Rtg zatok podobnie jak zdjęcie panoramiczne czy zdjęcie cefalometryczne jest zdjęciem przeglądowym. Zostaniemy poproszeni o jego wykonanie przy podejrzeniu występowania stanów zapalnych w rejonie twarzoczaszki i okolicy czołowej. Do objawów, które mogą na to wskazywać należą dolegliwości bólowe o różnym charakterze i stopniu nasilenia tych właśnie okolic. Obejmują one niejednokrotnie znaczny obszar twarzy. Zdjęcie zatok u pacjenta ma uzasadnienie, gdy pojawia się wysięk śluzowy, surowiczy lub ropny z przewodów nosowych, obrzęk okolic podoczodołowych, zburzenia węchu. Z innych objawów pacjent zgłasza wtedy także osłabienie, gorączkę, brak możliwości oddychania przez nos.
Czym są zatoki i jaką pełnią funkcję?
Zatoki jako takie, są to puste przestrzenie w kościach twarzoczaszki, wypełnione powietrzem. Pokrywa je nabłonek. Pełnią funkcję ochronną w stosunku do organów twarzoczaszki. Nawilżają i oczyszczają wdychane powietrze. Ponadto biorą udział w odbieraniu i przewodzeniu dźwięków.
Kto najczęściej zleca rtg zatok?
Najczęściej rtg zatok jest zlecane przez lekarzy laryngologów, chirurgów szczękowych, internistów, stomatologów. Struktury obecne na zdjęciu są uwidocznione w jednej płaszczyźnie i częściowo na siebie na zdjęciu nachodzą. Co ważne, rtg zatok możemy wykonać w projekcji przednio-tylnej lub w projekcji skośnej. Prawidłowo wyglądające zatoki nie posiadają na zdjęciach przeglądowych żadnych struktur wypełniających ich światło. Dlatego też, wszystkie odstępstwa od normy z reguły świadczą o toczących się w ich obrębie stanach zapalnych.
Co widzimy na rtg zatok!
Widzimy na zdjęciu zaznaczone na:
- czerwono – zatoki czołowe
- żółto – zatoki sitowe
- niebiesko – zatoki szczękowe
Rtg zatok w stanch zapalnych
Stany zapalne zatok mogą mieć etiologię wirusową, bakteryjną, grzybiczą. Ponadto zapalenie może mieć także podłoże alergiczne, związane z zapyleniem środowiska pracy i paleniem tytoniu. Zapalenie zatok diagnozują i leczą laryngolodzy, interniści, stomatolodzy. Stany zapalne mogą mieć postać ostrą i przewlekłą. Zdjęcie zatok jest szczególnie pomocne w przebiegu przewlekłym schorzenia. Pokazuje nam rzeczywisty stan zatok. Możemy wtedy dopatrzeć się np. ewentualnego częściowego lub całkowitego zamknięcia światła zatoki przez wydzielinę śluzową lub ropną. Dodatkowo często lokalizujemy zapalenia zębopochodne, polipy, pozostawione korzenie zębów itd.
Zdjęcie zatok a dawka promieniowania
Zdjęcie zatok jest zdjęciem bezpiecznym. Dawka potrzebna do wykonania tego zdjęcia nie jest wysoka i wynosi ok. 7 – 15 µSv. Oczywiście zależy ona od rodzaju aparatu rentgenowskiego, którym to zdjęcie wykonujemy. Musimy wiedzieć że, dawka jest mniejsza w aparatach cyfrowych niż w analogowych. Aparaty cyfrowe cały czas ewoluują i w kolejnych ich generacjach otrzymujemy coraz lepszy obraz przy jednoczesnej redukcji dawki. Polecam artykuły :
Zdjęcie zatok - cena usługi
Rtg zatok kosztuje rożnie w zależności od miasta, w którym zlokalizowana jest pracownia, oraz od jakości aparatu, na którym jest wykonywana. Przeważnie jest tak, że im większe miasto, tym wyższa cena. Cena jest wyższa za zdjęcia robione na aparatach cyfrowych. Zdjęcia analogowe są tańsze. Wiąże się to z dużo wyższą w jakością zdjęcia cyfrowego, ale też i wyższą ceną zakupu aparatu pantomograficznego. Nie jest to jednak regułą. Często decyduje prawo rynku i to ono wymusza ostateczne ceny. Cena rtg zatok waha się od 80-150 zł. Koszt zdjęcia w naszych przychodniach to 100 zł. dla pacjentów z zewnątrz. Pacjent otrzymuje od nas zdjęcie wydrukowane na kliszy medycznej oraz w formie cyfrowej na płycie CD. Ta druga forma jest bardzo wygodna, bowiem lekarz prowadzący może takie zdjęcie łatwo zarchiwizować w dokumentacji medycznej pacjenta.
Zawsze możecie państwo podejść do nas i skonsultować się jeśli posiadacie niepokojące was dolegliwości. Nasi specjaliści doradzą i pokierują, by dobrać odpowiedni tok leczenia. Zapraszamy serdecznie do naszych przychodni stomatologicznych ARTDENT w Brzesku i Bochni.