Proteza szkieletowa. Cena. Proteza szkieletowa bezklamrowa. Brzesko Bochnia

Czym jest proteza szkieletowa i ile kosztuje? Wskazania do noszenia protez szkieletowych

Współczesna stomatologia oferuje pacjentom z brakami w uzębieniu szereg rozwiązań, dzięki którym mogą cieszyć się pięknym uśmiechem i komfortem na co dzień, m.in. podczas spożywania posiłków. Fantastyczną alternatywą dla klasycznych protez akrylowych, są protezy szkieletowe, które omówimy szerzej w dzisiejszym artykule. Czym dokładnie jest proteza szkieletowa? Jakie są jej zalety i wady? Jaka jest standardowa cena protezy szkieletowej i kiedy warto skorzystać z tego rodzaju uzupełnienia braków zębowych?

Co to jest proteza szkieletowa?

Proteza szkieletowa jest protezą ruchomą nieosiadającą. Oznacza to, że pacjent wyjmuje ją z jamy ustnej. Nie montujemy ani nie cementujemy jej na stałe. Ze względu na obecność specjalnych podparć, zarówno proteza szkieletowa dolna, jak i górna nie osiada na śluzówce (przenoszą sporą część obciążeń zgryzowych na własne zęby pacjenta). W efekcie, proteza szkieletowa górna i dolna są znacznie bardziej komfortowe w użytkowaniu, niż proteza częściowa akrylowa. Proteza  szkieletowa górna posiada mocno ograniczone podniebienie. Natomiast proteza szkieletowa dolna, charakteryzuje się obecnością łuku podjęzykowego.

Jak wygląda proteza szkieletowa

Poniżej na zdjęciach widzicie państwo przykłady jak wygląda proteza szkieletowa górna i jak wygląda proteza szkieletowa dolna. 

proteza szkieletowa górna

proteza górna szkieletowa

proteza szkieletowa dolna

Proteza szkieletowa dolna. Cena.

Oczywiście kształt, wielkość, rodzaj elementów mocujących u każdego pacjenta są inne.

Protezy szkieletowe - opinie

Protezy szkieletowe, podobnie jak protezy akrylowe częściowe stosujemy u pacjentów, u których występują braki zębowe pojedyncze i odcinkowe. W związku z tym wykonujemy je wtedy, gdy nie możemy zaopatrzyć pacjenta protezami stałymi w postaci mostów, czy implantów. Przyczyną usunięcia zębów jest najczęściej nieleczona próchnica i powikłania, które powoduje. Rzadziej notujemy ekstrakcje z powodów chorób przyzębia, paradontopatii, urazów mechanicznych i innych. Generalnie protezy szkieletowe mają bardzo dobrą opinię. Według specjalistów i pacjentów, proteza szkieletowa, szczególnie proteza szkieletowa na zatrzaskach, jest to najwygodniejszy typ protezy ruchomej. Bardzo wielu pacjentów, którzy zrezygnowali z noszenia zwykłych protez akrylowych ze względu na duży dyskomfort, po wykonaniu, dopasowaniu i oddaniu do użytku protezy szkieletowej chwali sobie jakość używania tej protezy. Podobnie chwalą ją również lekarze, gdyż pozwala oszczędzić własne zęby pacjenta, przyzębie i kość wyrostka zębodołowego dzięki swojej budowie i działaniu.

Próchnica chorobą zakaźną. Zapobieganie zakażeniu. Brzesko Bochnia
Szkielet Cena. Proteza bezklamrowa

Proteza szkieletowa a proteza akrylowa - różnice w budowie

protezy zębowe

Protezę szkieletową w znacznej części wykonujemy z metalu. Modelujemy w laboratorium indywidualnie pod wymagania protetyczne i kliniczne danego pacjenta. Trzon metalowy odlewamy ze stopów metali. Najczęściej są to stopy chromowo-kobaltowe. Rzadziej srebrowo-palladowe, stopy złota czy tytan. Elementy imitujące dziąsła i zęby wykonujemy w protezie szkieletowej z akrylu.

Szkielet ma indywidualnie zaprojektowane elementy podpierające i klamry. Może posiadać akcesoria specjalne w postaci teleskopów, zasuw, czy zatrzasków. W leczeniu paradontopatii, stosowana jako szynoproteza, dzięki wbudowanej klamrze ciągłej. Proteza akrylowa częściowa wykonana jest w całości z akrylu. Ponadto tylko elementy klamer retencyjnych wykonuje się z drutu stalowego. Jego sprężystość zapewnia dobre utrzymanie protezy. 

Zalety protezy szkieletowej

 

Proteza szkieletowa, szczególnie proteza szkieletowa na zatrzaskach, posiada kilka bardzo istotnych zalet, które promują ją do uzupełniania braków częściowych zarówno w szczęce jak i w żuchwie. Zalety protezy szkieletowej wynikają właśnie z omówionej wyżej jej budowy. Dzięki temu, że trzon, elementy retencyjne i podparcia są wykonane z metalu:

 •   jest mniejsza od protezy akrylowej, więc znacznie bardziej komfortowa w użyciu
 •   pacjenci znacznie lepiej i szybciej się do niej adaptują niż do protezy akrylowej częściowej
 •   przysparza znacznie mnie problemów podczas mówienia
 •   bardziej komfortowa od akrylowej podczas jedzenia, dlatego, że jest mniejsza i cieńsza
 •   o wiele bardziej wytrzymała od protezy akrylowej, bo trzon odlany jest z metalu
 •   znacznie mniej podatna na uszkodzenia mechaniczne niż proteza akrylowa
 •   można ją użytkować dłużej niż protezy akrylowe, ze względu na konstrukcję
 •   nie akumuluje drobnoustrojów w tym grzybów, dlatego też zapobiega stanom zapalnym
 •   równomiernie przewodzi ciepło, dlatego też nie podrażnia śluzówki
 •   znacznie łatwiej utrzymać dobrą higienę protezy szkieletowej niż akrylowej
 •   dzięki podparciom bardziej fizjologicznie przenosi obciążenia zwarciowe
 •   w przeciwieństwie do protezy częściowej akrylowej nie powoduje uszkodzenia przyzębia
 •   klamry są bardziej dobrane do indywidualnych warunków i potrzeb pacjenta
 •   klamry w przeciwieństwie do protezy akrylowej częściowej nie powodują uszkodzenia zębów i przyzębia
 •   elementy specjalne takie jak teleskopy, zasuwy, zatrzaski dają możliwość tworzenia prac złożonych łączonych z koronamimostami protetycznymi implantami. Takie prace są bardziej estetyczne i komfortowe niż zwykle protezy szkieletowe. Proteza szkieletowa na zatrzaskach.
 •   stosowane jako szynoprotezy są elementem terapeutycznym w paradontopatii
 •   chroni inne elementy układu stomatognatycznego przed uszkodzeniami
 •   jest rozwiązaniem ostatecznym w porównaniu z protezą akrylową częściową, która jest uznawana za uzupełnienie czasowe

Wady protezy szkieletowej

 • jest droższa niż proteza akrylowa, bo trzon stanowi stop metali
 • nie jest refundowana przez NFZ
 • złamanie protezy, choć bardzo trudne i rzadkie nie jest naprawialne dlatego , że jest to odlew
 • przegrywa jeśli chodzi o estetykę i komfort z mostami protetycznymi , ponieważ obejmuje znacznie większy obszar jamy ustnej niż mosty
Korony do protezy szkieletowej

Proteza szkieletowa na zatrzaskach

Protezy szkieletowe bezklamrowe, oraz protezy szkieletowe na zatrzaskach wykonujemy w połączeniu z innymi pracami protetycznymi typu koronykorony zespolone czy mosty. Zestawienie tego typu stanowi mechaniczną, funkcjonalną i estetyczną całość. Jego zaletą jest bardzo wysoka estetyka odbudowy protetycznej, dużo wyższa niż tradycyjnej protezy szkieletowej. Dlatego też komfort użytkowania dla pacjenta podczas jedzenia, rozmowy jest również dużo większy.

Precyzyjne elementy utrzymujące  projektujemy i umieszczamy w płycie protezy szkieletowej i wraz z nią odlewamy w pracowni protetycznej. Mogą one mieć postać koron teleskopowych, zatrzasków czy też zasuw. Zasuwy i zatrzaski zawierają w sobie najczęściej teflonowy element. Jest on wymienialny i spełnia rolę elementu mocującego jak i amortyzatora dla całej pracy protetycznej. Dzięki takim rozwiązaniom proteza szkieletowa na zatrzaskach jest wygodna i estetyczna.

Proteza szkieletowa na zatrzaskach. Cena. Proteza szkieletowa bezklamrowa

Wykonanie protezy szkieletowej

 

W zależności od rodzaju protezy szkieletowej, potrzebnych jest 3-5 wizyt na diagnostykę, zaplanowanie, planowe wizyty w gabinecie i wykonanie laboratoryjne. Diagnostyka obejmuje również badanie radiologiczne przeglądowe w postaci zdjęcia panoramicznego. W uzasadnionych przypadkach zlecamy zdjęcie wycinkowe tomograficzne CBCT. Praca jest bardzo precyzyjna i wymaga dokładności. na kilku etapach jest przymierzana i kontrolowana. Dlatego czas wykonania protezy szkieletowej to 2-4 tygodni.

Czy proteza szkieletowa jest wygodna?

Gdy porównujemy protezy ruchome, możemy z czystym sumieniem powiedzieć, że proteza szkieletowa jest najwygodniejszym typem protezy. Dlatego jeśli tylko są do tego wskazania polecamy jej wykonanie. Komfort i wygodę noszenia zapewnia jej konstrukcja i rodzaj materiału z którego jest wykonana. Dzięki ograniczeniu zasięgu płyty protezy oraz specjalnym podparciom proteza jest stabilna, rzadko gniecie i nie powoduje zaburzeń czucia smaku i temperatury.

Protezy szkieletowe a cena

Wielu pacjentów zastanawia się, jaka jest cena protezy szkieletowej? Za tego typu protezę zapłacimy więcej w dużych miastach i tam, gdzie popyt na usługi protetyczne jest większy. W zależności od miasta i gabinetu oraz od złożoności projektowanej pracy, koszt protezy szkieletowej, czy protezy szkieletowej na zatrzaskach, to co najmniej kilka tysięcy złotych. Jeśli byłaby wykonana ze stopów szlachetnych, cena będzie wyższa o koszt materiału. Należy także pamiętać, że w wypadku ceny protezy szkieletowej na zatrzaskach, ogólny koszt będzie powiększony o cenę elementów stałych tj. koron, czy mostu porcelanowego z zatrzaskami.

Interesują Państwa gabinety dentystyczne w Bochni i Brzesku, które świadczą usługi z zakresu protetyki stomatologicznej? W ARTDENT oferujemy profesjonalne leczenie protetyczne na najwyższym możliwym poziomie. Zapraszamy do wizyty i skorzystania z pomocy naszych specjalistów.

Podobne tematy: