Wybielanie zębów w gabinecie. Metody wybielania. Cena. Brzesko Bochnia

Wybielanie zębów w gabinecie. Jaka jest najlepsza metoda? Ile kosztuje wybielanie zębów u dentysty?

Wybielanie zębów jest powszechnie stosowaną metodą zmiany barwy zębów ciemnych i przebarwionych na jaśniejsze nawet o kilka tonów. Efekt kosmetyczny może utrzymywać się kilka lat. Wiele zależy od metody wybielania i od diety oraz przyzwyczajeń pacjenta.

Wybielanie zębów w gabinecie - rodzaje

  • usunięcie kamienia i złogów nazębnych
  • wybielanie nakładkowe
  • gabinetowe wybielanie  z aktywacją światłem
  • wybielanie endo martwych zębów

Usuwanie kamienia nazębnego

Usuwanie kamienia nazębnego Brzesko Bochnia

Usunięcie kamienia i złogów nazębnych jest tak naprawdę zabiegiem higienizacyjnym. Stomatolog nie traktuje tej procedury, jako stricte wybielającej. Zabieg ten poprzedza właściwe wybielanie. Zakładając, że pacjent regularnie zgłasza się, co 6 miesięcy na wizyty kontrolne, takie dodatki do naszych zębów jak kamień nazębny są regularnie usuwane.

Samodzielne usuwanie kamienia nazębnego w warunkach domowych, przez pacjenta jest niemożliwe. Na niektórych forach pojawiają się informacje, że można go rozpuścić w jamie ustnej stosując różnego rodzaju roztwory. Nie da się tego tak zrobić. Dla porównania wystarczy zaobserwować ile wysiłku i jak bardzo żrących substancji potrzeba, by usunąć kamień np. w czajniku, czy baterii umywalkowej. Podobnie nie usuną kamienia nazębnego tzw. pasty wybielające. Dodatkowo przy dłuższym stosowaniu, produkty te nie tylko nie usuwają osadu z powierzchni trudno dostępnych, ale powodują też wytarcie szkliwa i zębiny brzeżnej oraz uszkodzenia dziąsła brzeżnego.

Faktem jest, że u osób ze słabą higieną jamy ustnej oraz tych, które lubią używki typu coca-cola, kawa, herbata oraz palą papierosy, zalega na zębach bardzo drobny ciemny nalot. Usuwanie kamienia nazębnego w gabinecie powoduje, iż mamy wrażenie rozjaśnienia zębów o cały czasem odcień lub dwa. Jednak nie ma to jednak nic wspólnego z wybielaniem. Jest to po prostu przywrócenie higieny zębów do stanu początkowego i odsłonięcie prawdziwej barwy zęba spod warstwy nalotu.
Więcej informacji znajdziecie w artykule  Kamień nazębny

Wybielanie zębów nakładkowe

Wybielanie zębów nakładkowe Brzesko Bochnia

 

Wybielanie zębów nakładowe daje najlepsze wyniki i największą trwałość koloru. Jest to bardzo skuteczna metoda wybielania zębów, stosowana w gabinetach stomatologicznych. Według mnie, przy tej metodzie efekt kosmetyczny jest najbardziej estetyczny i najdłużej się utrzymuje. Pierwszym etapem jest odpowiednie przygotowanie pacjenta do wybielania. Stosujemy podczas zabiegów 10%, 16% i 22% nadtlenku karbamidu. Jest to silny utleniacz, w związku z tym zabezpieczamy wszystkie ubytki w zębach pacjenta.

Nie wymieniamy przebarwionych wypełnień, ani nie zakładamy na stałe prac protetycznych. Wiąże się to z tym, że dopiero po okresie wybielania i ustalenia się ostatecznej barwy zębów możemy zmienić wypełnienia i dobrać je kolorem. Podobnie jest z protetyką mocowaną na stałe, typu korony protetyczne i mosty.

Pierwszym etapem przygotowania w gabinecie przed wybielaniem jest usunięcie złogów nazębnych.Zabiegi skalerem ultradźwiękowym i piaskowanie powierzchni zębów skutecznie usuwają złogi ze wszystkich zachyłków i retencji na powierzchni zębów.

W trakcie wizyty specjalista pobiera wyciski, które trafiają do pracowni protetycznej. Tam przygotowywane są na modelach specjalne nakładki indywidulnie dla danego pacjenta. Na kolejnej wizycie nakładki są przez stomatologa dopasowywane w jamie ustnej pacjenta, tak by dokładnie i szczelnie przylegały, a jednocześnie nie wpływały drażniąco na przyzębie. Dodatkowo, na koniec jeszcze raz usuwamy złogi nazębne przed oddaniem w ręce pacjenta szyn wybielających. W efekcie taka sanacja osadów zapewnia optymalne działanie środka wybielającego.

Nakładki wraz ze środkiem wybielającym pacjent zakłada ściśle według wskazań lekarza. Najczęściej nosimy je w porze nocnej. Stąd czasem mówimy o tej metodzie ‘’wybielanie nocne”. Ponadto pacjent na wizycie otrzymuje szyny wybielające, żel do wybielania, dokładną instrukcję postępowania oraz środek znoszący nadwrażliwość zębów.

Wybielanie zębów nakładkowe Brzesko Bochnia

Wybielanie zębów gabinetowe z aktywacją światłem

Wybielanie zębów w gabinecie jest to szybki sposób na rozjaśnienie zębów. Prowadzone jest pod okiem lekarza specjalisty. W zależności od efektów może być wykonywane jedno, dwu lub rzadziej trzykrotnie. Podobnie jak w metodzie nakładkowej środkiem wybielającym jest nadtlenek karbamidu, ale o znacznie wyższym stężeniu. Przyzębie pacjenta w tej metodzie zabezpieczamy przy pomocy światłoutwardzalnego koferdamu, który chroni przed wyciekiem żelu wybielającego poza obszar wybielania. Oczywiście tak jak przy metodzie nakładkowej wcześniej przygotowujemy pacjenta do zabiegu, oraz usuwamy dokładnie złogi nazębne.

Wybielanie zębów gabinetowe z aktywacją światłem Brzesko Bochnia

lle trwa wybielanie zębów u dentysty? Niecałą godzinę. Do gabinetowego wybielania używamy najczęściej lamp halogenowych lub lamp typu LED, które emitują w zależności od rodzaju lampy światło o określonej długości fali. Dlatego też stosujemy światło niebieskie o długości fali pomiędzy 480 a 520 nanometrów, albo światło ultrafioletowe. Właściwy wybór lampy wpływa zarówno na efekty wybielania jak i na wrażliwość pozabiegową dziąseł i zębów. Na koniec zabiegu wraz z instruktarzem zawsze zaopatrujemy pacjenta w pasty znoszące nadwrażliwość zębów.

Nowością jest zastosowanie do wybielania zębów lasera stomatologicznego. Mamy doświadczenie z wykorzystaniem lasera LED do wybielania zębów i sami stosujemy go w naszych gabinetach stomatologicznych. Wykorzystuje on światło o długości fali 980 nm. i daje bardzo dobry efekt końcowy. Podsumowując, efekt wybielania gabinetowego jest natychmiastowy i utrzymuje się średnio od 6 miesięcy do 2 lat.

Wybielanie martwych zębów

Wybielanie zębów martwych to procedura możliwa do wykonania tylko w gabinecie stomatologicznym. Dedykowana jest zębom, które były leczone endodontycznie i zmieniły swoją barwę. Trzeba wiedzieć, że leczenie kanałowe jest jedną z najbardziej inwazyjnych metod leczenia w stomatologii. Usuwa, bowiem wszystkie mezynchymalne tkanki z komory i kanałów korzeniowych. W rezultacie cały aparat naczyniowy odżywiający tkanki twarde zęba zostaje w procesie leczenia wyłuszczony i zastąpiony materiałem uszczelniającym kanały. Dlatego wszystkie komórki i ich wypustki w zębinie, które nie zostaną usunięte w trakcie leczenia endodontycznego obumierają. Skutek tego jest taki, że w kolejnych miesiącach i latach dochodzi do zmiany kolory zęba. Ząb ciemnieje. Staje się żółto-szary, czasem wręcz brązowy. Traci również połysk i przezierność dla światła.

Wybielanie przebarwionego zęba (z użyciem Opalescence Endo) proponujemy pacjentom z pełnym łukiem zębowym i naturalną barwą pozostałych swoich zębów.

Wybielanie endo martwych zębów Brzesko Bochnia

 

Warunkiem powodzenia takiego leczenia jest bardzo szczelne wypełnienie kanałów korzeniowych. Środek wybielający, który aplikujemy do środka zęba nie może przedostać się w okolice wierzchołka korzenia. Taka sytuacja groziłaby nawet utratą zęba. Ponadto stosujemy ten rodzaj wybielania z powodzeniem do rozjaśniania korzeni zębów martwych przed leczeniem protetycznym, szczególnie wtedy, gdy przebijają one przez bardzo cienkie struktury dziąsła brzeżnego.

Cały proces wybielania endo martwego zęba może trwać nawet kilka tygodni. Dobrze jest jeśli zaplanujemy sobie kilka wizyt. Dlatego że, liczba wizyt zależeć będzie od stopnia przebarwienia zęba.

Wybielanie zębów a zalecenia dla pacjenta

Podczas procesu wybielania zębów możemy mieć nadwrażliwe zęby na pokarmy kwaśne, ciepło i zimno. Dlatego też w naszych gabinetach stomatologicznych w Brzesku i Bochni na czas wybielania dajemy pacjentom specjalne pasty – silnie blokujące kanaliki zębinowe i zmniejszające przykre odczucia. Cała terapia wybielania zębów trwa ok 4 tygodni. W czasie jej trwania pacjent nie przyjmuje pokarmów silnie barwiących typu kawa, coca-cola, mocna herbata, soki owocowe i warzywne. Ponadto nie wolno w tym okresie palić papierosów. Ta biała dieta jest stosowana jeszcze przez dwa kolejne tygodnie po zakończeniu właściwego wybielania.

Nakładki wybielające

Warto zachować i dbać o nakładki wybielające zęby, bowiem można je użyć bardzo często jeszcze raz przy powtórnym wybielaniu. Proces wybielania nakładkowego w odpowiednich odstępach czasowych możemy powtarzać kilkakrotnie. Jest to technika czasochłonna i wymagająca dużej samodyscypliny, ale oferuje za to bardzo dobre rezultaty, które mogą się utrzymywać nawet przez 3 lata.

Wybielanie zębów a dieta

Wybielanie zębów wiąże się ze stosowaniem białej diety. Unikamy w okresie kuracji pokarmów silnie barwiących. Biała dieta, do której należą takie produkty jak ser biały, kefir, jogurt, maślanka, ryż, ziemniaki, czy makaron, są idealnym produktem odchudzającym i regulującym apetyt. Dodatkowo zawierają przyspieszające metabolizm białko, wapń i witaminy, a także dobre bakterie usprawniające trawienie i działanie układu pokarmowego. Najważniejsze dla kuracji jest jednak to, że stosowanie diety utrwala efekt kosmetyczny, który osiągnęliśmy. W okresie stosowania białej diety kolor zębów się stabilizuje.

Wybielanie zębów opinie

Najdłużej według badań utrzymuje się jasny kolor zębów po wybielaniu nakładkowym. Choć ci sami badacze wskazują, że za zachowanie jasnej barwy zębów odpowiada wiele czynników. Dlatego też wybielanie jednoczasowe zębów w gabinecie, czy też wybielanie zębów paskami może być równie trwałe i skuteczne pod warunkiem, że zachowamy odpowiedni reżim żywieniowy i będziemy stronić od używek :). W wypadku pasków wybielających bardzo dużo zależy od naszej systematyczności i dokładności. Zaletami domowego wybielania zębów jest cena, natomiast znacznie gorzej jest z jego jakością. Ponadto w przypadku używania pasków wybielających, ze względu na długi okres terapii, musimy mieć cały czas idealną higienę zębów i przyzębia, aby metoda była skuteczna.

Zaletą wybielania zębów w gabinecie jest jego dokładność, kontrola przez lekarza jakości procesu rozjaśniania i nadwrażliwości zębów. W wypadku wybielania zębów metodą nakładową możemy użyć szyny wybielające wielokrotnie. Wadą jest wyższa cena niż przy wybielaniu domowym.

Ile kosztuje wybielanie zębów u dentysty?

Wybielanie zębów wykonuje się w gabinecie stomatologicznym. Cena za rozjaśnienie zębów zależy od kilku czynników. Jednym z nich jest to, że często lekarze preferują którąś z metod. Wiele zależy również od rodzaju i stopnia przebarwienia zęba, czasu jaki może pacjent przeznaczyć na wybielanie, oraz zasobności portfela. Koszt wybielania obu łuków zębowych waha się od 800-3000 zł. Wpływ na cenę ma rozległość zabiegu, stosowana metoda (najdroższe jest wybielanie z aktywacją światłem), ilość wizyt, wielkość aglomeracji, w której znajduje się gabinet. Generalnie, czym większe miasto tym drożej.

Pytania pacjentów

Jaka jest najlepsza metoda wybielania zębów ?

Najlepszą metodę wybielania zębów polecamy i dobieramy wtedy, gdy znamy przyzwyczajenia, stan higieny i wymagania pacjenta. Jeśli pacjent życzy sobie szybko rozjaśnić zęby polecam metodę wybielania zębów w gabinecie z aktywacją lampą. W przypadku, gdy zależy nam bardziej na trwałości procesu zalecamy metodę nakładkową wybielania zębów. Jeśli pacjent bardzo rzetelnie dba o higienę i stan zębów, a zależy mu na cenie, mogę polecić wybielanie zębów paskami. Zazwyczaj pacjent ma konkretne wymagania i do nich staramy się dobrać optymalną metodę wybielania zębów.

Preparaty do wybielania zębów

Mamy na dyspozycji preparaty do wybielania zębów o rożnej nazwie handlowej. Materiały do wybielania zębów bazują na kilku związkach chemicznych. Są to nadtlenek karbamidu, nadtlenek wodoru i nadtlenek mocznika. Wchodzą one w skład specyfików z innymi komponentami takimi jak azotan sodu, fluorek potasu i inne, które w zależności od potrzeb stosujemy do rozjaśniania zębów martwych i żywych.

Materiały do wybielania zębów dostępne na wolnym rynku mają zdecydowanie niższe stężenie i działają dużo wolniej. Środki do wybielania zębów stosowane w gabinetach stomatologicznych pod kontrolą lekarza posiadają znacznie wyższe stężenie i działają silniej  i szybciej. Dostępność środków silnie stężonych jest ograniczona ze względu na bezpieczeństwo pacjenta.
Stężenie i rodzaj preparatu do wybielania zębów zależy również od rodzaju wybielania zębów i zastosowanej metody.

Czy polecamy paski do wybielania zębów?

Dostępne w aptekach paski do wybielania zębów są jedną z metod, które pacjent może wykorzystać samodzielnie do zmiany barwy zębów. Dlatego też w zasadzie nie potrzebuje wizyt w gabinecie, może to robić sam. Z obserwacji, warunkiem powodzenia kuracji jest bardzo duża dokładność higienizacji zębów, precyzja stosowania zabiegów i ich ciągłość. Środki stosowane do wybielania, a umieszczone na powierzchni pasków mają niskie stężenie terapeutyczne. Należy je więc stosować ciągłe, aby efekt rozjaśnienia zębów był widoczny. Plusem jest stosunkowo nieduży koszt kuracji. Minusem jego nietrwałość.  

Wybielanie zębów sodą oczyszczoną

Wybielanie zębów sodą oczyszczoną jest jedną z najstarszych metod wybielania. Niska cena zachęca do stosowana w warunkach domowych u pacjentów szukających alternatywnych metod rozjaśnienia zębów. Najczęściej małymi porcjami nakłada się ją na szczoteczkę i czyści zęby. Efektem jest usunięcie z powierzchni zębów złogów nazębnych.

Podobnie działa pasta do zębów, która ma także w swoim składzie sodę oczyszczoną, ale ona w porównaniu z czystą sodą zawiera szereg komponentów dodatkowo wzmacniających zęby i ma niezłe walory smakowe. Soda oczyszczona nie powoduje zmiany barwy zęba, tyko odsłania spod złogów jego naturalny kolor. Dodatkowo przy nieostrożnym jej stosowaniu możemy uszkodzić powierzchnię zębów i przyzębie. 

Jeśli chcą Państwo umówić się na profesjonalne wybielanie zębów u dentysty zachęcamy, aby odwiedzić nasz gabinet stomatologiczny w Bochni lub Brzesku.

Podobne tematy: