Proteza akrylowa całkowita i częściowa. Brzesko Bochnia

Proteza akrylowa całkowita i częściowa. Cena. Wady i zalety

Proteza akrylowa całkowita i częściowa są to protezy ruchome. Mówimy o nich protezy osiadające. Nie posiadają podparć, spoczywają tylko na śluzówce. W szczęce obejmują całe podniebienie i wyrostki zębodołowe. W żuchwie ze względów anatomicznych cały ciężar przenoszony jest tylko na wyrostek zębodołowy. Przyjrzyjmy się im bliżej.

Proteza akrylowa całkowita

Proteza akrylowa całkowita jest protezą zębową, którą wykonujemy dla pacjenta w momencie, gdy utracił on wszystkie swoje naturalne zęby. Pokrywa ona swoją powierzchnią wyrostki zębodołowe a u góry również podniebienie. Nie posiada zakotwiczeń, ani podparć. Dlatego też określamy ją jako protezę ruchomą. Możemy bowiem w dowolnej chwili usunąć ją z jamy ustnej. Ze względu na brak podparcia na zębach własnych pacjenta kwalifikujemy ją jako protezę osiadającą. Cała powierzchnia takiej protezy przenosi obciążenia zgryzowe na powierzchnię śluzówki na której spoczywa.

Protezy ruchome wykonujemy z akrylu. Zarówno część imitująca podniebienie i dziąsła o kolorze różowym, jak i zęby w naturalnym biało-żółtym kolorze są wykonane z tego polimeru. Uzupełnienia braków zębowych wykonujmy na zlecenie, dla konkretnego pacjenta.  Dlatego też, gotowa do oddania proteza akrylowa jest idealnie dopasowana do warunków anatomicznych i czynnościowych danej jamy ustnej.

Proteza akrylowa wady i zalety

Jak wszystko, protezy akrylowe mają zarówno wady, jak i zalety. Specyfika protezy akrylowej w bezzębiu i brakach częściowych wpływa na to, jaka będzie nasza adaptacja do protezy i na ile komfortowo będziemy mogli ją użytkować. Do tego, każdy pacjent jest inny i kilkadziesiąt czynników wpływa na nasz odbiór i adaptację do protezy. W efekcie zalety i wady protez mogą być mniej lub bardziej uwypuklone i wpływać na ocenę ich użytkowania.

Do zalet protezy akrylowej zaliczamy fakt, że stosunkowo szybko i tanio jesteśmy w stanie przywrócić pacjentowi estetyczny wygląd. Dzięki niej likwidujemy zapadnięte policzki i wargi, przywracamy właściwe proporcje twarzy. Na korzyść protez akrylowych przemawia fakt, że możemy je zastosować zaraz po utracie zębów, jako uzupełnienie czasowe.

Utrzymanie protezy akrylowej i jej używanie jest jednak już zupełnie inną sprawą. Dlatego też wadą protezy akrylowej jest to, iż jest ciałem obcym w jamie ustnej, twardym i sztywnym. Nie posiada podparcia na zębach i przenosi całość obciążeń zgryzowych na miękką delikatną błonę śluzową, powodując jej podrażnienia i uszkodzenia. W konsekwencji w najbardziej przeciążonych miejscach kontaktu powstają bolące odleżyny. Dlatego też, proces adaptacji do protez akrylowych bywa dla pacjenta czasem dość trudny.

Proteza akrylowa całkowita górna

 

Łatwiej pacjenci przyzwyczajają się do protezy górnej. Jej zaletą jest wielkość powierzchni, którą kontaktuje się z błoną śluzową. Obciążenia przekazywane są za jej pośrednictwem na dużą powierzchnię podniebienia i dziąseł, co ma odbicie w rozkładzie sił. Pacjent nie odczuwa dyskomfortu związanego z wgniataniem brzegów protezy w śluzówkę. Proteza zębowa akrylowa górna dzięki swej dużej powierzchni w kontakcie ze śluzówką działa jak przyssawka.

Proteza akrylowa górna nawet przy niekorzystnych warunkach protetycznych potrafi dobrze się utrzymywać na podłożu protetycznym. Pacjenci szybko i łatwo adaptują się do nowej protezy. W skrajnie niekorzystnych przypadkach wprowadzamy w kość szczęki wszczepy i mocujemy protezę na implantach.

implanty zębowe

Proteza akrylowa całkowita dolna

 

Proteza akrylowa całkowita dolna sprawia pacjentom najwięcej problemów. Powierzchnia dośluzówkowa protezy obejmuje tylko wąski pas dziąsła, przez co przenosi dużo większe obciążenia na tkanki pacjenta niż odpowiednik jej w szczęce. Powoduje to większe dolegliwości i dyskomfort. Nie obserwujemy tu również, albo w małym stopniu efektu przyssania do powierzchni śluzówki. Na plus działa siła ciężkości. Sytuację pogarszają natomiast ruchome elementy dna jamy ustnej, przyczepy mięśni i więzadeł oraz język, które podczas swojej pracy zrzucają protezę z podłoża.

