Wszczepienie implantu. Ból podczas zabiegu.

Wszczepienie implantu. Ból podczas zabiegu implantacji zęba. Znieczulenie zabiegu

Wszczepienie implantu w kość szczęki, czy żuchwy jest normalnym zabiegiem chirurgicznym. Podlega jak każdy inny zabieg planowaniu, przygotowaniu pacjenta i pola zabiegowego. Pacjent musi być świadomy korzyści płynących z zabiegu, ale i komplikacji, które mogą w trakcie wszczepienia implantu i po zabiegu się pojawić. 

Wszczepienie implantu

Zabieg wszczepienia implantów dokonuje się na odsłoniętej kości. Oznacza to, że po podaniu znieczulenia nacinamy śluzówkę i okostną, odwarstwiamy je i odsłaniamy wyrostek zębodołowy. Potem w  wyznaczonym miejscu  etapami nawiercamy kość i wprowadzamy delikatnie implant do szczęki. W następnej kolejności zbliżamy fałdy śluzówki wraz  z okostną i zaszywamy ranę. Ostatnim etapem jest kontrola radiologiczna i ocena prawidłowości wszczepienia implantu.

Ból podczas wszczepienia implantu

Podczas zabiegów wszczepienia implantów dążymy do tego, by osiągnąć pełne znieczulenie tak, by wszystkie zabiegi były dla pacjenta bezbolesne. Tym niemniej z doświadczenia wiemy, że pewne dolegliwości mogą występować. Takie chwilowe odczucia są sygnalizowane przez pacjenta. Wynikają z miejscowych uwarunkowań zabiegowych oraz metabolizmu samego pacjenta. Bardzo łatwo je zniwelować podając dodatkową dawkę środka znieczulającego. W trakcie samego zabiegu pacjent czuje dotyk, ucisk, ale nie czuje bólu. W zależności od planu leczenia, dobieramy odpowiednia technikę znieczulania, jak i rodzaj środka znieczulającego. Szczegóły znajdziecie na stronie opinie porady. W niektórych przypadkach decydujemy się na zbieg wszczepienia implantu w znieczuleniu ogólnym. Pacjent wówczas jest nieświadomy wykonywanych czynności zabiegowych i nie czuje również bólu. 

Wszczepienie implantu i ból pozabiegowy

Ból pozabiegowy po wkręceniu implantu jesteśmy w stanie łatwo opanować dzięki zimnym okładom i środkom farmakologicznym. Działanie znieczulenia zaczyna słabnąć średnio 2 godziny po implantacji. Praktycznie zaraz po wyjściu z gabinetu na twarz w okolicę pozabiegową przykładamy przygotowane wcześniej zimne woreczki żelowe. Możemy je bez problemu kupić w każdej aptece. Pamiętajmy, aby się w nie zaopatrzyć jeszcze przed zabiegiem. Dwa schłodzone woreczki żelowe przykładane na zmianę niwelują nam w znacznej mierze obrzęk tkanek, zmniejszają wydzielanie czynników zapalenia, a tym samym zmniejszają ból pozabiegowy. Efekt jest taki, że najczęściej wystarczają Ibuprofen, albo Nurofen jako środki dodatkowe znoszące ból. W trudniejszych przypadkach przepisujemy Ketonal w postaci tabletek podawany co 8h.

Nie powinniśmy się bać w dzisiejszych czasach bólu w nowoczesnym gabinecie stomatologicznym. Do przeszłości należy czas, gdy wizyta u dentysty równała się porcji mniejszego czy większego bólu połączonego ze stresem. Dzisiejsza stomatologia oferuje komfort pobytu na fotelu stomatologicznym i zabiegi, których poza dotykiem, wibracją w ogóle nie czujemy. Zapraszamy Państwa do naszych gabinetów ARTDENT w Brzesku i w Bochni. Z przyjemnością odpowiemy na wszystkie wasze pytania odnośnie znieczulenia podczas zabiegów implantologicznych.