Leczenie kanałowe to nic innego jak dział stomatologii zajmujący się leczeniem zębów z chorą czy uszkodzoną przez rozmaite czynniki miazgą. Leczenie endodontyczne, bo taką prawidłową nazwę nosi ten rodzaj zabiegu, pozwala  doprowadzić do jego wyleczenia i zapobiec usunięciu zęba.

Zapalenie miazgi zęba

Etiologicznie najczęstszą przyczyną zapalenia miazgi jest rozwijająca się próchnica tkanek twardych zęba. Próchnica to choroba o podłożu bakteryjnym. Występujące w środowisku jamy ustnej bakterie przy jednoczesnej podaży cukrów prostych w pożywieniu oraz niedostatecznej higienie niszczą szkliwo i zębinę, które mają za zadanie chronić tkanki miękkie zęba. W konsekwencji namnażające się w sposób niekontrolowany bakterie wywołują stan zapalny miazgi.

Inne istotne czynniki, które wpływają negatywnie na stan miazgi zęba to między innymi: urazy mechaniczne tkanek zęba, fizyczne oraz chemiczne.

Etapy leczenia endodontycznego

Leczenie kanałowe zęba Bochnia Brzesko

Nieleczona próchnica bardzo często prowadzi do stanu zapalnego miazgi zębowej. Początkowe stadium choroby szybko może przejść dalej i spowodować nieodwracalne uszkodzenie tkanek miękkich zęba. Właśnie wtedy zmuszeni jesteśmy podjąć leczenie kanałowe zęba.

Wyróżniamy następujące etapy leczenia kanałowego:

 • badanie i diagnostyka radiologiczna
 • otwarcie komory
 • odnalezienie i opracowanie ujść kanałów
 • opracowanie mechaniczne i chemiczne systemu korzeniowego
 • wypełnienie szczelne kanałów korzeniowych
 • odbudowa korony zęba z ewentualnym wzmocnieniem

Współczesna endodoncja nierozerwalnie wiąże się z nowoczesnymi technikami bazującymi na diagnostyce obrazowej. Prawidłowe rozpoznanie problemu ma istotny wpływ na odpowiedni proces leczenia. Zdjęcia RTG zęba są obecne przez cały proces leczenia, zarówno na jego początku, jak i w trakcie, a także po zakończonym leczeniu. Nie prowadzimy wielomiesięcznego leczenia kanałowego – cały proces zamyka się w ciągu jednej lub dwóch wizyt.

Zapewniamy w naszych przychodniach profesjonalne leczenie kanałowe – endodontyczne zębów ze schorzeniami miazgi i tkanek okołowierzchołkowych. W tym również nowoczesne leczenie kanałowe pod mikroskopem (enodoncja mikroskopowa) szczególnie trudnych przypadków. Ponadto troszcząc się o najwyższą jakość usług, posługujemy się najlepszym sprzętem zarówno do diagnostyki radiologicznej (zdjęcia rtg zębów punktowe, panoramiczne, tomografia stożkowa 3D) jak i do leczenia (mikroskop endodontyczny, endometry, systemy do wypełnienia kanałów).

Zakres usług

 • zęby z zapaleniem i zgorzelą miazgi
 • zarośnięte kanały korzeniowe
 • wąskie kanały korzeniowe
 • zęby nieprawidłowo leczone endodontycznie
 • dodatkowe kanały korzeniowe
 • leczenie z powikłaniami, typu perforacja, kostniak, zębiniak
 • zakrzywione kanały korzeniowe

Leczenie kanałowe cena

Leczenie kanałowe jest leczeniem wysoce specjalistycznym. Wymaga odpowiednich umiejętności,  sprzętu, narzędzi i materiałów. W konsekwencji połączenie tych elementów zapewnia sukces naszego postępowania. Staramy się, by leczenie przebiegało z jak najmniejszą liczba wizyt, optymalnym opracowaniem kanałów w tym z użyciem mikroskopu i bardzo szczelnym wypełnieniem systemu korzeniowego. Wszystkie składowe leczenia wpływają na jego cenę. Do tego każdy przypadek jest inny.

Dlatego koszt leczenia endodontycznego waha się od 600-1200 zł

Polecamy strony :

Artykuły / opinie / porady