Coraz częściej do oceny zmian zwyrodnieniowych służy nam zdjęcie stawów skroniowo-żuchwowych. Rozwój cywilizacji, pośpiech stres, odbijają się niekorzystnie na układzie mięśniowym, nerwowym, kostnym, zębach i przyzębiu oraz stawach skroniowo-żuchwowych. Przeciążenia zwarciowo-zgryzowe, parafunkcje i bruksizm powodują zmianę mechaniki i przeciążenie tkanek, oraz trzaski i ból w stawach ssż. Aby to zdiagnozować potrzebujemy właśnie zdjęć tej okolicy.
Zdjęcie stawów skroniowo-żuchwowych - co oceniamy?
Zdjęcie stawów skroniowo-żuchwowych jest zdjęciem przeglądowym i jako pierwsze jest zlecane we wszystkich zaburzeniach i dolegliwościach w okolicy stawów skroniowo-żuchwowych. Pomaga zdiagnozować zwichnięcia żuchwy, zaburzenia położenia krążka stawowego, urazy i złamania główki stawowej, wyrostków żuchwy. Pokazuje zmiany zapalne i zwyrodnienia w obrębie jamy stawowej. Ponadto zdjęcie stawów pozwala nam ocenić stan główki stawowej, krążka stawowego w tym jego położenie, oraz powierzchni stawowych. Zlecanie możemy otrzymać od laryngologa, a także stomatologa w sytuacjach różnicujących schorzenia stawów, ucha środkowego oraz ślinianek przyusznych.
Kiedy robimy zdjęcia stawów skroniowo-żuchwowych ?
Do wykonania zdjęcia stawów skroniowo-żuchwowych zgłaszają się pacjenci z różnie nasilonymi dolegliwościami. Czasem są to trzaski i przeskakiwanie w stawach podczas otwierania, czy szerokiego rozwierania szczęk, czasem towarzyszy trzaskam ból. Niekiedy trudność sprawia w ogóle otwarcie, albo zamkniecie ust. Dzieje się tak bo, zmiany zapalne i zwyrodnieniowe oraz dysfunkcje mięśni powodują zmiany kształtu powierzchni stawowych nieprawidłowe ułożenie krążka stawowego, a czasem nawet jego zablokowanie. Dla prawidłowego zdiagnozowania zaistniałej sytuacji wykonujemy je w dwóch projekcjach. Przy zamkniętych, oraz przy otwartych ustach.
Zdjęcie stawów skroniowo-żuchwowych jest zdjęciem w projekcji 2D i pierwsza diagnoza jest właśnie na nim oparta. Kolejnymi badaniami rozstrzygającymi o ostatecznym rozpoznaniu są zdjęcia tomograficzne lub rezonans magnetyczny.
Zdjęcie stawów skroniowo-żuchwowych dawka
Zdjęcie stawów SSŻ zębów jest zdjęciem bezpiecznym. Dawka potrzebna do wykonania tego zdjęcia nie jest wysoka i wynosi ok. 10 – 20 µSv. Oczywiście zależy ona od rodzaju aparatu rentgenowskiego, którym to zdjęcie wykonujemy.
Dlatego też polecamy aparaty cyfrowe, ponieważ dawka jest mniejsza niż w analogowych. Ponadto aparaty cyfrowe cały czas ewoluują i w kolejnych ich generacjach otrzymujemy coraz lepszy obraz przy jednoczesnej redukcji dawki. Polecam artykuły :
Zdjęcie stawów - cena
Zdjęcie stawów skroniowo-żuchwowych kosztuje rożnie w zależności od miasta, w którym zlokalizowana jest pracownia, oraz od jakości aparatu, na którym jest wykonywana. Przeważnie jest tak, że im większe miasto, tym wyższa cena. Dodatkowo cena jest wyższa za zdjęcia robione na aparatach cyfrowych. Zdjęcia analogowe są tańsze. Wiąże się to z dużo wyższą w jakością zdjęcia cyfrowego, ale też i wyższą ceną zakupu aparatu pantomograficznego. Nie jest to jednak regułą. Często decyduje prawo rynku i to ono wymusza ostateczne ceny. Cena zdjęcia stawów skroniowo-żuchwowych waha się od 70-100 zł. Koszt zdjęcia w naszych przychodniach to 80 zł. dla pacjentów z zewnątrz. Oprócz tego, pacjent otrzymuje od nas zdjęcie wydrukowane na kliszy medycznej oraz w formie cyfrowej na płycie CD. Ta druga forma jest bardzo wygodna, bowiem lekarz prowadzący może takie zdjęcie łatwo zarchiwizować w dokumentacji medycznej pacjenta.
Zapraszamy do naszych pracowni rentgenowskich w Brzesku i Bochni. Polecamy zdjęcia cyfrowe stawów, ale także zatok, panoramiczne i cefalometryczne. Do szczegółowej diagnostyki wykonujemy zdjęcia tomograficzne CBCT.