Szczoteczka do zębów manualna. Elektryczna. Soniczna. Brzesko Bochnia

Szczoteczka do zębów manualna, elektryczna, czy szczoteczka soniczna. Jaką szczoteczkę wybrać ?

Szczoteczka do zębów jest podstawowym narzędziem do codziennej higieny jamy ustnej. Dostępna w sprzedaży w rożnych kolorach, kształtach i stopniu twardości włosia. Ma coraz bardziej ergonomiczne uchwyty i część pracującą z włóknami z tworzywa ułożonymi tak, by jak najdokładniej oczyszczały wszystkie powierzchnie zębów. Stosowana co najmniej dwukrotnie w ciągu dnia doczekała się wielu modyfikacji i ulepszeń. Ponadto oprócz zwykłej manualnej szczoteczki mamy dostępne w sprzedażny szczoteczki obrotowe elektryczne i soniczne.

Tradycyjna szczoteczka do zębów

Szczoteczka do zębów manualna, tradycyjna jest najbardziej rozpowszechnionym typem szczoteczki. Ma dwie części : główkę i rękojeść. Główka jest częścią pracującą szczoteczki i zawiera włókna pogrupowane w pęczki. Stoją one w czterech, pięciu rzędach. Dawniej włókna były wykonane z włosia zwierzęcego. Od wielu jednak lat zostało ono zastąpione włóknami z tworzywa sztucznego zaokrąglonymi na końcach. Ponadto pęczki włókien mogą mieć różną długość i ustawione bywają pod rożnym kontem. Ma to za zadanie zoptymalizować oczyszczanie powierzchni zębów. Dodatkowo w sprzedaży znajdziemy szczoteczki o różnej twardości włókien. Miękkie zalecamy osobom ze schorzeniami błony śluzowej i przyzębia. Średnie najczęściej polecane, są stosowane przez największą liczbę użytkowników. Twarde u osób pragnących szybciej usunąć złogi nazębne.

Szczoteczka do zębów tradycyjna

Elektryczna szczoteczka do zębów

Elektryczna szczoteczka do zębów jest następcą szczoteczki manualnej. Ma usprawnić, przyspieszyć i poprawić jakość szczotkowania zębów. Szczoteczka elektryczna jak sama nazwa wskazuje ma zasilanie w postaci baterii umieszczonej w jej rękojeści. Baterie są wymienne, albo w formie akumulatorków ładowanych okresowo przez podłączenie kabla lub indukcyjnie na stojaku. Cześć pracująca ma postać okrągłej główki, takiej jaką widzicie na filmie poniżej. Jest ona ruchoma i obraca się z dużą częstotliwością. Zakres ruchów główki szczoteczki to obroty, ruchy boczne i pulsacyjne. Szczoteczki elektryczne dla dzieci najczęściej wykonują tylko i wyłącznie ruchy rotacyjne, oscylacyjne, boczne. Określamy je typ 2D. Ilość obrotów waha się między 6-10 tyś. Dla dorosłych polecamy szczoteczki, które wykonują oprócz rotacji i ruchów bocznych, również ruch pulsacyjny. Ponadto takich ruchów mogą wykonywać nawet 40 tyś na minutę. Pracują one w przestrzeni trójwymiarowej, dlatego też określmy je jako typ 3D.

Szczoteczka elektryczna dla dzieci

Polecamy stosowanie szczoteczek elektrycznych u dzieci. Pozwalają one dużo lepiej oczyścić zęby maluchów niż tradycyjna szczoteczka. Są jednak i pewne minusy. Wynikają z zakresu ruchów główki szczoteczki. Istnieją różnice pomiędzy typem 2D a 3D. Jakie? A takie, że : szczoteczki do zębów przeznaczone dla dzieci nie mają możliwości dotarcia w trudno dostępne przestrzenie. Za to doskonale dają sobie radę na powierzchniach gładkich i lekko wgłobionych. Znacznie trudniej usunąć im złogi z powierzchni międzyzębowych i głębokich bruzd. Ale to nie szkodzi u dzieci, bo takich zakamarków w łuku zębowym przeważnie nie posiadają. 

Końcówki szczoteczek

Dlatego też, jest to doskonała szczoteczka dla małych dzieci, gdzie dziecko nawet mało sprawne manualnie może mieć dobrze wyszczotkowane zęby. Rożnica w ilości ruchów czyszczących pomiędzy klasyczna szczoteczką, a szczoteczką elektryczną jest ogromna, oczywiście na korzyść tej drugiej. 

Aparat ortodontyczny a elektryczna szczoteczka do zębów

Problemy z oczyszczaniem zębów szczoteczką elektryczną mają starsze dzieci noszące aparaty ortodontyczne stałe. Przyczyną tych trudności są zamki i klamry aparatu, które uniemożliwiają prawidłowe oczyszczanie zębów przez szczoteczkę elektryczną. Szczoteczka 2D nie jest w stanie ze względu na rodzaj ruchu główki doczyścić prawidłowo struktur leżących pod aparatem. Wydaje mi się, że dużo lepiej w tym wypadku, w higienie jamy ustnej u dzieci sprawdza się  szczoteczka manualna, a jeszcze lepiej szczoteczka soniczna.

Elektryczna szczoteczka do zębów dla dorosłych

Szczoteczka elektryczna dla dorosłych ma za zadanie efektywniej usuwać osady z powierzchni zębów. Dlatego, że elektryczne szczoteczki do zębów 2D mają swoje ograniczenia. Włókna szczoteczki nie wszędzie docierają. Dlatego też wybieramy szczoteczkę z dodatkowymi ruchami pulsacyjnymi. Firma Oral B zaproponowała nowe rodzaje wymiennych końcówek, które pomagają ten problem rozwiązać. Wykonują one ruchy rotacyjno-oscylacyjno -pulasacyjne. Są to szczoteczki do zębów typu 3D, gdzie włókna szczoteczki poruszają się i oczyszczają w trzech kierunkach, Po za tym rozbijają osad, przesuwają go i wymiatają. 

To właśnie dodanie ruchu pulsacyjnego poprawia jakość oczyszczania zębów. Jak podaje producent dzięki takiej pracy główki szczoteczki, włókna penetrują w nawet trudno dostępne miejsca miedzy zębami. Zasada mycia kolejnych powierzchni zębów, jak i czas, który na nie trzeba poświęcić są takie same, jak przy tradycyjnej szczoteczce. Główka tej szczoteczki  obraca się z częstością kilka tysięcy obr/min. Dodatkowo posiada ruch pulsacyjny o częstości nawet 20-50 tyś/min. 

Szczoteczka do zębów soniczna

Szczoteczka soniczna to najnowsza generacja szczoteczek elektrycznych. Usuwa zabrudzenia i przebarwienia z powierzchni zębów za pomocą ruchu wymiatająco – pulsującego. Odbywa się to bardzo intensywnie, dlatego, że ilość ruchów jakie wykonuje główką szczoteczki mieści się w przedziale 30-60 tyś/min. Budowa szczoteczki przypomina szczoteczkę tradycyjną. Różnica pomiędzy nimi jest taka, że ta pierwsza posiada własne zasilanie bateryjne. 

szczoteczka soniczna

Główka szczoteczki sonicznej jest prostokątna i zawiera włosie stosunkowo miękkie. Jest ono na tyle delikatne, że nie uszkadza podczas swojej pracy przyzębia, dziąseł. Dlatego nie dochodzi w okresie jej stosowania do powstawania recesji dziąsłowych. Badane okresowo dziąsło brzeżne jest różowe gładkie, nie obserwujemy zranień mechanicznych.

Działanie tego typu szczoteczki, oprócz mechanicznego rozbijania i wymiatania złogów nazębnych polega na wytwarzaniu fali dźwiękowej, sonicznej. Rozchodzi się ona w środowisku wody, cząstek pasty i dociera do powierzchni zęba, gdzie znajduje się płytka nazębna. Fala dźwiękowa a wraz z nią, bąbelki powietrza, cząstki pasty rozbijają i wypłukują fragmenty złogów. Efekt ten jest rewelacyjny, ponieważ działa tam, gdzie nie ma możliwości dotrzeć włókno szczoteczki. Ponadto technika szczotkowania zębów jest bardzo prosta, ponieważ główka pracując wykonuje bardzo częste ruchy wymiatające, wystarczy wiec przyłożyć ją do powierzchni zębów i dziąseł. Wskazane jest jednak wykonywanie lekkich ruchów roll, wymiatających rozpoczynających się na dziąśle, prowadzonych przez powierzchnię zębów i kończących się na brzegu zęba.

Podczas pracy szczoteczki sonicznej nie zanotowano także uszkodzeń prac protetycznych i wypełnień. Dlatego polecamy ją przy higienie koron i mostów protetycznych , oraz implantów zębowych. Pisałem już, że zalecamy soniczną szczoteczkę do zębów osobom noszącym aparaty ortodontyczne stałe. Bardzo korzystnie oczyszcza powierzchnie trudno dostępne. Świetnie usuwa nawet kilkudniowe złogi nazębne. Ponadto dokładnie czyści bruzdy zębowe i nie uszkadza szkliwa oraz wypełnień kompozytowych.  Jest kilkakrotnie skuteczniejsza w oczyszczaniu powierzchni zęba od szczoteczki tradycyjnej. Fajnie dociera do przestrzeni międzyzębowych i tylnych zębów. Dla ułatwienia wyszukiwania w Internecie podaję link do szczoteczki Philips Sonicare, którą obecnie sam posiadam.

Szczoteczka do zębów manualna czy elektryczna?

szczoteczki porównanie

Jaką szczoteczkę do zębów wybrać? Którą szczoteczką myć zęby? Która szczoteczka jest najlepsza i najskuteczniejsza? To bardzo często zadawane pytania przez pacjentów, którą szczoteczkę wybrać, której używać? Myślę, że dopasowanie szczoteczki do naszych potrzeb zmienia się wraz z nami. Nie ma uniwersalnej szczoteczki na całe życie.

Spotkaliśmy się z opiniami, że szczoteczka do zębów tradycyjna lepiej niż elektryczna penetruje w przestrzenie międzyzębowe, przy starannym myciu bardzo dobrze oczyszcza wszystkie powierzchnie zębów (powyżej znajdują się opisy jak należy to robić). Elektryczna szczoteczka do zębów dzięki obrotowej główce szybko usuwa osady, ale ma problemy z penetracją w szczeliny międzyzębowe. Za to szczoteczka soniczna świetnie radzi sobie z trudno dostępnymi przestrzeniami. Podczas takich rozmów zauważyłem, że każdy typ szczoteczki ma swoich zwolenników. Dlatego też radziłbym, aby spróbować szczotkowania zębów każdą z nich i na koniec zostawić tą, która najbardziej nam odpowiada.

Szczoteczka do zębów. Jak myjemy zęby

Zęby powinny być szczotkowane przez około dwie minuty. Najlepiej podzielić sobie jamę ustna na cztery kwadranty i na każdy poświęcić po około 30 sekund. Aby dobrze wyszczotkować zęby warto wdrożyć kilka podstawowych zasad i w trakcie codziennych zabiegów higienicznych stale je stosować :

Szczoteczka do zębów. Jak myjemy zęby

  • Dzielimy jamę ustną na kwadranty (cztery ćwiartki)
  • Każdy z kwadrantów myjemy, przez co najmniej 2 minuty
  • Wykonujemy ruchy koliste, obrotowe. Przy szczoteczce sonicznej wymiatające
  • Szczoteczką główną myjemy stronę przedsionkową ok 1 min
  • Podobnie zaraz po tym szczotkujemy stronę podniebienną ( językową)
  • Szczoteczką jednopęczkową dokładnie oczyszczamy przestrzenie międzyzębowe
  • Szczoteczką międzyzębową oczyszczamy zarówno okolice międzyzębowe jak i obszary pomiędzy zębami a drutem, drutem i zamkami
  • Płuczemy jamę ustną płynem z chlorheksydyną np. Eludril

Jak szczotkować korony i mosty protetyczne

Technika mycia zębów i istniejących w jamie ustnej koron i mostów protetycznych wymaga szczególnej staranności i dokładności. W trakcie szczotkowania zwracamy szczególną uwagę na prace protetyczne, zarówno te osadzone na stałe na własnych zębach, jak i te osadzone na implantach. Staramy się, aby unikać ruchu poprzecznego. Dlatego, bo w jego trakcie włókna szczoteczki wnikają w szczeliny dziąsłowe powodując mechaniczne drażnienie i uszkodzenie przyczepu nabłonkowego. Skutkuje to po pewnym okresie obniżeniem poziomu dziąsła. Odsłonięciu ulega korzeń zęba bądź też implanty zębowe.

W oczyszczaniu koron protetycznych, oraz mostów protetycznych polecana jest metoda roll szczotkowania zębów. Ten sposób szczotkowania zalecany jest również u osób z recesjami dziąsłowymi. Szczoteczkę ustawiamy pod kątem 45 stopni na styku dziąsła i szyjki zęba. Dodatkowo wykonujemy ruchy obrotowo-wymiatające – główka szczoteczki przesuwana jest po dziąsłach i koronach zębów. Należy wykonywać 4-6 ruchów wymiatająco-obrotowych w jednym czyszczonym miejscu, a główka szczoteczki musi obejmować trzy sąsiednie zęby.

Zapraszamy serdecznie do naszych gabinetów stomatologicznych w Brzesku i Bochni. Nasi specjaliści chętnie odpowiedzą na państwa pytania i doradzą w temacie higieny jamy ustnej i doboru najwłaściwszej szczoteczki.  

 

Podobne tematy: