Proteza spada co zrobić ? Implanty do protezy. Cena. Brzesko Bochnia

Proteza spada, co zrobić ? Implanty do protezy. Cena

Proteza spada podczas jedzenia, wędruje po całej buzi wraz z kęsem pokarmowym. Odkleja się od śluzówki gdy rozmawiamy ze znajomymi, albo gdy się śmiejemy. Spadająca proteza to duży problem dla sporej części naszych pacjentów.

Co zrobić gdy proteza spada?

Spadająca proteza jest najczęściej problemem pacjentów nieposiadających zębów, z bezzębiem całkowitym. Gdy proteza górna, ale znacznie częściej dolna nie leży stabilnie na śluzówce, przesuwa się i spada. Jest kilka rzeczy, które możemy zrobić, aby ją ustabilizować:

  • umawiamy wizytę kontrolną u swojego stomatologa
  • podścielić protezę
  • zastosować jeden z preparatów dostępnych w aptekach do stabilizacji protez
  • w przypadku starej protezy wykonać nową protezę
  • jeśli posiadamy własne zęby zmieniamy akrylową na protezę szkieletową
  • wprowadzamy implanty – mocujemy protezę do kości poprzez wszczepy

Wizyta kontrolna u stomatologa, gdy proteza spada

Gdy pojawia się problem i proteza spada, powinniśmy zacząć od wizyty u swojego stomatologa. Wizyta kontrolna jest tym bardziej wskazana, jeśli wcześniej nasza proteza była stabilna i nie spadała. Najczęściej wystarcza korekta obrzeża uzupełnienia i aktywacja elementów retencyjnych. Ponadto stabilizująco na protezę działa eliminacja węzłów urazowych po przeprowadzonej analizie protez w zwarciu i artykulacji. Może być konieczna odbudowa zębów na których utrzymanie mają klamry protezy. Jest to związane z tym, że klamry protezy przez ciągły ruch powodują wycieranie powierzchni zęba, a czasem jego odłamywanie. Taka sytuacja sprawia, że  proteza rusza się podczas mówienia i jedzenia. Jeśli lekarz w tracie wizyty stwierdzi u nas zmiany podłoża protetycznego konieczne będzie podścielenie uzupełnienia.

Podścielenie spadającej protezy

Podścielenie protezy jest potrzebne, gdy proteza spada na skutek zaniku dziąsła i zmiany sytuacji jakościowej kości i błony śluzowej w jamie ustnej. Takie zmiany są charakterystyczne dla stanów po ekstrakcji zębów, urazach mechanicznych jamy ustnej, złamaniach kości szczęk, przy gwałtownym spadku masy ciała, niektórych chorobach miejscowych i ogólnych. Sam zabieg podścielenia polega na dołożeniu tworzywa akrylowego do protezy w miejscach zaniku tkanek pacjenta. Procedura może być przeprowadzona jednoczasowo w gabinecie stomatologicznym. Poleca się jednak wykonanie dwuetapowe, kiedy to właściwa polimeryzacja i podścielenie protezy wykonujemy w pracowni protetycznej. Zapobiega to na początku podrażnieniom błony śluzowej jamy ustnej podczas polimeryzacji, oraz później przez pozostawione resztki monomeru tworzywa w płycie uzupełnienia.  

Klej do spadających protez

Klej albo pasta do spadającej protezy to bardzo dobre rozwiązanie, gdy pragniemy szybko i łatwo poprawić stabilność protezy. Wystarczy przeczytać ulotkę i zastosować się do zamieszczonej w niej instrukcji. Adhezyjna pasta natychmiast poprawia przyleganie protezy do śluzówki.

Przed zastosowaniem kleju do protez należy dokładnie protezę wyczyścić. Preparat nanosimy punktowo na powierzchnię dośluzówkową uzupełnienia, delikatnie dociskamy i po sprawie. Zastosowanie kleju do protez jest stosunkowo łatwym i szybkim sposobem zwiększenia adhezji, ale na krótka metę. Potem niestety, po kilku godzinach zabieg naniesienia kleju na protezę trzeba powtórzyć. 

I tak codziennie i przez cały rok. W związku z tym koszty zakupu tubki kleju do protez w ciągu roku sięgają od kilkuset złotych do nawet 2000 zł. Należy dodać, że nie jest on również całkowicie obojętny dla błony śluzowej jamy ustnej. Mogą przy długotrwałym stosowaniu pojawiać się podrażnienia, stany zapalne czy zanikowe błony śluzowej.

Wymiana spadającej protezy na nową

Protezy zmieniamy na nowe średnio co pięć lat. Ma to związek ze starzeniem się tworzywa uzupełnienia, ale także ze zmianami podłoża protetycznego. Nagłe zmiany stanu dziąseł i błony śluzowej również są zaleceniem do wymiany protezy.

 

Wskazaniem do wymiany spadającej protezy na nową jest stan po usunięciu wielu zębów. Zmiany zawsze są na tyle duże, że dopasowanie i przyleganie protezy jest znacznie gorsze. Tak samo brak możliwości podścielenia protezy wymusza nas zaplanowanie i wykonanie nowego uzupełnienia zębów. Warto więc zastanowić się na tym etapie nad rodzajem nowej protezy, tak by była lepiej dopasowana, a równocześnie wygodniejsza dla pacjenta. Jeśli posiadamy jeszcze swoje zęby rozważmy wykonanie protezy szkieletowej.

Implanty do protezy. Stabilizacja spadającej protezy

Implanty, to doskonałe rozwiązanie do stabilizacji spadającej protezy. Polecamy je osobom w wieku 50, 60, 70, 80 i więcej lat, które nie posiadają własnych zębów i u których warunki anatomiczne nie pozwalają na dobre ufiksowanie protez w jamie ustnej. Wielu pacjentów, mimo ciągłej wymiany protez na nowe, skarży się na słabe przyleganie protez do dziąseł. Protezy cały czas spadają. Jest to podyktowane bardzo dużym zanikiem wyrostków zębodołowych szczęki i żuchwy, przerostem mięśni języka, zmianami zanikowymi śluzówki i tkanek podśluzowych.

 

Wprowadzenie w kości szczek dwóch lub więcej implantów pod protezy diametralnie zmienia jakość  ich noszenia i użytkowania. Proteza tak zamontowana jest całkowicie nieruchoma w jamie ustnej. Minusem jednak jest cena. Koszt wprowadzenia implantów i wymiany protez w najprostszej wersji wynosi kilka tysięcy złotych.

Zapraszamy na konsultacje i porady naszych do przychodni ARTDENT w Brzesku i Bochni. Zawsze udzielimy państwu porady i pomożemy jeśli będziecie mieli problemy ze spadającymi protezami.

Podobne tematy: