Leczenie kanałowe zęba. Leczenie kanałowe w ciąży. Brzesko Bochnia

Leczenie kanałowe zęba. Leczenie kanałowe w ciąży

Leczenie kanałowe zęba, bierze swoją nazwę od obszaru działania. Polega ono na usunięciu chorobowo zmienionej miazgi zęba z systemu kanałowego zęba. Celem leczenia jest opracowanie chemiczne i mechaniczne kanałów, a następnie szczelne ich wypełnienie.

Leczenie kanałowe zęba

Wbrew pozorom zęby to nie tylko tkanki twarde. W trakcie leczenia kanałowego zajmujemy się tkankami miękkimi wypełniającymi centralną część zęba. Tak jak widać na rycinie poniżej, na przekroju trzonowca, mamy zewnętrzną warstwę złożoną z bardzo twardego szkliwa i pod nim położonej zębiny, oraz część wewnętrzną w skład, której wchodzą tkanki miękkie. Ta część wewnętrzna zęba zwana miazgą położona jest w komorze, oraz w kanałach korzeniowych. Miazgę zęba tworzą miedzy innymi naczynia, które odżywiają tkanki zęba, gałązki nerwowe zapewniające czucie.

Każde uszkodzenie zewnętrznej powłoki zęba (bakteryjne, mechaniczno-urazowe, fizyko-chemiczne) powoduje zmiany w obrębie jego tkanek miękkich. Tak jak każda żywa tkanka, miazga ma zdolności kompensacyjne i obronne w stosunku do całego zęba, jednak po ich przekroczeniu dochodzi do trwałych zmian zwyrodnieniowych. Im silniejsze i dłużej trwające negatywne bodźce tym większe zaburzenia. Ich następstwem jest zapalenie miazgi (odwracalne, nieodwracalne), martwica miazgi (częściowa i całkowita), zgorzel miazgi.

 

Dlaczego leczymy zęby endodontycznie ?

Przypuszczam, że na to pytanie każdy z nas miałby swoją własną odpowiedź, ale przede wszystkim wszyscy chcemy mieć własne zęby. Po drugie zapalenia miazgi zęba, to schorzenia często bardzo bolesne, więc naturalnie chcemy także pozbyć się bólu. Po trzecie alternatywą jest w tym przypadku usunięcie zęba co jest bardzo stresujące i nieprzyjemne. No i na koniec, brak zębów wpływa na nasze samopoczucie i ocenę własną i osób trzecich.
Co dzieje się w naszym organizmie, gdy przedwcześnie usuniemy zęby stałe możecie dowiedzieć się państwo z dwóch naszych artykułów :

Każdy z nas chce mieć piękny uśmiech, pełne łuki zębowe, komfort w trakcie jedzenia i żucia. Zmiany zgorzelinowe w zębach są ogniskami zapalnymi i prowokują, wywołują i wikłają inne ciężkie ogólnoustrojowe schorzenia. O chorobie odogniskowej, jej przyczynach i skutkach piszemy w innym artykule do zapoznania się z którym, serdecznie zapraszam. Należy wspomnieć i o stronie finansowej. Leczenie kanałowe zęba jest znacznie tańsze, niż następowe leczenie protetyczne czy leczenie implantologiczne.

Próchnica a leczenie kanałowe

Bakterie obecne w ubytku próchnicowym są najczęstszą przyczyną zmian zwyrodnieniowych miazgi. Nieleczona głęboka próchnica może prowadzić do zapalenia miazgi, zgorzeli miazgi, zmian okołowierzchołkowych. Następstwem tych zmian jest właśnie konieczność leczenia kanałowego zęba. Dlatego tak ważne jest zdiagnozowanie ogniska próchnicy i jego jak najwcześniejsze leczenie. Odpowiednio szybko zlokalizowana i usunięta próchnica, oraz prawidłowo zaopatrzony ubytek po niej, prowadzą dzięki mechanizmom regeneracyjnym miazgi do cofnięcia zaburzeń nawet w początkowym stanie zapalnym.

Leczenie kanałowe w ciąży

Można leczyć zęby u pacjentek w ciąży i leczymy je także kanałowo jeśli są takie wskazania. Leczenie endodontyczne zęba w ciąży warunkujemy dobrym ogólnym stanem pacjentki. Ma to duże znaczenie dlatego że, w przypadku ostrego stanu zapalnego występują bardzo silne dolegliwości bólowe zębów, obrzęk tkanek miękkich i olbrzymi stres. Szczególnie w ciąży kobieta bardzo intensywnie to odczuwa, a razem z nią dziecko. Możemy mieć do czynienia z wyczerpaniem zarówno psychicznym jak i fizycznym przyszłej matki. W zależności od sytuacji i wskazań podajemy wtedy leki przeciw bólowe, przeciwzapalne jak i nie rzadko antybiotyki. Kuracja lekowa w takich przypadkach prowadzona jest przez kilka dni i nie zawsze jest skuteczna.

ciąża leczenie kanałowe

Rozwiązaniem w takiej sytuacji jest albo radykalne pozbycie się zęba, albo jego czasowe odbarczenie, czyli zamiana stanu ostrego w przewlekły bez zakończenia problemu ostatecznie. Napisałem, że odbarczenie, otwarcie komory zęba jest rozwiązaniem czasowym dlatego, bo nigdy nie wiemy, kiedy dolegliwości powrócą znowu. Taka sytuacja może mieć miejsce nawet kilka razy w okresie ciąży. Kolejnym krokiem po ustąpieniu ostrych dolegliwości jest jednoczasowe leczenie kanałowe zęba, opracowanie i szczelne wypełnienie kanałów. W sytuacji, gdy w czasie badania stwierdzamy, że należy leczyć zęba endodontycznie, a pacjentka nie ma ostrych dolegliwości bólowych dążymy do opracowania i wypełnienia szczelnie kanałów zęba na jednej wizycie.

Ból zęba w okresie okołoporodowym

Naprawdę poważnie robi się w okresie okołoporodowym, kiedy w organizmie kobiety osłabionym przez ciążę pojawia się ostry stan zapalny. Może on wikłać poród. Może wpływać na jego przebieg. Taką sytuację są w stanie wywołać nie tylko zęby z ostrym stanem zapalnym, ale również te, w których istniał przewlekły stan zapalny. To one pod wpływem zmniejszonej odporności organizmu kobiety nagle ulegają podrażnieniu. Dlatego też może się zdarzyć, że niezdiagnozowane i nieleczone stany zapalne w niektóry przypadkach skończą się powikłaniami. Jednym z nich jest konieczność usunięcia zęba. Inne niestety mogą być poważniejsze i wpłyną na stan zarówno matki jak i dziecka. 

Jeśli macie pytania, wątpliwości, albo problemy z zębami serdecznie zapraszamy do naszych specjalistów w przychodniach ARTDENT w Brzesku i w Bochni. Zawsze chętnie doradzimy i pomożemy w zębowej sprawie 🙂 

Podobne tematy: