Czy usunięcie szwów boli ?

Usunięcie szwów. Czy jest bolesne ? Szwy chirurgiczne – jak długo trwa usuwanie

Usunięcie szwów jest zabiegiem kończącym leczenie chirurgiczne. Następuje ono po zasklepieniu rany, kiedy nie ma już zagrożenia dla dalszego gojenia i ponownego jej otwarcia. 

Co to są szwy chirurgiczne?

Szwy chirurgiczne to nic innego jak rodzaj wiązania za pomocą nici. Nici chirurgiczne mogą być wykonane z nylonu, teflonu, jedwabiu, ketgutu i innych materiałów. Występują w komplecie z igłą chirurgiczną. W zależności od stopnia wchłaniania możemy je podzielić na szwy rozpuszczalne i nierozpuszczalne.

Szwy chirurgiczne rozpuszczalne - wchłanialne

Szwy wchłanialne stosujemy wszędzie tam, gdzie zależy nam na wysokiej estetyce gojących się tkanek. Ponadto w miejscach, gdzie nie zamierzamy ponownie otwierać rany. Doskonale sprawdzają się w chirurgii estetycznej ginekologii, chirurgii ogólnej i przewodu pokarmowego. Niekiedy stosujemy je też w zabiegach stomatologicznych, ale najczęściej wtedy, gdy okres podtrzymywania tkanek jest stosunkowo krótki. Materiał z którego wykonana jest nić wchłanialna w określonym przez producenta czasie rozkłada się pod wpływem wody i enzymów w naszym organizmie. Dlatego też, nie wymaga usuwania szwów.

Szwy chirurgiczne nierozpuszczalne - niewchłanialne

Szwy chirurgiczne niewchłanialne mają tą zaletę, że bardzo dobrze i długo wiążą brzegi rany. Dodatkowo nie podlegają także hydrolizie i działaniu enzymów. Ponadto nić jest gładka, co sprzyja gojeniu rany i nie powoduje gromadzenia bakterii. Bardzo często szwy nierozpuszczalne stosujemy w stomatologii. Zamykamy takimi szwami rany podczas operacji chirurgii stomatologicznej i w zabiegach implantologicznych.

Na czym polega usunięcie szwów i jak długo trwa zabieg?

Usunięcie szwów to nic innego, jak przecięcie nici i delikatne wysunięcie jej z tkanki przy pomocy pęsety. Sam zabieg usuwania jest błyskawiczny. W rezultacie przecięcie i wyjęcie każdej nici trwa kilka do kilkunastu sekund.

Czy usunięcie szwów jest bolesne?

Usunięcie szwów nie jest bolesne. Najczęściej na skutek zmniejszenia się obrzęku są one łatwo dostępne. Dlatego też musimy zwrócić uwagę, by nie przetrzymać ich w jamie ustnej zbyt długo. Mogą wówczas zostać otoczone regenerującymi się tkankami i usuniecie ich będzie utrudnione. Konieczne będzie wtedy wykonanie dodatkowego znieczulenia.

Czy na zdjęcie szwów trzeba się rejestrować?

Normalnie odpowiedziałbym, że na zdjęcie szwów nie trzeba się rejestrować. Zabieg sprawnie możemy przeprowadzić w kilka minut. Jednak teraz w okresie pandemii wirusa COVID-19 wymogi, które stawiamy sobie, by odpowiednio zabezpieczyć pacjenta i personel wymuszają zaplanowanie nawet najdrobniejszego zabiegu. W związku z tym trzeba na taką wizytę się zarejestrować.   

Usunięcie szwów po terminie

Usunięcie szwów po terminie może sprawić nam problemy. Jak pisałem wyżej proces gojenia przebiega niekiedy z przebudową i nawarstwianiem nowej tkanki. W efekcie mamy sytuację kliniczną z tzw. „wrośnięciem szwów” w ranie pozabiegowej. Szwy są wtedy trudnodostępne, a czasem prawie niewidoczne. Trudność polega na ich prawidłowym uchwyceniu i przecięciu. Wiąże się to dla pacjenta z dyskomfortem, a czasem bólem. Dlatego też zwracajmy uwagę na terminowe ściągnięcie szwów zabiegowych.   

Zdejmowanie szwów samemu, a usunięcie szwów przez pielęgniarkę

Powiem tak. Usunięcie szwów to nie jest trudny zabieg i nie zawsze musi to zrobić pielęgniarka. Jeśli mamy do czynienia z widocznymi i łatwo dostępnymi nićmi i wiązań jest niewiele, możemy to w wyznaczonym przez lekarza terminie zrobić sami. Należy powierzchnię zdezynfekować i wykonać zabieg jałowymi narzędziami. I tu jest pierwszy problem, bo nie każdy takowe posiada. Po drugie mamy zgrzyt, gdy szwy usuwamy z przestrzeni trudno dostępnej np. jamy ustnej. Trzeba to zrobić do lusterka, w którym mamy obraz odwrócony, co sprawia , że operowanie w okolicy pozabiegowej jest stosunkowo trudne. Dlatego też raczej polecam wykonanie usunięcia szwów przez lekarza, albo pielęgniarkę. Ze względu na doświadczenie i lepszy dostęp zrobią to  szybciej i bezboleśnie.

Serdecznie zapraszamy do naszych przychodni stomatologicznych ARTDENT w Brzesku i Bochni. Pomożemy państwu z problemami w jamie ustnej. Bezboleśnie i szybko usuniemy szwy po wykonanym zabiegu. 

Podobne tematy: