Leczenie pod mikroskopem. Endodoncja mikroskopowa.. Brzesko Bochnia

Leczenie pod mikroskopem. Opinie i cena

Leczenie kanałowe pod mikroskopem, pozwala wykonać pomyślnie często bardzo trudne i skomplikowane zabiegi w systemie korzeniowym. Jest to bardzo nowoczesna, wysokospecjalistyczna metoda leczenia endodontycznego, przynosząca fantastyczne efekty. Dlatego też, warto leczenie kanałowe zastosować tam, gdzie rzeczywiście zależy nam na uratowaniu własnego zęba, a tradycyjne leczenie nie daje szans powodzenia.

Czy warto w gabinecie wykonać leczenie pod mikroskopem?

Wartość leczenia kanałowego pod mikroskopem polega na olbrzymiej precyzji zabiegu i ograniczeniu przypadkowości. Efekt naszych działań jest dużo bardziej przewidywalny i spodziewany. Wcześniej nie zawsze po leczeniu kanałowym, można było mówić o  sukcesie leczenia. Przyczyna tkwiła w tym, że kanały korzeniowe i ich odgałęzienia nie były widoczne gołym okiem, co uniemożliwiało ich prawidłowe opracowanie i wypełnienie. Obecnie jesteśmy w stanie dzięki nowoczesnej diagnostyce RTG 3D, oraz specjalistycznemu leczeniu endodontycznemu z użyciem mikroskopu wyleczyć 95% przypadków, które dawniej były wskazaniem do usunięcia zęba. Po odpowiednim wzmocnieniu i zabezpieczeniu ząb może nam służyć nawet kilkadziesiąt lat. Dlatego też uważam, że warto leczyć zęba kanałowo pod mikroskopem, bo po pierwsze unikamy nieprzyjemnego zabiegu usunięcia zęba. Po drugie mamy nadal własnego zęba. Po trzecie w tym wypadku, wydatki na jego uzupełnienie protetyczne, czy implantoprotetyczne, po ekstrakcji będą zawsze wyższe.

Jak wygląda leczenie pod mikroskopem?

Leczenie pod  mikroskopem pozwala wykonywać skomplikowane zabiegi i czynności, obserwowaniu je równocześnie w bardzo dużym powiększeniu. Pole zabiegowe na którym, dzięki powiększeniu pracujemy to zaledwie 1×1 mm. Używamy kalibrowanych narzędzi, czasem niezwykle cienkich. W rezultacie każdy nasz ruch jest zaplanowany i niezwykle precyzyjny. Instrumentami, o starannie dobranym kształcie, ze stopów stali, niklu  i tytanu poszerzamy stopniowo system korzeniowy, aby udrożnić go na całej długości. 

 

Każdy etap leczenia jest pod mikroskopem starannie oceniany i w razie potrzeby poprawiany, do momentu aż osiągniemy zakładany efekt. Ponadto przez cały czas trwania zabiegu, kanał zwilżamy i płuczemy usuwając w ten sposób niepotrzebne tkanki. Dodatkowo po każdym płukaniu efekt pracy kontrolujemy spoglądając w okular mikroskopu. Zwieńczeniem procesu leczenia jest wypełnienie szczelne kanałów korzeniowych termoplastyczną gutaperką. Samo wypełnianie oraz kontrola jakości wypełnienia również są precyzyjnie oceniane przy użyciu mikroskopu endodontycznego. Co ważne w leczeniu kanałowym bardzo pomagają nam zdjęcia przeglądowe RTG, a w szczególności tomografia CBCT. Pomaga także oznaczenie na samym początku przebiegu i długości kanałów korzeniowych.

Jakie możliwości daje leczenie kanałowe pod mikroskopem?

Z leczeniem pod mikroskopem i kanałami jest jak z okularami i nawleczeniem nitki przez ucho igły. Dopiero w powiększeniu i pod kontrolą wzroku widzimy, czego nie dostrzegamy gołym okiem i co przez to pomijamy. Dlatego też stosując mikroskop do leczenia kałowego znacznie poprawiamy jakość leczenia. Mikroskop endodontyczny pozwala specjaliście :

  • prawidłowo opracować i szczelnie wypełnić system korzeniowy
  • wykryć dodatkowe kanały
  • przeleczyć prawidłowo kanały zakrzywione
  • usunąć niedrożności
  • zlokalizować i usunąć zębiniaki z kanałów
  • zlokalizować i usunąć złamane narzędzia kanałowe
  • pozwala zamknąć  perforacje w komorze, czy kanałach zęba
  • przeleczyć ponownie niewłaściwie wypełnione kanały korzeniowe.

Wydaje się, że leczenie kanałowe pod mikroskopem możemy traktować w niektórych przypadkach, jako jedyną szansę na zachowanie zęba w jamie ustnej.

Zastosowanie mikroskopu przy innych zabiegach stomatologicznych

Leczenie pod mikroskopem Brzesko Bochnia

Mikroskop w stomatologii wykorzystujemy głównie w trakcie leczenia kanałowego. Ale z drugiej strony, nie jest to jedyne jego zastosowanie. Bardzo dobrze sprawdza się w chirurgii stomatologicznej i endodontycznej oraz w periodontologii (profilaktyka i leczenie chorób przyzębia i błony śluzowej jamy ustnej). 

Pomaga nam precyzyjnie wykonać resekcję wierzchołków korzeni zębów, obejrzeć i zrewidować rany poekstrakcyjne. Dodatkowo duże powiększenie ułatwia także lekarzowi lokalizację złamanych fragmentów zębów w czasie zabiegów chirurgicznych. Leczenie pod mikroskopem stanowi również nieodzowną pomoc w stomatologii zachowawczej. Dlatego w czasie leczenia jesteśmy w stanie dokładnie określić lokalizację próchnicy i oczyścić ząb w sposób zapobiegający nadmiernemu usunięciu zdrowych tkanek.

Leczenie kanałowe pod mikroskopem a cena

Koszt leczenia kanałowego pod mikroskopem jest zróżnicowany w zależności od rodzaju zabiegu. Ceny leczenia pod mikroskopem wahają się w granicach od 1000 do 3000 złotych w zależności, czy leczony jest ząb jedno, czy wielokorzeniowy, jakiego rodzaju jest zabieg i na ile jest skomplikowany. Ponadto za leczenie pod mikroskopem zapłacimy więcej w dużych miastach i tam gdzie popyt na usługi endodontyczne jest większy. Cena w naszych przychodniach stomatologicznych  w Brzesku i Bochni wynosi od 1000-2500 zł.

Pytania pacjentów gabinetu stomatologicznego

Czy leczenie kanałowe pod mikroskopem można wykonać na NFZ?

Leczenie kanałowe pod mikroskopem nie jest refundowane przez NFZ. Niestety nie możemy się spodziewać, że taka specjalistyczna procedura będzie refundowana przez NFZ, skoro w gabinecie z podpisanym kontraktem nie leczy się zębów kanałowo tradycyjnymi metodami! Przysługuje nam możliwość leczenia tradycyjnego, ale nie pod mikroskopem, zębów przednich od kła do kła. Wyjątkiem są osoby nieletnie, oraz kobiety w ciąży i połogu, które mogą mieć leczone endodontycznie wszystkie zęby.

Ile trwa leczenie kanałowe pod mikroskopem?

Musimy być przygotowani, że leczenie kanałowe pod mikroskopem może potrwać na fotelu nawet 2-3 godzin. Niekiedy lekarz endodonta rozkłada proces leczenia na 2-3 wizyty. Ponadto czas trwania leczenia kanałowego jest różny dla każdego przypadku. Zależy od stopnia powikłań i przyjętej metody leczenia.

Czy leczenie kanałowe pod mikroskopem jest bolesne?

Cała nowoczesna stomatologia opiera się na znieczuleniu przed zabiegiem. Podobnie endodoncja i leczenie pod mikroskopem odbywa się w znieczuleniu jeśli sytuacja kliniczna tego wymaga. Ważne dla nas jest to, że podczas leczenia kanałowego pod mikroskopem nie boli.

Serdecznie zapraszamy do naszych przychodni w Brzesku i Bochni. Szczególnie polecamy zabiegi leczenia kanałowego zębów pod mikroskopem przez naszego specjalistę w Bochni. Wyjątkowa precyzja i skuteczność zabiegów w powiększeniu, daje szansę utrzymania wielu zniszczonych zębów i cieszenia się pięknym uśmiechem.

Podobne tematy: