Usunięte zęby. Skutki braków zębowych dla organizmu

Usunięte zęby. Skutki braków zębowych dla organizmu

Usunięte zęby. Jesteśmy coraz lepiej zorientowani w nowoczesnych metodach leczenia stomatologicznego i dbamy o to, by mieć zdrowe własne zęby. Świadomość higieny i estetyki stomatologicznej bardzo wzrosła w ostatnich 20-30 latach. Tym nie mniej nie zawsze zdajemy sobie sprawę z powagi i konsekwencji usuwania zębów.

Usunięte zęby

Najnowsze badania statystyczne pokazują jak olbrzymi wpływ na tkanki w obrębie twarzoczaszki oraz na zdrowie całego organizmu ma utrata zębów.
70% osób w wieku 35-45 lat straciło więcej niż jeden ząb, a jedna czwarta osób w wieku 65-75 lat nie ma w ogóle uzębienia.

Usunięte zęby. Skutki braków zębowych dla organizmu

Staramy się będąc w pracy, na ulicy, w domu, w kontakcie z innymi ludźmi ukryć defekty kosmetyczne. Odpowiednio się wtedy ustawimy drugim profilem. Na żarty reagujemy mniej ekspresyjnie. Nasz uśmiech jest stłumiony i niepełny. Według brytyjskich naukowców osoby, które tracą zęby są skazane w przyszłości na poważne choroby fizyczne, ale także zły stan psychiczny.

Ludzie z brakami zębowymi częściej bywają nieszczęśliwi, są mniej pewni siebie, rzadziej się uśmiechają, cierpią na poważne dolegliwości fizyczne, które pogarszają ich ogólne samopoczucie, unikają towarzystwa i zamykają się w sobie. Utrzymujący się dłużej taki stan może prowadzić do przewlekłej depresji.

Usunięte zęby. Skutki braków zębowych dla organizmu

Skutki braków zębowych dla całego organizmu

Usunięte zęby, ich brak ma także wpływ na nasze zdrowie fizyczne :

  • Najważniejsze jest to, że prowadzi do chronicznych i przewlekłych problemów ze strony układu pokarmowego. W momencie, gdy źle rozdrabniamy pokarm bądź w ogóle tego nie robimy bardzo przeciążonymi organami są żołądek i jelita. Dzień w dzień muszą radzić sobie ze źle pogryzionym i połkniętym w dużych kawałkach pokarmem. Mamy wtedy coraz poważniejsze problemy trawienne. Pojawiają się najpierw zaparcia, potem sporadyczne, a wreszcie ciągłe bóle żołądka. Rozwinięciem są wrzody żołądka i dwunastnicy.
  • Osoby bezzębne lub z brakami w uzębieniu z czasem systematycznie eliminują  ze swojej diety wiele produktów, m.in. surowe warzywa, owoce, pełnoziarniste pieczywa. Zubożenie diety prowadzi do braku witamin i innych składników, a w efekcie do anemii, chudnięcia bądź osłabienia siły mięśniowej.
  • Ludzie z brakami w uzębieniu często cierpią także na cukrzycę, otyłość oraz nadciśnienie tętnicze. Dzieje się tak, ponieważ mniej efektywne żucie osłabia zmysł smaku, czego efektem jest przesalanie oraz przesładzanie potraw.
  • Przyczyną utraty zębów mogą też być dużo częściej zakażenia bakteryjne oraz przewlekłe stany zapalne w obrębie całego organizmu.
  • Według statystyk WHO osoby, które nie posiadają własnych zębów są ponad trzykrotnie bardziej narażone na zaburzenia pamięci i demencje.
  • Z powodu braku w uzębieniu można także cierpieć na chroniczne bóle głowy i migreny. Jest to związane ze zmianą napięcia mięśnie w obrębie żuchwy oraz twarzy.
  • Zmiany pracy mięśni w obrębie twarzoczaszki powodują  zmiany warunków i napiecia  całego układu mięśniowo-powięziowego czego skutkiem są zaburzenia postawy, bóle mięśni i przyczepów ścięgnistych w odległych obszarach naszego ciała.