Zdjęcie RTG zęba jest sposobem rejestracji wewnątrzustnej obrazu. Służy do uwidocznienia struktury niewielkich obszarów jamy ustnej. Mała klisza, bądź czujnik umieszczony w jamie ustnej pacjenta, rejestruje interesujący nas zakres tkanek i zębów. Kiedy więc należy wykonać zdjęcie RTG zębów i jakie są główne zalety tej metody diagnostycznej powszechnie stosowanej w stomatologii? Odpowiedź znajdziecie w poniższym artykule.
Zdjęcie RTG zęba. Co pokazuje zdjęcie punktowe?
Zdjęcia punktowe są zdjęciami przeglądowymi w projekcji 2D. Jest to podstawowe zdjęcie i badanie radiologiczne podczas leczenia stomatologicznego. Pokazuje przede wszystkim struktury dobrze uwapnione, a więc kości i zęby. Widoczne są także odstępstwa od prawidłowego obrazu, przez które manifestują się zmiany chorobowe. Dlatego też zdjęcie RTG zęba ma szerokie zastosowanie stomatologii zachowawczej, protetyce, chirurgii , endodoncji, implantologii, ortodoncji, periodontologii. Nierzadko zdjęcie punktowe zęba musi być wykonywane wielokrotnie. Ma to związek z kontrolą radiologiczną poszczególnych etapów leczenia.
Zdjęcie RTG zęba - rodzaje zdjęć punktowych
Mamy kilka rodzajów zdjęć zębów wewnątrzustnych. Każde z nich ma trochę inne zastosowanie i w inny sposób pokazuje interesujące nas obszary jamy ustnej. W zależności od wskazań medycznych, możemy wykonywać w jamie ustnej celowane na daną strukturę zdjęcia.
Zdjęcie wewnątrzustne przylegające
Ten rodzaj zdjęć RTG pokazuje zęby, kość wyrostka zębodołowego, w mniejszym stopniu tkanki miękkie. Zdjęcia wewnątrzustne przylegające dobrze pokazują zmiany okołowierzchołkowe, złamane i pozostawione korzenie. Ponadto dobrze uwidaczniają takie struktury jak: zęby nadliczbowe, zęby zatrzymane, guzy, torbiele, zmiany nowotworowe.
Zdjęcie wewnątrzustne zgryzowe
Na zdjęciu RTG wewnątrzustnym zgryzowym widzimy zęby w innym rzucie oraz wszystkie te elementy, które na zdjęciu przylegającym mogą być niewidoczne. Dodatkowo kontrolujemy pozycje zębów zatrzymanych, oceniamy zachyłki zatok, diagnozujemy ewentualne złamania, w przypadku ślinianek złogi w ich przewodach.
Zdjęcie wewnątrzustne skrzydłowo-zgryzowe
Ta ekspozycja bardzo dokładnie pokazuje stan koron zębowych, powierzchni stycznych zębów i przestrzeni międzyzębowych. Zdjęcie RTG skrzydłowo-zgryzowe jest doskonałe do oceny i diagnozowania ubytków próchnicowych. Ponadto pozwala ocenić jakość wypełnień oraz ich szczelność.
Zdjęcie rtg zęba bez skierowania
Zdjęcie RTG zębów można dziś wykonać w wielu gabinetach stomatologicznych (w tym w naszej przychodni w Brzesku oraz w Bochni). Obecnie nowoczesne gabinety i przychodnie stomatologiczne mają albo własne pracownie radiologiczne, albo aparaty w mniejszych placówkach są montowane bezpośrednio przy fotelu dentystycznym. Na zdjęcie punktowe zęba nie potrzebne jest skierowanie od lekarza dentysty. Dlatego można w pracowni radiologii stomatologicznej samemu poprosić i zlecić wykonanie zdjęcia RTG zęba, który nas w danym momencie interesuje. Oczywiście najczęściej robimy zdjęcie RTG zębów na zlecenia prowadzącego nasze leczenie lekarza stomatologa, po wcześniejszym badaniu klinicznym w gabinecie.
Zdjęcie rtg zęba w ciąży
Wiele ciężarnych kobiet zastanawia się, czy zdjęcie RTG zęba w ciąży może zaszkodzić płodowi. Otóż nie, gdyż zdjęcie wewnątrzustne jest zdjęciem bardzo bezpiecznym. Dawka potrzebna do wykonania tego zdjęcia wynosi tylko1-2 µsV. Jest to co najmniej tysiąc razy mniej, niż dawka, którą otrzymujemy w skali jednego roku ze źródeł promieniowania, które nas otaczają. Ponadto dawka w obecnie stosowanych aparatach cyfrowych jest mniejsza, niż w dawniej stosowanych aparatach analogowych. Aparaty cyfrowe cały czas ewoluują i w kolejnych ich generacjach otrzymujemy coraz lepszy obraz przy jednoczesnej redukcji dawki. Zdjęcia są wykonywane jednak zawsze bardzo racjonalnie i tylko według wskazań. Zdjęcie RTG zęba u pacjentek w ciąży może być wykonywane i niekiedy jest niezbędne. Dlatego że, dla powodzenia leczenia konieczna jest nowoczesna diagnostyka radiologiczna. Dodatkowo u pacjentek w ciąży kładziemy duży nacisk na bezpieczeństwo płodu. Szczególnie dbamy o higienę radiologiczną w pierwszym trymestrze ciąży. Polecam państwu nasze artykuły:
Rtg zębów u dzieci
Zdjęcie RTG zęba u dzieci wykonujemy tylko według wskazań. Szczególnie chronimy małych pacjentów poniżej 10-tego roku życia. Ich organizmy są wtedy najbardziej wrażliwe na promieniowanie jonizujące. Ze względu na niską dawkę promieniowania, preferowane są aparaty rentgenowskie cyfrowe. Mają one jednocześnie bardzo zawężone i określone pole obrazowania, co zapobiega niepotrzebnemu naświetlaniu okolicznych tkanek. Ponadto warto dokonywać wpisów w książeczce zdrowia naszych maluchów, rejestrujących wykonane prześwietlenie zębów u dziecka.
Cena zdjęcia RTG zęba
Koszt RTG zęba różni się w zależności od miasta, w którym zlokalizowana jest pracownia, oraz od jakości aparatu, na którym jest wykonywane. Przeważnie jest tak, że im większe miasto, tym wyższa cena rtg zęba. Cena jest wyższa za zdjęcia robione na aparatach cyfrowych. Zdjęcia analogowe są tańsze. Wiąże się to z dużo wyższą w jakością zdjęcia cyfrowego, ale też i wyższą ceną zakupu zestawu aparatu i drukarki. Cena zdjęcia punktowego waha się od 40-70 zł. Koszt zdjęcia rtg zęba cyfrowego w naszych przychodniach to 50 zł. Jest to cena dla pacjentów z zewnątrz. Pacjent otrzymuje od nas zdjęcie wydrukowane na kliszy medycznej. Dodatkowo w formie cyfrowej na płycie CD. Ta druga forma jest bardzo wygodna, bowiem lekarz prowadzący może takie zdjęcie łatwo zarchiwizować w dokumentacji medycznej pacjenta.
Rtg zęba - pytania pacjentów
Czy ból głowy jest skutkiem ubocznym po RTG zębów?
Nie ma medycznych dowodów na korelację pomiędzy wykonaniem zdjęcia radiologicznego zębów, a wystąpieniem objawów bólu głowy. Promieniowanie X nie jest czynnikiem wywołującym ból głowy, czy migreny. Pomijam oczywiście sytuację, gdy człowiek otrzymuje dawkę promieniowania wywołującą, którąś z postaci choroby popromiennej. Wtedy to dawka kliniczna przekracza 1 Gy. Jest to tysiące razy więcej od dawki promieniowania podczas ekspozycji w gabinecie stomatologicznym. Dlatego też wystąpienie bólu głowy należy łączyć raczej ze stresem związanym z zabiegiem i wykonywanym zdjęciem RTG.
Czy zdjęcie RTG ułatwia leczenie kanałowe?
Zdjęcie RTG zęba jest podstawowym badaniem diagnostycznym potrzebnym do przeprowadzenia prawidłowego leczenia kanałowego. Wykonujemy zdjęcie punktowe, względnie pantomograficzne przed rozpoczęciem leczenia. Zdjęcia RTG zębów mają za zadanie pomóc lekarzowi w rozpoznaniu i postawieniu diagnozy i prowadzeniu prawidłowego postępowania leczniczego. Ponadto jako uzupełnienie, pacjent może dostać zlecenie na wykonanie zdjęcia CBCT (tomografia zębów i szczęk), które pokazuje nam w trójwymiarze strukturę zęba, tkanki go otaczające i zmiany zapalne. Podczas samego leczenia bardzo często lekarz zleca wykonanie zdjęcia punktowego kontrolnego, oraz po zakończeniu leczenia kolejne zdjęcia rtg zębów. Dodatkowo wykonujemy je w określonych odstępach czasowych, celem monitorowania procesu gojenia. Jak widzimy, w trakcie leczenia kanałowego i po nim mamy wykonywaną całą serię zdjęć rtg. I nie jest to wymysł lekarza, ale właściwe postępowanie zgodne z procedurą medyczną. Więcej informacji znajdziecie w naszym wpisie:
Zdjęcie rtg zęba a karmienie piersią
W okresie karmienia piersią możemy mieć wykonywane zdjęcie RTG zęba. Nie ma przeciwwskazań z tego powodu, ani obostrzeń w karmieniu dziecka. Promieniowanie podczas wykonywania zdjęcia zęba zamyka się tylko obrębie twarzoczaszki. Nie oddziałuje na inne narządy i nie ma wpływu na jakość mleka matki. Ponadto cechą promieniowania rentgenowskiego jest także to, że nie wywołuje jonizacji ośrodka, przez które przechodzi. Dlatego też nie ma potrzeby odciągania porcji mleka po przeprowadzonym badaniu rtg dla celów stomatologicznych.
Jak odczytać rtg zęba
By odczytać RTG zęba i zrobić to prawidłowo trzeba mieć sporo wprawy. Standardowo zdjęcia RTG zębów odczytują lekarze stomatolodzy i oczywiście lekarze radiolodzy. Obraz radiologiczny na kliszy jest w kolorze czarno-białym, wraz ze wszystkimi odcieniami szarości. To właśnie te stopnie szarości mówią nam o stanie tkanek pokazanych na zdjęciu. Trudno jest osobie postronnej ocenić zdjęcie, bowiem nie ma w pamięci wzorca, czyli prawidłowego obrazu tkanek. Trzeba się sporo „opatrzeć”, aby móc wyłapać na zdjęciu RTG nieprawidłowości i wszystkie odstępstwa od normy. Innymi słowy, aby prawidłowo rozpoznawać szczegóły i postawić diagnozę.
Co oznaczają białe plamy na zdjęciu RTG zębów?
Generalnie wszystko to, co słabo przepuszcza promieniowanie rentgenowskie jawi się na zdjęciu RTG zęba jako biała plama. Najczęściej są to zęby, korony i mosty protetyczne, elementy protez, implanty, metalowe wkłady koronowo-korzeniowe, wypełnienia złote i amalgamatowe. Dlatego nawet dla laika te struktury są dobrze rozpoznawalne. Mają swój kształt i typowe umiejscowienie. W konsekwencji nie sprawiają problemów diagnostycznych. Inne białe plamy mogą być artefaktami, lub wtrętami w tkankach i je trzeba już umieć rozpoznać. Czasem biała półksiężycowata plama na brzegu zdjęcia jest wynikiem niewłaściwym ustawieniem czujnika lub kliszy w miejscu obrazowania.
Co oznaczają ciemne plamy na RTG zęba?
Wszystkie struktury, które widzimy i są ciemne na zdjęciu RTG, mają bardzo dużą przenikalność dla promieniowania X. Najczęściej są to przestrzenie wypełnione gazami, lub cieczą. Ponadto zawierają mało elementów tkankowych. Mogą być to struktury anatomiczne, albo chorobowe, zapalne.
Zapraszamy serdecznie do wizyty u naszych doświadczonych specjalistów. Zarówno gabinet stomatologiczny w Brzesku, jak i Bochni jest kompleksowo wyposażony i niezwykle komfortowy dla pacjentów. Zapewniamy, że nasi lekarze rozwiążą każdy problem z uzębieniem, przywracając Państwu piękny i zdrowy uśmiech.