Leczenie kanałowe – endodoncja

Leczenie kanałowe to nic innego jak dział stomatologii zajmujący się leczeniem zębów z chorą czy uszkodzoną przez rozmaite czynniki miazgą. Leczenie endodontyczne, bo taką prawidłową nazwę nosi ten rodzaj zabiegu, pozwala  doprowadzić do jego wyleczenia i zapobiec usunięciu zęba.

Zapalenie miazgi zęba

Etiologicznie najczęstszą przyczyną zapalenia miazgi jest rozwijająca się próchnica tkanek twardych zęba. Próchnica to choroba o podłożu bakteryjnym. Występujące w środowisku jamy ustnej bakterie przy jednoczesnej podaży cukrów prostych w pożywieniu oraz niedostatecznej higienie niszczą szkliwo i zębinę, które mają za zadanie chronić tkanki miękkie zęba. W konsekwencji namnażające się w sposób niekontrolowany bakterie wywołują stan zapalny miazgi.

Inne istotne czynniki, które wpływają negatywnie na stan miazgi zęba to między innymi: urazy mechaniczne tkanek zęba, fizyczne oraz chemiczne.

Etapy leczenia endodontycznego

Nieleczona próchnica bardzo często prowadzi do stanu zapalnego miazgi zębowej. Początkowe stadium choroby szybko może przejść dalej i spowodować nieodwracalne uszkodzenie tkanek miękkich zęba. Właśnie wtedy zmuszeni jesteśmy podjąć leczenie kanałowe zęba.

Wyróżniamy następujące etapy leczenia kanałowego:

 • badanie i diagnostyka radiologiczna
 • otwarcie komory
 • odnalezienie i opracowanie ujść kanałów
 • opracowanie mechaniczne i chemiczne systemu korzeniowego
 • wypełnienie szczelne kanałów korzeniowych
 • odbudowa korony zęba z ewentualnym wzmocnieniem

Współczesna endodoncja nierozerwalnie wiąże się z nowoczesnymi technikami bazującymi na diagnostyce obrazowej. Prawidłowe rozpoznanie problemu ma istotny wpływ na odpowiedni proces leczenia. Zdjęcia RTG zęba są obecne przez cały proces leczenia, zarówno na jego początku, jak i w trakcie, a także po zakończonym leczeniu. Nie prowadzimy wielomiesięcznego leczenia kanałowego – cały proces zamyka się w ciągu jednej lub dwóch wizyt.

Zapewniamy w naszych przychodniach profesjonalne leczenie kanałowe – endodontyczne zębów ze schorzeniami miazgi i tkanek okołowierzchołkowych. W tym również nowoczesne leczenie kanałowe pod mikroskopem (enodoncja mikroskopowa) szczególnie trudnych przypadków. Ponadto troszcząc się o najwyższą jakość usług, posługujemy się najlepszym sprzętem zarówno do diagnostyki radiologicznej (zdjęcia rtg zębów punktowe, panoramiczne, tomografia stożkowa 3D) jak i do leczenia (mikroskop endodontyczny, endometry, systemy do wypełnienia kanałów).

Zakres usług

 • zęby z zapaleniem i zgorzelą miazgi
 • zarośnięte kanały korzeniowe
 • wąskie kanały korzeniowe
 • zęby nieprawidłowo leczone endodontycznie
 • dodatkowe kanały korzeniowe
 • leczenie z powikłaniami, typu perforacja, kostniak, zębiniak
 • zakrzywione kanały korzeniowe

Leczenie kanałowe cena

Leczenie kanałowe jest leczeniem wysoce specjalistycznym. Wymaga odpowiednich umiejętności,  sprzętu, narzędzi i materiałów. W konsekwencji połączenie tych elementów zapewnia sukces naszego postępowania. Staramy się, by leczenie przebiegało z jak najmniejszą liczba wizyt, optymalnym opracowaniem kanałów w tym z użyciem mikroskopu i bardzo szczelnym wypełnieniem systemu korzeniowego. Wszystkie składowe leczenia wpływają na jego cenę. Do tego każdy przypadek jest inny.

Dlatego koszt leczenia endodontycznego waha się od 600-1200 zł

Artykuły / opinie / porady

Leczenie pod mikroskopem. Endodoncja mikroskopowa.. Brzesko Bochnia

Leczenie pod mikroskopem. Opinie i cena

Leczenie kanałowe pod mikroskopem, pozwala wykonać pomyślnie często bardzo trudne i skomplikowane zabiegi w systemie korzeniowym. Jest to bardzo nowoczesna, wysokospecjalistyczna metoda leczenia endodontycznego, przynosząca

Czytaj dalej »