Proteza częściowa akrylowa. Wskazania do protezy. Brzesko Bochnia

Proteza częściowa akrylowa. Wskazania do protezy

Proteza częściowa akrylowa jest protezą, którą projektujemy na okres przejściowy, w którym to pacjent stopniowo traci swoje zęby. Uzupełnia ona braki jednego lub kilku zębów. Ponadto warto powiedzieć, że wykonana z polimeru jest estetyczna i łatwo ją modyfikować. Dlatego też, w momencie usunięcia kolejnego zęba z łuku możemy łatwo go uzupełnić.

Proteza częściowa akrylowa

Zębowa proteza częściowa akrylowa uzupełnia braki po utraconych pojedynczych zębach. Pomaga pacjentowi przejść trudny okres po utracie naturalnego zęba. Wykonana jest z metakrylanu metylu, tworzywa na tyle praktycznego i estetycznego, że imituje z powodzeniem uszkodzone dziąsła i brakujące zęby. Jest to uzupełnienie sztywne, a to szczególnie na początku użytkowania jest trudne do adaptacji dla pacjenta. Zaletą jest jej to, że pozwala w określonym przedziale czasowym poprawić estetykę, wymowę i samopoczucie pacjenta do czasu wykonania uzupełnienia ostatecznego.  

Kiedy jest wskazana proteza częściowa?

Proteza częściowa to uzupełnienie, które wykonujemy na okres przejściowy do momentu wykonania protezy całkowitejuzupełnienia stałego, lub wprowadzenia implantu. Potrzebują ją pacjenci ze schorzeniami przyzębia, paradontopatią, u których ze względu na rozwój choroby postępuje redukcja uzębienia. Proteza częściowa akrylowa sprawdza się u pacjentów z urazami mechanicznymi. Do wybicia zębów dochodzi w pracy, domu, podczas jazdy samochodem. Te dramatyczne sytuacje zmuszają nas do szybkiego zaopatrzenia ubytku. Podobnie wykonujemy protezy częściowe, gdy planujemy zabiegi chirurgiczne z usunięciem zębów. Ma to miejsce na przykład przy niektórych schorzeniach nowotworowych. Tam planujemy nie tylko uzupełnienie samych zębów, ale także tkanek.

Największym jednak zagrożeniem dla ciągłości naszych łuków zębowych jest próchnica. Nie leczona choroba próchnicowa nie tylko doprowadza do uszkodzenia tkanek twardych zęba, ale wywołuje zmiany zapalne i martwicowe w jego tkankach miękkich. Efektem jest stan zapalny miazgi zęba, następowe jej obumieranie i zgorzel. Każdy z tych etapów w stanie zaostrzenia wywołuje silny ból zęba i tkanek okolicznych. Powikłanie w postaci zapalenia tkanek okołowierzchołkowych może spowodować nacieczenie kości, dziąseł, powstanie ropnia, a na koniec rozchwianie i ekstrakcję zęba. Czasową odpowiedzią na powstały brak może być właśnie proteza częściowa.

Dlaczego proteza częściowa akrylowa jest uzupełnieniem czasowym?

Proteza częściowa wykonana z akrylu jest protezą osiadającą. Oznacza to, że siły żucia, zwarcia przenosi bezpośrednio na śluzówkę i tylko na nią. Fakt ten w połączeniu z porowatą strukturą uzupełnienia akrylowego, ogranicza czas użytkowania jej w jamie ustnej. Wiąże się to z niekorzystnymi zmianami morfologicznymi w tkankach na które proteza bezpośrednio oddziałuje. W długim okresie czasu obserwujemy degradację struktury kości, dziąsła, przyzębia, oraz okolicznych zębów, z którymi uzupełnienie się styka. Dlatego tęż przyjmujemy, że proteza  częściowa akrylowa to protezą tymczasowa, a jej czas jej użytkowania to około 6 m-cy. Takie mamy zalecenia. Jako stomatolodzy obserwujemy natomiast. że pacjenci użytkują takie protezy ze względów ekonomicznych wiele lat.

Zawsze służymy Państwu pomocą w razie pytań i wątpliwości. Jeśli macie takowe zapraszamy do kontaktu i odwiedzenia naszych przychodni ARTDENT w Brzesku i Bochni. Pomożemy i zaplanujemy odpowiednie dla Państwa rozwiązanie problemu. 

Podobne tematy: