Protezy zębowe

Protetyka stomatologiczna

Protezy zębowe stosuje się w zabiegach z dziedziny protetyki stomatologicznej. Stanowią one podstawową metodę uzupełnienia braków w uzębieniu. 

Zęby tracimy z różnych powodów. Główną przyczyną ich utraty jest próchnica, ale także urazy, paradontopatia czy choroby układowe np. cukrzyca, choroby tkanki łącznej czy efekty działania chorób nowotworowych. Protetyka stomatologiczna pozwala uzupełnić nie tylko brakujące zęby, ale także odbudować utracone tkanki. 

Protetyka stomatologiczna to tzw. dziedzina odtwórcza stomatologii. Pozwala przywrócić pełny estetyczny uśmiech oraz, co za tym idzie, poczucie komfortu i pewność siebie pacjenta. Warto pamiętać, że nie tylko kwestie estetyczne są ważne. Przede wszystkim braki w uzębieniu mogą prowadzić do powikłań na tle zdrowotnym. Przyczyniają się do powstawania schorzeń zarówno miejscowych, jak i ogólnoustrojowych.

Naszym głównym celem jako gabinetu protetyki stomatologicznej jest przywrócenie utraconych zębów u pacjenta, zachowując wysokie standardy estetyczne i użytkowe protez.

Rodzaje protez stosowanych w ARTDENT

Wykonujemy protezy zębowe ruchome oraz stałe, licówki, korony oraz mosty protetyczne, stanowiące gwarancję poprawy zdrowia, wyglądu oraz naturalnego uśmiechu pacjenta.

Protezy zębowe akrylowe

Najtańszą metodę uzupełnienia braków w uzębieniu stanowią protezy akrylowe. Są to tzw. protezy ruchome, które mogą odtworzyć zarówno braki częściowe, jak i całkowite. Wykonywane są z tworzywa akrylowego i z powodzeniem zastąpią na kilka lat naturalne uzębienie pacjenta.

Protezy szkieletowe

Protezy szkieletowe mają zastosowanie w przypadku gdy pacjent posiada część własnego uzębienia.   Proteza szkieletowa jest mała, stosunkowo tania, szybka w adaptacji. Nie powoduje odleżyn czy zaburzeń czucia smaku i temperatury. Stanowi trwałe i dobre rozwiązanie w zatrzaskowym połączeniu z koronami lub mostami. Dodatkowo proteza taka jest niewidoczna na co dzień i stanowi najwygodniejszy rodzaj protezy ruchomej.

Mosty protetyczne

Braki odcinkowe, powstałe po usunięciu pojedynczych zębów z łuku, uzupełniamy przy pomocy mostów protetycznych. Są one szczególnie polecane w takich przypadkach. Pozwalają przywrócić nie tylko funkcjonalność, ale i estetykę uzębienia. Dzięki modelowaniu oraz odpowiednim doborze porcelany różnica między mostami protetycznymi a naturalnym uzębieniem jest praktycznie niezauważalna. Mosty porcelanowe idealnie odwzorowują kształt oraz kolor utraconych zębów, a dużym plusem ich jest długa żywotność, sięgająca od około 20 do 25 lat.

Korony porcelanowe i korony pełnoceramiczne

Korona porcelanowa odtwarza zniszczoną strukturę szkliwa pojedynczego zęba. Zbudowana jest z metalowej czapeczki, na którą nałożona jest warstwowo cienka warstwa porcelany. Korona pełnoceramiczna jest pochewką z czystej porcelany, albo porcelany napalonej na cyrkonie. Dlatego też jest na dzień dzisiejszy najwierniejszym i najpiękniejszym odwzorowaniem naturalnego szkliwa. W przypadkach zniszczenia, lub złamania własnego zęba, jeżeli zdecydujemy się na jej użycie otrzymamy efekt kosmetyczny gwarantujący pełne zadowolenie pacjenta.

Zakres usług protetycznych

 • korony porcelanowe na metalu
 • korony porcelanowe na cyrkonie
 • mosty porcelanowe
 • mosty pełnoceramiczne
 • wkłady koronowo-korzeniowe
 • protezy akrylowe całkowite i częściowe
 • protezy natychmiastowe
 • szkieletowe protezy
 • protezy szkieletowe z systemem zatrzasków i zasuw
 • ekspresowe reperacje protez
 • szyny relaksacyjne

Każdy dobry protetyk, który podchodzi do swojej pracy z pasją oraz zaangażowaniem zgodzi się ze stwierdzeniem, że protetyka stomatologiczna jako dziedzina jest formą sztuki. Podobnie jak jubilerstwo wymaga swoistego kunsztu, olbrzymiej cierpliwości i niezwykłej precyzji na wszystkich etapach powstawania i osadzania pracy protetycznej. Efekt końcowy potrafi jednak zachwycić tak pacjenta jak i lekarza.

Artykuły / opinie / porady