Przebarwienia zębów przyczyny. Wybielanie zębów

Przebarwienia zębów przyczyny. Wybielanie zębów

Przebarwienia zębów są główną przyczyną, która skłania nas do zastanowienia, czy nie wybielić zębów  w gabinecie stomatologicznym. W ostatnich latach jest to jeden z najbardziej popularnych zabiegów z zakresu stomatologii estetycznej w naszym kraju. Ciemne i przebarwione zęby są zmorą wielu z nas. Można je jednak rozjaśnić.

Przebarwienia zębów a nasza samoocena

Chęć posiadania nieskazitelnie białego uśmiechu stała się powodem większej dbałości o wygląd zębów nie tylko osób z pierwszych stron gazet, ale i zwykłych obywateli. Żyjemy dłużej, nasz status cywilizacyjny stale rośnie. Nic, więc dziwnego, że oprócz pierwszoplanowych potrzeb chcemy zaspakajać i te pozostałe w tym poprawianie naszego wizerunku przez korektę naszego uśmiechu. Białe ładne zęby są, bowiem oznaką zdrowia i zadbania, dodają atrakcyjności i pewności siebie.

Przebarwienia zębów - wybielanie zębów Brzesko Bochnia

Badania prowadzone przez amerykańskie uczelnie pokazują, że 96% ludzi uważa, że ładny uśmiech sprawia, że jesteśmy postrzegani o wiele bardziej atrakcyjnie w oczach przedstawicieli płci przeciwnej. Ludzie, którzy mają ładne uzębienie, częściej się uśmiechają, mają wyższe poczucie własnej wartości. W kontaktach z innymi ludźmi budzą sympatię i zaufanie. Osoby z zębami pożółkłymi częściej mają obniżoną samoocenę. Ich zęby stają się źródłem kompleksów i wycofania ich właściciela.

Prawie ¾ ankietowanych jest zdania, że zaniedbane zęby są między innymi powodem braku sukcesów w pracy. Coraz częściej osoby poszukujące pracy przed rozmową kwalifikacyjną decydują się na wizytę w gabinecie stomatologicznym. Chcą poprawić wygląd swoich zębów, wymieniają wypełnienia, zakładają licówki, usuwają kamień i osady oraz wybielają zęby. Wiele osób sięga nawet po kredyt, by osiągnąć sukces i otrzymać stanowisko.

Przebarwienia zębów

Przebarwienia zębów przyczyny

Przyczyny zmiany koloru naszych zębów są różne. Można by powiedzieć, że najładniejsze korony zębów są w młodości. Mają naturalny kształt i kolor. Pięknie zaprojektowane przez naturę guzki, bruzdy, wypukłości zęba razem z jasnym odcieniem zębiny i prawidłowym ustawieniem w łuku dają doskonały efekt kosmetyczny. W przebiegu lat pojawiają się pęknięcia starcia powierzchni, ubytki próchnicowe i wypełnienia. Zaburzają one efekt kosmetyczny oraz przyciemniają barwę zęba. Zmiany mineralizacji zębiny w ciągu naszego życia również powodują, że zęby nasze nie są już tak jasne jak dawniej. Nie bez znaczenia są predyspozycje genetyczne. Każdy z nas dziedziczy swoisty dla siebie kształt zębów i barwę. Paleta kolorów naturalnych zębów rozciąga się od barwy biało-żółtej do szaro-brązowej.

Bardzo popularne niegdyś tetracykliny podawane dzieciom w okresie uwapniania zawiązków zębów stałych powodowały zmianę barwy ich zębów ze słomkowo-białej na szaro-brązowo-żółtą. Wymienione przeze mnie czynniki są często niezależne od nas. Są jednak inne, na które mamy bezpośredni wpływ i których szkodliwy wpływ możemy sami ograniczać. Przebarwienia mogą być skutkiem picia kawy, herbaty, coca-coli, czerwonego wina, a zwłaszcza palenia papierosów. 

Przebarwienia zębów - wybielanie zębów Brzesko Bochnia

Niedobory w higienie jamy ustnej powodują odkładanie się na powierzchniach zębów płytki nazębnej. Jeżeli nie usuwamy jej regularnie, twardnieje – tworzy się kamień. Tym samym fundujemy zębom zmianę koloru na żółty, w dodatku z ciemnymi obwódkami przy dziąsłach – nie można usunąć jej szczoteczką. Konieczna jest wizyta w gabinecie stomatologicznym.

Przebarwienia zębów - wybielanie zębów

Barwę zęba można zmienić wieloma różnymi sposobami. Skala zmiany sięga nawet 6 odcieni. Zapraszam do naszego artykułu Wybielanie zębów w gabinecie” 

Przebarwienia zębów - wybielanie zębów