Efekt jest taki, że pacjent w początkowym okresie ma kłopoty zarówno z jedzeniem jak i wymową. Odleżyny sprawiają większe dolegliwości niż przy protezie górnej. Adaptacja do protezy jest również wydłużona.
Podobnie jak w przypadku protezy górnej dla stabilizacji protezy i jej podparcia wprowadzamy w kość szczeki wszczepy i mocujemy protezę na implantach.

 

Proteza akrylowa częściowa górna

 

Jest to odmiana protezy całkowitej górnej. Projektujemy ją i wykonujemy u pacjentów posiadających w szczęce resztkowe uzębienie, ale nie rokujące dobrze jeśli chodzi o długi czas utrzymania w jamie ustnej. Stopniowo u takich pacjentów przechodzimy do protezy całkowitej usuwając kolejno pozostałe zęby, równocześnie dostawiając zęby akrylanowe w miejsce braków do protezy. Umocowana ona jest na klamrach. Z reguły mniejsza niż proteza całkowita. Przenosi obciążenia w całości na śluzówkę.

Proteza akrylowa częściowa dolna

Proteza zębowa akrylowa częściowa dolna ma wskazania i zastosowanie podobne, jak w przypadku protezy zębowej częściowej górnej. Utrzymanie za pomocą klamer sprawia, że proteza jest dobrze ufiksowana na podłożu protetycznym. Ze względu na małe pole styku ze śluzówką w pierwszym okresie użytkowania powoduje dyskomfort i dolegliwości bólowe u pacjentów.

 

 

Obciążenia pionowe występujące podczas jedzenia, zwierania szczęk, odgryzania pokarmów, zaciskania zębów powodują częste powstawanie odleżyn pod płytą protezy. Do tego dochodzą podrażnienia i odleżyny powstające na skutek ocierania się elementów ruchomych jamy ustnej, które w dużej ilości występują właśnie w szczęce dolnej.

Żywotność protezy akrylowej

Nic nie jest wieczne i jeśli chodzi o protezy ruchome, to średnio zmieniamy je co 5 lat. Taki zresztą okres użytkowania dla pacjentów przewiduje również NFZ.

 

Okres 5 lat wynika ze struktury materiału, z którego protezy akrylanowe wykonujemy. Akryl materiał podstawowy, jest  porowaty i akumuluje resztki pokarmowe, grzyby, bakterie, złogi mineralne. Dlatego też w mikroporach protezy przez wiele lat odkładają się złogi, które zaczynają żyć własnym życiem. Na posiewach wykonanych na bazie pobranych próbek z fragmentów płyty protezy otrzymujemy cale kolonie patogennych bakterii i grzybów łącznie z candida albicans. W konsekwencji sama higiena protezy nie wystarcza.

 

Patogeny te powodują przewlekły często trudny do wyleczenia przewlekły stan zapalny błony śluzowej jamy ustnej. Stanowią źródło choroby odogniskowejKandydoza jamy ustnej jest zaliczana do stanów przedrakowych.

Nie bez znaczenia jest również estetyka samej protezy. Materiał akrylowy zaraz po oddaniu jest lekko przezierny, lśniący, różowy. Po latach staje się matowy, różowo-żółty, czy różowo-brązowy. Oczywiście skrajna zmiana barwy ma miejsce u osób, które nie dbają o protezy i higienę. Albo u osób palących, spożywających duże ilości kawy, mocnej herbaty itd.
Dodatkowym czynnikiem przemawiającym za wymianą z powodu złogów jest pojawiający się fetor ex ore, czyli nieprzyjemny zapach wydobywający się z ust podczas mówienia.

proteza akrylowa

Z akrylu wykonane są również zęby w protezach. Starannie dobieramy je kształtem i kolorem. Na początku użytkowania idealnie imitują nasze prawdziwe uzębienie. Zmienia się to oczywiście z czasem. Stopniowo tracą połysk i kolor. Ulegają również starciu, ponieważ są wykonane z materiału znacznie bardziej miękkiego niż szkliwo naturalnych zębów.

Proteza akrylowa cena

Cena protezy akrylowej podobnie jak każdego produktu w stomatologii jest zróżnicowana. Koszt protezy akrylowej zależy od jakości, wielkości, rodzaju użytych zębów, kosztów, narzutu i lokalizacji gabinetu stomatologicznego. Cena protezy akrylowej jak wszędzie podlega również prawom rynku. Więcej zapłacimy za protezy w dużych miastach. Cena protezy zębowej tego rodzaju waha się od 1500  do nawet 3000 złotych.

Serdecznie zapraszamy do naszych przychodni stomatologicznych w Bochni i Brzesku wszystkie osoby, które chcą podjąć się leczenia protetycznego. Zapewnimy Państwu miłą atmosferę oraz pełen profesjonalizm podczas każdej wizyty.

Podobne tematy: