Wosk ortodontyczny. Co to jest. Jak założyć. Brzesko Bochnia

Wosk ortodontyczny. Co to jest. Jak założyć

Wosk ortodontyczny jest to specjalny rodzaj wosku który, zabezpiecza błonę śluzową jamy ustnej podczas leczenia ortodontycznego przed podrażnieniami mechanicznymi. Dlatego stosowanie wosku ortodontycznego zmniejsza występowanie otarć, zranień śluzówki zarówno policzków, jak i warg pacjenta.

Dyskomfort po założeniu aparatu ortodontycznego

Do każdego aparatu ortodontycznego pacjent musi się przyzwyczaić. Proces adaptacji u każdego z nas jest różny, trwa i przebiega odmiennie. Jednak dyskomfort zawsze występuje, niezależnie od osoby i wady zgryzu. 

Wosk ortodontyczny. Brzesko Bochnia

Aparaty ortodontyczne stałe zbudowane są z elementów wypukłych, ocierających się przy każdym ruchu mięśni twarzy o błonę śluzową jamy ustnej. Uszkodzenie śluzówki powodują głownie zamki ortodontyczne, to one najbardziej kontaktują się z błoną śluzowa. Tym nie mniej podrażnienia powoduje także obecność innych elementów takich jak pierścienie, gumki ortodontyczne, czy wreszcie drut ortodontyczny. Ponadto, ten ostatni jeśli ma nieodpowiednio zabezpieczone końcówki, staje się przyczyną znacznych zranień śluzówki policzków. 

Wosk ortodontyczny i jego stosowanie

Wosk ortodontyczny chroni przed ostrymi elementami aparatów, aby nie powodowały podrażnień i mechanicznie nie uszkadzały śluzówki jamy ustnej. Stosuje się go w uzasadnionych przypadkach. W czasie wizyty kontrolnej lekarz ortodonta jeśli stwierdzi, że pewne elementy aparatu ocierają śluzówkę zakłada wosk na zamki i zleca jego używanie. Wosk wygładza nierówności i ostre elementy. Dodatkowo posiada miły smak i konsystencję. Jest całkowicie nieszkodliwy i możne przebywać stale w jamie ustnej.
Najczęściej drażnią okolice pierścieni lub zamki na zębach ustawionych na zewnątrz łuku zębowego.

Wosk ortodontyczny - zakładanie

Wosk ortodontyczny zakładamy na osuszony aparat stały. Osuszamy te elementy aparatu, które powodują podrażnienia. Najlepiej zrobić to miękką ligniną, albo chusteczką higieniczną. Wyciągamy z pudełka rulonik wosku. Wosk ma najczęściej kształt małych pałeczek. Oddzielamy drobny kawałek i formujemy w palcach niewielką kulkę. Miękką i zarobioną w palcach porcję wosku nakładamy na element aparatu ortodontycznego, który chcemy przykryć, aby nas nie drażnił. Jeśli wosk spadnie, albo się zetrze, zakładamy go ponownie. Ponadto pamiętajmy, aby szczelnie zamknąć pudełko z woskiem i odłożyć go w chłodne miejsce.

Wosk ortodontyczny o smaku owoców

W sprzedaży dostępne są woski w różnych kolorach i o różnych smakach, jabłko, cukierek, czekolada, mięta, winogrono, kokos, cynamon, pomarańcza, jagoda, ananas, tutti -frutti, wanilia, wiśnia, guma balonowa. Firmy prześcigają się w pomysłach, a to wszystko po to, by przyciągnąć klienta. Każdy z nas może wybrać sobie swój ulubiony smak.

Gdzie można kupić wosk ortodontyczny?

Najczęściej wosk ortodontyczny otrzymujemy od swojego lekarza ortodonty. Cena pudełka wosku jest po prostu wliczona w cenę wizyty. Jest to wygodne dla pacjenta, ponieważ nie potrzebuje wtedy szukać go w sklepach. Tym nie mniej możemy zakupić go w specjalistycznych sklepach z zaopatrzeniem dla ortodontów, albo w internecie. Staje się to szczególnie ważne, gdy wizyta u prowadzącego lekarza nie jest możliwa.

W razie pytań zawsze serdecznie zapraszamy do naszych gabinetów stomatologicznych w Brzesku i Bochni.  

Podobne tematy