Prześwietlenie zębów. Dawka promieniowania. Czy zdjęcie u dentysty jest szkodliwe ? Brzesko Bochnia

Prześwietlenie zębów. Dawka promieniowania. Rtg zęba czy jest szkodliwe ?

Rtg zębów u dzieci. Czy rtg jest szkodliwe dla dzieci?

Prześwietlenie zębów – czy zdjęcie u dentysty jest szkodliwe dla nas i dla naszych dzieci.To ważne pytanie. Wszyscy jesteśmy pacjentami i dzieci i dorośli w takim czy innym gabinecie. Zakładam, że mamy zaufanie do swojego lekarza. Tym niemniej patrząc na stosowaną terapię w duszy zastanawiamy się, czy aby jest ona dla mnie bezpieczna, czy jest optymalna. 
Podobnie jest u stomatologa. Ilość zdjęć w trakcie leczenia wynosi od jednego do kliku i mogą to być zdjęcia w rożnych formatach i różnej dawce. Nie mając wiedzy na ten temat zastanawiamy się czy zdjęcie jest szkodliwe dla mojego zdrowia. Szczególną wrażliwość powinniśmy mieć w stosunku do dzieci i kobiet w ciąży. 

Zdjęcie rtg zębów zęba dziecka

U dzieci najczęściej wykonywane są zdjęcia rtg punktoweze wskazań ortodontycznych zdjęcia panoramicznezdjęcia cefalometryczne. Dawka promieniowania dla dziecka jest zawsze mniejsza niż dla dorosłego. Z jednej strony ustawienia na aparacie Rtg dla dziecka gwarantują niską dawkę, z drugiej strony nowoczesne aparaty rentgenowskie są w stanie  w trakcie ekspozycji dopasować dawkę do potrzeb jakości rtg zęba, co w przypadku dzieci najczęściej skutkuje mniejszym promieniowaniem. Poniżej prześwietlenie zębów i dawki. Mieszczą się dla dzieci w dolnych zakresach przewidzianych dawek.

Dawka promieniowania rtg zęba. Prześwietlenie zębów

Na początek przytoczę wam suche proste liczby i porównania jak kształtują się dawki, które nasze ciało przyjmuje w zależności od sytuacji i miejsca w jakim się znajdujemy.
1. Nasze przychodnie

2. To co otrzymujemy codziennie z otoczenia

 • Oglądanie telewizji przez 2 h – 2 – 5 µSv
 • Średnie promieniowanie tła w Polsce wynosi 0.3 – 0,8 µSv /h (dawka dobowa ok. 7-20 µSv)
 • W Lądku Zdrój promieniowanie tła wynosi miejscami nawet 15 µSv/h
 • W samolotach rejsowych otrzymujemy promieniowanie ok. 4 – 10 µSv na każdą godzinę lotu

3. Tradycyjna Tomografia wielorzędowa(CT) 400 – 1000 µSv

Tak wyglądają według dostępnych danych, skutki napromieniowania ciała ludzkiego w zależności od wielkości pochłoniętej energii i kształtują się następująco:
Skutki napromieniowania. Dawka w [Sv]

Dawka promieniowania rtg zęba. Prześwietlenie zębów. Brzesko Bochnia
 • 0,25 – brak wykrywalności skutków klinicznych, w przelicznie jest to : 250.000 µSv (mikrosivertów)
 • 0,25-0,50 – zmiany obrazu krwi,
 • 0,50-1,00 – mdłości, zmęczenie, tj. 500.000-1.000.000 µSv- terapia w onkologii
 • 1,00-2,00 – mdłości, wymioty, wyczerpanie, zmniejszona żywotność, biegunka,
 • 2,00-4,00 – mdłości, wymioty, niezdolność do pracy, pewna liczba zgonów,
 • 4,00-6,00 – 50% zgonów (w ciągu 2 – 6 tygodni),
 • 6,00 i więcej – prawie 100% zgonów

Prześwietlenie zębów. Dawki promieniowania rtg z otoczenia

Dawki skuteczne będące rezultatem naświetleń diagnostycznych w gabinetach dentystycznych są rzędu 1-2 µSv -zdjęcie tzw. zębowe, a więc w ilościach co najmniej 100.000 do 200.000 razy mniejszych niż dawka o nie wykrywalnych skutkach klinicznych.
Dla porównania, naturalne tło promieniotwórcze (z kosmosu i skał) w Polsce powoduje przyjęcie 2.000 –3.000 µSv rocznie. 

Prześwietlenie zębów. Dawki promieniowania rtg z otoczenia

Z otoczenia naszego otrzymujemy wiec 1000 – 3000 razy więcej niż dawka zdjęcia zębowego. Przekornie więc zapytam czy nasze ubrania nie powinny mieć wkładki ołowianej ?!
Nie powinniśmy też naturalnie chodzić w góry na wycieczki, latać samolotami, używać telefonów komórkowych, mieszkać w blokach z wielkiej płyty, a już na pewno nie urlopować się w tak nim miejscu jak Lądek Zdrój …. 🙂

Rtg zęba jak często można robić?

Przyjmuje się , że zdjęcie rtg dla potrzeb diagnostycznych jest ważne 6 miesięcy. Po tym czasie , jeśli jest taka kliniczna konieczność , należy prześwietlenie zębów wykonać ponownie. W czasie leczenia stomatologicznego konieczne jest niejednokrotnie wykonanie serii zdjęć zarówno przeglądowych, jak i tomograficznych. Ilość i rodzaj zdjęć rtg podyktowany jest procesem leczenia. Wykonuje się ich tyle i tylko tyle, ile jest konieczne.

Szkodliwość rtg dla kregosłupa

Ważną informacją dla nas, jako pacjentów, ale również lekarzy jest to, że w gabinetach i pracowniach stomatologicznych w trakcie ekspozycji promieniowanie jest bardzo dokładnie ukierunkowane i ograniczone. Trafia wiec dokładnie w te miejsca gdzie jest kierowane Nie mamy siania promieni X po całej pracowni pacjentach i personelu. Nie uszkadza również kręgosłupa. Prześwietlenie zębów obejmuje polem obrazowania odcinek szyjny kręgosłupa, podczas wykonywaniatomografii CBCTzdjęć panoramicznychzdjęć cefalometrycznych.

Jak długo utrzymuje się promieniowanie rtg?

Takie pytanie jest często zadawane. Promieniowanie rentgenowskie nie „utrzymuje” się w powietrzu. Promieniowanie rentgenowskie przechodząc przez otoczenie nie wywołuje jonizacji cząstek. Nie ma więc niebezpieczeństwa, że będziemy oddychać „radioaktywnym” powietrzem. Biorąc pod uwagę subminimalne dawki ekspozycji w gabinetach oraz zabezpieczenia pracowni w postaci odpowiednich ścian, parawanów, fartuchów ołowianych dla pacjentów nie mamy żadnych podstaw do obaw o nasze zdrowie. Pamiętać oczywiście należy, że w trakcie leczenia stomatologicznego zdjęć diagnostycznych musimy ze względu na dobro leczenia wykonać kilka. To mogą być zdjęcia przeglądowe : 
zdjęcie punktowe zęba zdjęcie panoramiczne czy tomografia CBCT

Skutki promieniowania rtg. Skutki uboczne prześwietleń rtg.

Jest jednak jedna ważna sprawa związana z promieniowaniem, przyjmowanymi dawkami i naszym genomem, którą lekarze dentyści zawsze mają na uwadze. Nie chodzi tu już tylko o prześwietlenie zębów u stomatologa, ale sumaryczną ilość promieniowania, którą otrzymujemy w przeciągu naszego życia. 

Przykładowe dawki, jakie otrzymujemy podałem powyżej. Promieniowanie niezależnie w jakiej formie : α, β, gamma czy X sumuje się w naszym ciele przez lata i ilość jaką otrzymujemy od urodzenia , aż po wiek podeszły nie jest bez znaczenia dla naszego zdrowia. Dlatego my, jako stomatolodzy nie lekceważymy z drugiej strony tego zagadnienia. Ilość zdjęć, jakie wykonujemy zawsze jest ściśle określona i podyktowana wskazaniami medycznymi, diagnostycznymi tak, aby schorzenie było dobrze rozpoznane i do końca prawidłowo leczone.

Czy rtg zęba jest szkodliwe?

Czy prześwietlenie zębów u dentysty jest szkodliwe ? Oczywiście tak. Tak samo jak jedzenie pokarmów z konserwantami, oddychanie zapylonym powietrzem, czy siedzenie przed komputerem. Podobnie jednak jak te czynności jest konieczne. Z całym  przekonaniem mogę powiedzieć, że chronimy naszych pacjentów i dbamy o nich. W naszych pracowniach i gabinetach mogą czuć się bezpieczni.

Czy robienie zdjęć rtg jest szkodliwe ?

Podobne tematy: