Co robić po usunięciu zęba. Zalecenia po usunięciu zęba

Zalecenia po usunięciu zęba. Co robić po ekstrakcji zęba.

Zalecenia po usunięciu zęba. Usunięcie zęba to jeden z podstawowych zabiegów stomatologicznych, do którego dochodzi w ostateczności, gdy przysłowiowo nie ma już czego ratować. Pierwsze godziny po ekstrakcji zęba są najważniejsze dla procesu gojenia i decydują o jego przebiegu. Dlatego zaraz po wyjściu z gabinetu otrzymujemy od lekarza wskazówki i porady, co do dalszego postępowania. Oto, co należy zrobić.

Zalecenia po usunięciu zęba

 • trzymać założony jałowy tampon zagryziony między zębami 20-30 min. Przede wszystkim tampon ma za zadanie zatamować krwawienie i umożliwić utworzenie się nowej tkanki.
 • co najmniej przez 2 h nie spożywamy posiłków. Dlatego, że zbyt wcześnie spożyty posiłek zanieczyści ranę po ekstrakcji zęba i spowoduje zapalenie zębodołu.
 • pierwszy posiłek możemy zjeść po przywróceniu czucia warg, policzków języka, po znieczuleniu zabiegowym
 • przez resztę dnia unikamy dań i napojów gorących. Co najwyżej letnie, lepiej chłodne. Gorące posiłki uszkadzają strukturę świeżo powstałego skrzepu
 • nie wolno palić tytoniu przez 48 h. Przeważnie do wieczora dnia kolejnego. Jest to bardzo ważne zalecenie. Szczegóły niekorzystnego działania dymu tytoniowego znajdziecie w naszym artykule: Implanty palenie papierosów. Chirurgia wyrostka
 • przez dwa dni obowiązuje zakaz spożywania alkoholu
 • zalecenia po usunięciu zęba obejmują unikanie klimatyzacji, przeciągów, sauny i solarium
 • unikamy dużego wysiłku fizycznego. Dlatego, że wzrost ciśnienia krwi w obrębie twarzoczaszki może wywołać krwawienia
 • staramy nie schylać się. Podobnie jak wyżej zaznaczyłem, ma miejsce wtedy wzrost ciśnienia krwi w obrębie twarzoczaszki, który może być przyczyną późnego krwawienia
 • nie wolno płukać intensywnie jamy ustnej. Wiąże się to z możliwością uszkodzenia skrzepu.
 • dobrze jest przepłukać bardzo delikatnie, po posiłku, usta letnią przegotowaną wodą. Jeśli to możliwe z dodatkiem roztworu chlorheksydyny (Eludril, Corsodyl)
 • bardzo dbamy o higienę jamy ustnej. Dokładnie oczyszczamy wszystkie pozostałe zęby. Do tego na koniec delikatnie przepłukujemy roztworem Eludrilu
 • nie szczotkujemy okolicy rany pozabiegowej przez 2-3 dni. Potem robimy to szczoteczką z miękkim włosiem.
 • zwracać uwagę u dzieci, by nie nagryzały znieczulonych części ciała, policzków, warg zębami, bowiem nie czując  uszkadzają sobie śluzówki. Efektem jest znaczny obrzęk
 • nie manipulujemy językiem, narzędziami, wykałaczkami w okolicy rany poekstrakcyjnej
 • na kilka dni ograniczamy naszą aktywność fizyczną, sportową
 • według wskazań lekarskich przyjmowanie środków przeciwbólowych, a w razie konieczności również antybiotyku

Zimny okład po usunięciu zęba

Zalecenia po usunięciu zęba do stosowania od zaraz, to przede wszystkim zimne okłady od zewnątrz w okolicy usuniętego zęba. To bardzo pomocne i skuteczne działanie. Często o wiele lepsze od tabletek przeciwbólowych. Najczęściej stosowane są woreczki żelowe kupowane w aptekach. Dobrze mieć, co najmniej dwa – jeden w lodówce, drugi w użyciu. W zastępstwie możemy zastosować puszki coli owinięte w ściereczkę.

 

Palenie papierosów po usunięciu zęba

Zasada jest taka, aby jak najdłużej nie palić po usunięciu zęba. Polecamy by ewentualnie pierwszego papierosa zapalić wieczorem dnia następnego, lub rano dnia trzeciego. Palenie papierosów po usunięciu zęba i dym tytoniowy uszkadzają i spowalniają procesy tworzenia się skrzepu i jego organizacji późniejszej w prawidłową tkankę w zębodole. Podobnie niekorzystnie działa wysoka temperatura dymu, powodując denaturacje białek.
Nie ma dobrego sposobu na palenie po ekstrakcji. Nie sprawdzają się sposoby polegające na paleniu jedną stroną jamy ustnej, czy na nie zaciąganiu się.
Podobne zalecenia i problemy mamy przy wszczepianiu implantów. Więcej informacji szczegółowych znajdziecie państwo tutaj.
Efektem końcowym bardzo często jest zapalenie zębodołu, tzw. suchy zębodół.

Palenie papierosów po usunięciu zęba

Zalecenia po usunięciu zęba mądrości

Zęby ósme są to specyficzne zęby. Nie tylko ze względu na swój kształt, ale przede wszystkim, ze względu na swoje położenie. Zalecenia po usunięciu zęba mądrości pokrywają się z zaleceniami przekazywanymi przez lekarza pacjentowi po usunięciu każdego innego zęba. Dodatkowo jednak uczulamy na przestrzeganie zakazu palenia tytoniu i spożywania alkoholu. Wymagana jest dobra higiena jamy ustnej. Jest to związane z tym, że bardzo łatwo resztki pokarmowe zanieczyszczają powstający skrzep, powodują jego rozpad i stan zapalny zębodołu. Dlatego też po posiłkach płuczemy jamę ustną antyseptykiem. 

Zalecenia po chirurgicznym usunięciu zęba

Chirurgiczne usunięcie zęba to zabieg, który ma swoją specyfikę. Dlatego też i zalecenia po chirurgicznej ekstrakcji zęba są szersze niż po zwykłym usunięciu. Przede wszystkim zasięg przeprowadzanego zabiegu jest dużo większy. Dotyczy to zarówno tkanek powierzchniowych – śluzówki, okostnej, jak i głębokich struktur anatomicznych wewnątrz kości i jej samej. Preparacja może naruszać ciągłość zatoki szczękowej, jamy nosowej, kanału żuchwowego, naczyń i nerwów biegnących w obrębie twarzoczaszki. Bardzo często w trakcie zabiegu usuwamy znaczne ilości tkanki kostnej. Dlatego też w zależności od zakresu zabiegu chirurgicznego lekarz zleca oprócz standardowych wskazań zalecenia dedykowane konkretnemu zdarzeniu medycznemu.

Pytania pacjentów

Jak wygląda skrzep po wyrwaniu zęba?

Skrzep po usunięciu zęba jest żywo czerwony. Ma on konsystencje miękką, ale jest spoisty jak gąbka. Jeśli go uciśniemy, może lekko podkrwawiać. Dlatego też zwracamy uwagę pacjentom, by delikatnie z nim postępować. Z czasem ulega on przekształceniu. Zmniejsza się ilość elementów komórkowych, a więcej jest w jego strukturze włókien. Dlatego, gdy go obserwujemy stopniowo traci czerwona barwę i robi się żółtawy.

Czy stosować Dentosept po usunięciu zęba ?

Możemy stosować Dentosept po usunięciu zęba, ale z rozwagą. Nie można nim intensywnie płukać. Dlatego też w pierwszych kilkudziesięciu godzinach antyseptyki stosujemy w ten sposób, że nabieramy, lekko przesuwamy w ustach i delikatnie wypluwamy. Możemy tak zrobić 2-3 razy. Wydaje się być to najkorzystniejsze po spożyciu posiłku.

Płukanie szałwią po wyrwaniu zęba. Czy stosować zioła do płukania jamy ustnej po wyrwaniu zęba?

Podobnie jak w przypadku Dentoseptu, po wyrwaniu zęba płuczemy szałwią bardzo delikatnie. Szałwia jest jednym ze składników Dentoseptu. Dlatego lepsze  działanie przeciwzapalne, ściągające, ze względu na bogatszy skład ma właśnie Dentosept. Z innych ziół do płukania jamy ustnej po usunięciu zęba polecany jest także rumianek, który działa łagodząco i przeciwzapalnie. Po zaparzeniu stosujemy chłodne roztwory ziół zarówno szałwii  jak i rumianku. Nie mogą być ciepłe, ani tym bardziej gorące.  Tak naprawdę nabieramy do ust roztwór ziół, trzymamy w ustach i po chwili wypluwamy. Nie płuczemy, ani tym bardziej nie płuczemy intensywnie, by nie uszkodzić istniejącego skrzepu. 

Czy woda z solą po wyrwaniu zęba to dobry pomysł?

Nie stosujemy do płukania po usunięciu zęba roztworu wody z solą kuchenną. Możemy tylko i wyłącznie zaszkodzić sobie takim działaniem.

Jak spać po usunięciu zęba ?

Przede wszystkim układamy się wygodnie. Wskazane jest by głowa była nieco wyżej w stosunku do reszty ciała. Normalnie po usunięciu zęba krwawienie ustępuje po ok 30 min. Czasem jednak po kilku nawet godzinach utrzymuje się lekkie krwawienie. Dlatego czasem warto zastosować zimne okłady w rejonie ekstrakcji i taki okład przygotować sobie także na noc. 

Czy można uprawiać sport po wyrwaniu zęba?

Jak pisałem w zaleceniach wyżej, sport po usunięciu zęba powinien być ograniczony. Czas jest zależny od intensywności wysiłku i indywidualnych cech naszego organizmu. Dlatego najczęściej zalecamy by nie trenować przez 2-3 dni.

Czy sączenie krwi po wyrwaniu zęba jest normalny objawem?

Zawsze po usunięciu zęba może pojawić się lekkie sączenie. Dlatego najlepiej zastosować się do wszystkich wyżej wymienionych zaleceń, aby zminimalizować możliwość powstania krwawienia. Zawsze wskazane jest założenie tamponu uciskowego miedzy zęby i obłożenie okolicy usuniętego zęba zimnym opatrunkiem.

Długo utrzymujące się krwawienie po usunięciu zęba jest wskazaniem do wizyty u swojego lekarza stomatologa. Powinniśmy również wykonać podstawowe badania krwi, w tym czas krzepnięcia i czas krwawienia.

Czy zapach ropy po wyrwaniu zęba to powód do niepokoju?

Jeśli pojawi się smak, zapach ropy po usunięciu zęba, może to świadczyć o nieprawidłowym gojeniu się zębodołu i uszkodzeniu skrzepu. Rozpad elementów morfotycznych i białek skrzepu pod wpływem bakterii i enzymów może powodować nieprzyjemny posmak w ustach. Do tego pojawiają się dolegliwości podczas jedzenia, ból i obrzęk okolicy. Taki pogłębiający się stan powadzi do całkowitego rozpadu i utraty skrzepu i powstania zapalenia zębodołu, tzw. suchy zębodół.

Zapraszamy serdecznie do wizyty u naszych specjalistów. Zarówno gabinet stomatologiczny w Brzesku, jak i Bochni jest kompleksowo wyposażony i bardzo komfortowy. Zapewniamy, że nasi specjaliści rozwiążą każdy problem z uzębieniem, przywracając Państwu estetyczny i zdrowy uśmiech.

Podobne tematy: