz te, które bardzo intensywnie się odchudzały.

Metody podścielania protez akrylowych

Wybór sposobu uszczelnienia protezy zależy od rozległości naprawy. Są dwie metody podścielania protez: bezpośrednia i pośrednia.

Podścielenie protezy metodą bezpośrednią

Podścielenie bezpośrednie protezy możemy wykonać przy niewielkich zmianach kształtu podłoża protetycznego. Naprawę wykonuje się bardzo szybko. Na jednej wizycie w gabinecie, lekarz dentysta dzięki użyciu szybkopolimeru metakrylanu metylu (PMMA) podściela protezę w jamie ustnej pacjenta. Ma on jednak działanie drażniące, a dla niektórych osób monomer może być także alergenem. Dlatego zabieg taki przebiega ze ścisłym reżimem technologicznym związanym z użyciem szybkopolimeru na powierzchni śluzówek. 

Podścielenie protezy metodą pośrednią

Podścielenie pośrednie protezy jest metodą kilkuetapową. Wykonujemy je, gdy mamy do czynienia z dużymi zmianami kształtu w obrębie kości wyrostka, albo kształtu i podatności w obrębie błony śluzowej. Pierwszy etap ma miejsce w gabinecie stomatologicznym i polega na specjalnym przygotowaniu protezy zębowej i pobraniu wycisków. Drugi odbywa się w pracowni protetycznej, gdzie technik przeprowadza proces polimeryzacji, obróbki protezy i jej wykończenia. Trzeci ostatni etap, to dopasowanie ponownie w gabinecie protezy w jamie ustnej pacjenta.

Rodzaje tworzywa do podścielania protez

Do podścielenia protezy nie zawsze używa się tworzywa akrylowego. Czasem gdy mamy specjalne wskazania, jak np. podczas gojenia się podłoża protetycznego po wszczepieniu implantów, stosujemy materiały podścielające miękkie, elastyczne. Są to masy silikonowe, polisulfidowe, czy tlenkowo-cynkowo-eugenolowe. Mają one wtedy za zadanie ułatwić gojenie podłoża protetycznego, zwiększyć przyleganie protezy. Należy jednak wiedzieć, że ten rodzaj miękkiego podścielenia ma bardzo ograniczony czas użytkowania. Wymaga on po kilku miesiącach wymiany na materiał sztywny, albo ponownego ponownego podścielenia. Wiąże się to naturalnie z dodatkowymi kosztami.

Podścielenie protezy - cena

Koszt podścielenia protezy jest uzależniony od wielkości rodzaju naprawy. Najwięcej zapłacimy za uszczelnienie uzupełnienia na całej powierzchni. Cena za podścielenie protezy to koszt w granicach kilkuset złotych.

Jeśli będziecie mieli Państwo kiedykolwiek problem ze swoimi protezami, to zapraszamy wtedy serdecznie do naszych przychodni ARTDENT w Brzesku i Bochni. Nasi lekarze doradzą, a jeśli będzie to konieczne pomogą na prawić nieszczelne protezy.