Usunięte zęby. Jesteśmy coraz lepiej zorientowani w nowoczesnych metodach leczenia stomatologicznego i dbamy o to, by mieć zdrowe własne zęby. Świadomość higieny i estetyki stomatologicznej bardzo wzrosła w ostatnich 20-30 latach. Tym nie mniej nie zawsze zdajemy sobie sprawę z powagi i konsekwencji usuwania zębów.
Usunięte zęby
Najnowsze badania statystyczne pokazują jak olbrzymi wpływ na tkanki w obrębie twarzoczaszki oraz na zdrowie całego organizmu ma utrata zębów.
70% osób w wieku 35-45 lat straciło więcej niż jeden ząb, a jedna czwarta osób w wieku 65-75 lat nie ma w ogóle uzębienia.
Staramy się będąc w pracy, na ulicy, w domu, w kontakcie z innymi ludźmi ukryć defekty kosmetyczne. Odpowiednio się wtedy ustawimy drugim profilem. Na żarty reagujemy mniej ekspresyjnie. Nasz uśmiech jest stłumiony i niepełny. Według brytyjskich naukowców osoby, które tracą zęby są skazane w przyszłości na poważne choroby fizyczne, ale także zły stan psychiczny.
Ludzie z brakami zębowymi częściej bywają nieszczęśliwi, są mniej pewni siebie, rzadziej się uśmiechają, cierpią na poważne dolegliwości fizyczne, które pogarszają ich ogólne samopoczucie, unikają towarzystwa i zamykają się w sobie. Utrzymujący się dłużej taki stan może prowadzić do przewlekłej depresji.
Skutki braków zębowych dla całego organizmu
Usunięte zęby, ich brak ma także wpływ na nasze zdrowie fizyczne :
- Najważniejsze jest to, że prowadzi do chronicznych i przewlekłych problemów ze strony układu pokarmowego. W momencie, gdy źle rozdrabniamy pokarm bądź w ogóle tego nie robimy bardzo przeciążonymi organami są żołądek i jelita. Dzień w dzień muszą radzić sobie ze źle pogryzionym i połkniętym w dużych kawałkach pokarmem. Mamy wtedy coraz poważniejsze problemy trawienne. Pojawiają się najpierw zaparcia, potem sporadyczne, a wreszcie ciągłe bóle żołądka. Rozwinięciem są wrzody żołądka i dwunastnicy.
- Osoby bezzębne lub z brakami w uzębieniu z czasem systematycznie eliminują ze swojej diety wiele produktów, m.in. surowe warzywa, owoce, pełnoziarniste pieczywa. Zubożenie diety prowadzi do braku witamin i innych składników, a w efekcie do anemii, chudnięcia bądź osłabienia siły mięśniowej.
- Ludzie z brakami w uzębieniu często cierpią także na cukrzycę, otyłość oraz nadciśnienie tętnicze. Dzieje się tak, ponieważ mniej efektywne żucie osłabia zmysł smaku, czego efektem jest przesalanie oraz przesładzanie potraw.
- Przyczyną utraty zębów mogą też być dużo częściej zakażenia bakteryjne oraz przewlekłe stany zapalne w obrębie całego organizmu.
- Według statystyk WHO osoby, które nie posiadają własnych zębów są ponad trzykrotnie bardziej narażone na zaburzenia pamięci i demencje.
- Z powodu braku w uzębieniu można także cierpieć na chroniczne bóle głowy i migreny. Jest to związane ze zmianą napięcia mięśnie w obrębie żuchwy oraz twarzy.
- Zmiany pracy mięśni w obrębie twarzoczaszki powodują zmiany warunków i napiecia całego układu mięśniowo-powięziowego czego skutkiem są zaburzenia postawy, bóle mięśni i przyczepów ścięgnistych w odległych obszarach naszego ciała.