Kiedy usuwamy szwy po zabiegu ?

Usuwamy szwy po zabiegu. Kiedy zdejmujemy szwy chirurgiczne ?

Usuwamy szwy najczęściej 7 do 10 dni po zabiegu. W przypadku rozległych zabiegów szwy mogą być usuwane nawet po ok 14 dniach. Ważne jest to, abyśmy nie zrobili tego za wcześnie, ani za późno.

Co się dzieje, gdy usuwamy szwy przedwcześnie?

Jeśli usuniemy szwy zbyt wcześnie możemy mieć problemy z gojeniem. Powodem jest to, że delikatna tkanka ziarninowa i młode włókna kolagenowe, łatwo ulegają uszkodzeniu. Skutki takiego postępowania mogą być trojakie. Po pierwsze rozejście się brzegów rany, co powoduje otwarcie wrót dla drobnoustrojów i zakażenie tkanki. Po drugie konieczność wdrożenia chemio i antybiotykoterapii. A na koniec wydłużenie czasu całego procesu gojenia, oraz powikłania estetyczne i funkcjonalne związane z nowo powstałą blizną. 

Zdjęcie szwów po terminie

Usunięcie szwów po terminie może być mało komfortowe dla pacjenta. Jest to związane z tym, że w trakcie gojenia się tkanek następuje rozwój tkanki ziarninowej. Struktura rany ulega przekształceniu. Nici szwów otacza gojąca się tanka i mogą być przez to trudno dostępne. Poza tym, efekt gojenia się rany może być mało kosmetyczny i nie do przyjęcia dla pacjenta. Zdarza się jednak i tak, że przy niedużych ranach i po założeniu szwów zbliżających szwy po kilku, kilkunastu dniach same „wychodzą” z rany śluzówkowej i lekarz nie ma nic do roboty :).  Dzieje się tak ponieważ, jama ustna jest obszarem intensywnie używanym. Ruchy mięśni, przyczepów więzadeł i samej śluzówki oraz przesuwany i rozdrabniany pokarm powodują wyrywanie i usuwanie nici z tkanki.

Jak i kiedy usuwamy szwy?

Usuwamy szwy w okresie 7-14 dni po zabiegu i możemy to zrobić stosunkowo łatwo. Nie jest wymagane znieczulenie, a cały zabieg jest dla pacjenta komfortowy i bezbolesny. Wyjątkiem są tzw.  szwy rozpuszczalne, wchłanialne, które rozkładają się w naszych tkankach i ich nie musimy po zabiegu usuwać. Więcej informacji znajdziecie na naszej stronie:
Usunięcie szwów. Czy jest bolesne ? Szwy chirurgiczne – jak długo trwa usuwanie

Zapraszamy do przychodni stomatologicznych ARTDENT w Brzesku i Bochni. Zawsze otrzymacie Państwo fachową pomoc i poradę. Jeśli będzie trzeba usuniemy także szwy 🙂

Podobne tematy: