Znieczulenie w gabinecie na fotelu u dentysty jest podstawowym i najczęściej wykonywanym zabiegiem chirurgicznym u pacjenta w jamie ustnej. Powszechnie stosowany w stomatologii zachowawczej, chirurgii, endodoncji, protetyce. W profilaktyce bólu podawany u dzieci i dorosłych, u osób starszych i kobiet w ciąży.
Znieczulenie w gabinecie
Priorytetem dla nas jest, aby wizyta w naszych gabinetach przebiegała bezboleśnie.
Używamy w tym celu kilka systemów znieczulających, w tym najnowsze znieczulenie śródkostne. Pozwala ono dzięki zastosowaniu elektronicznego dozowania zminimalizować ból praktycznie do zera. Równocześnie nie powoduje odczucia zdrętwienia tkanek miękkich. Powszechnie stosowane są iniekcje miejscowe i przewodowe. Obecnie wielu stomatologów chętnie stosuje znieczulenia śródwięzadłowe.
Dentysta opinie o znieczuleniu
Znieczulenie w gabinecie podawane pacjentowi, jest jednym z największych dobrodziejstw współczesnej cywilizacji. Powoli odchodzą w niepamięć czasy, kiedy to każda wizyta u stomatologa wiązała się z bólem, gdy dentysta i ból byli utożsamiani. Dziś znieczulenie stosuje się rutynowo. Ważne jest, więc uświadomienie sobie, że jest ono naszym sprzymierzeńcem.
Podaje się go w sytuacjach klinicznie uzasadnionych dobierając dawkę i formę, a więc w większości zabiegów stomatologicznych. Lekarz stomatolog winien go stosować, a pacjent ma prawo go otrzymać.
Artdent Bochnia Brzesko rodzaje znieczulenia
Może być podawane w formie żelu lub sprayu na śluzówki jako znieczulenie wstępne – znieczulenie powierzchowne.
Znieczulenie właściwe w formie iniekcji pod śluzówki i tkanki miękkie – znieczulenie miejscowe i znieczulenie przewodowe.
Mamy dziś do dyspozycji sposoby podania bezpośrednio do części gąbczastej kości –znieczulenie sródkostne.
Rodzaj i drogę podania znieczulenia determinuje sytuacja kliniczna.
Strach przed znieczuleniem i co z tym zrobić
Strach przed znieczuleniem jest jedną z częściej występujących fobii. Źródło jej najczęściej znajduje się w naszym dzieciństwie. W tym przypadku wspomnienia sprzed wielu lat wywołują u nas tendencje do unikania wszystkiego, co kojarzy się ze źródłem lęku, a w momencie kontaktu z tym źródłem powodują niekiedy ogromny stres. Radą na to jest stopniowe oswajanie się w gabinecie z zabiegami. Rozpoczynanie od drobnych rzeczy powoli je stopniując. Ważna jest tu systematyczność. W przypadkach trudniejszych nieodzowna może się okazać wizyta u psychologa. W naszych gabinetach polecamy przeprowadzenie zabiegu w sedacji. Podanie wziewne podtlenku azotu znosi uczucie lęku i pozwala przeprowadzić zabieg w komfortowych warunkach.
Znieczulenie w ciąży
Można podawać jak najbardziej znieczulenie kobietom w ciąży, a jeszcze częściej trzeba to robić.
Kobieta w ciąży nadal jest istotą ludzką !!! Odczuwa ból, odczuwa stres. Wraz z nią w pewnym stopniu współczuje płód. Ważne jest, aby przed wizytą poinformować o swoim stanie prowadzącego lekarza dentystę. Będzie on mógł dobrać odpowiedni rodzaj znieczulenia. Za wrażliwszy uważa się pierwszy trymestr ciąży.
Stany ostre bólowe wymagają znieczulenia. Niewyleczone, złagodzone antybiotykiem, przewlekłe mogą rzutować na stan płodu, jego wagę, a nawet powodować przedwczesne porody.
Uczulenie na środki znieczulające
Uczulenia takie mają miejsce. Występują jednak niezmiernie rzadko. Odsetek populacji to jest jeden na kilkaset tysięcy osób. Z pośród wszystkich powikłań po znieczuleniu stwierdzony odczyn uczuleniowy to mniej niż 1% wszystkich przypadków. Nie należy ich jednak lekceważyć. Wszystkie zauważone nieprawidłowości powinny być zgłaszane lekarzowi prowadzącemu.
Objawy uczulenia na środki znieczulające
Możemy mieć dwa typy reakcji alergicznych:
- reakcja typu natychmiastowego. Występuje niezmiernie rzadko. Objawy pojawiają się po ok 30 min od momentu podania w postaci świądu, pokrzywki, rzadziej skurcz krtani, oskrzeli i najrzadziej wstrząs anafilaktyczny.
- reakcja typu późnego. Pojawia się 24-48 h po zabiegu. Objawy to ból, obrzęk, świąd.
W jaki sposób sprawdzić czy jesteśmy uczuleni?
Badanie przeprowadzamy w poradni alergologicznej. O skierowanie należy poprosić swojego lekarza rodzinnego. Tam są wykonywane odpowiednie testy. Tylko one mogą odpowiedzieć twierdząco lub przecząco na pytanie o obecność uczulenia na środki znieczulające.
Stosowane środki znieczulające
Lignokaina i artykaina to najczęściej stosowane środki znieczulające w gabinetach stomatologicznych.