Brak zębów. Konsekwencje braków w uzębieniu w obrębie twarzy i jamy ustnej
Brak zębów to problem, który pojawia się z wielu przyczyn. Tracimy je w różnym wieku i z różnych powodów. Najczęstszą przyczyną jest próchnica. Zaniedbania higieny,
Strona główna » Protezy zębowe
Protezy zębowe stosuje się w zabiegach z dziedziny protetyki stomatologicznej. Stanowią one podstawową metodę uzupełnienia braków w uzębieniu.
Zęby tracimy z różnych powodów. Główną przyczyną ich utraty jest próchnica, ale także urazy, paradontopatia czy choroby układowe np. cukrzyca, choroby tkanki łącznej czy efekty działania chorób nowotworowych. Protetyka stomatologiczna pozwala uzupełnić nie tylko brakujące zęby, ale także odbudować utracone tkanki.
Protetyka stomatologiczna to tzw. dziedzina odtwórcza stomatologii. Pozwala przywrócić pełny estetyczny uśmiech oraz, co za tym idzie, poczucie komfortu i pewność siebie pacjenta. Warto pamiętać, że nie tylko kwestie estetyczne są ważne. Przede wszystkim braki w uzębieniu mogą prowadzić do powikłań na tle zdrowotnym. Przyczyniają się do powstawania schorzeń zarówno miejscowych, jak i ogólnoustrojowych.
Naszym głównym celem jako gabinetu protetyki stomatologicznej jest przywrócenie utraconych zębów u pacjenta, zachowując wysokie standardy estetyczne i użytkowe protez.
Wykonujemy protezy zębowe ruchome oraz stałe, licówki, korony oraz mosty protetyczne, stanowiące gwarancję poprawy zdrowia, wyglądu oraz naturalnego uśmiechu pacjenta.
Najtańszą metodę uzupełnienia braków w uzębieniu stanowią protezy akrylowe. Są to tzw. protezy ruchome, które mogą odtworzyć zarówno braki częściowe, jak i całkowite. Wykonywane są z tworzywa akrylowego i z powodzeniem zastąpią na kilka lat naturalne uzębienie pacjenta.
Protezy szkieletowe mają zastosowanie w przypadku gdy pacjent posiada część własnego uzębienia. Proteza szkieletowa jest mała, stosunkowo tania, szybka w adaptacji. Nie powoduje odleżyn czy zaburzeń czucia smaku i temperatury. Stanowi trwałe i dobre rozwiązanie w zatrzaskowym połączeniu z koronami lub mostami. Dodatkowo proteza taka jest niewidoczna na co dzień i stanowi najwygodniejszy rodzaj protezy ruchomej.
Braki odcinkowe, powstałe po usunięciu pojedynczych zębów z łuku, uzupełniamy przy pomocy mostów protetycznych. Są one szczególnie polecane w takich przypadkach. Pozwalają przywrócić nie tylko funkcjonalność, ale i estetykę uzębienia. Dzięki modelowaniu oraz odpowiednim doborze porcelany różnica między mostami protetycznymi a naturalnym uzębieniem jest praktycznie niezauważalna. Mosty porcelanowe idealnie odwzorowują kształt oraz kolor utraconych zębów, a dużym plusem ich jest długa żywotność, sięgająca od około 20 do 25 lat.
Korona porcelanowa odtwarza zniszczoną strukturę szkliwa pojedynczego zęba. Zbudowana jest z metalowej czapeczki, na którą nałożona jest warstwowo cienka warstwa porcelany. Korona pełnoceramiczna jest pochewką z czystej porcelany, albo porcelany napalonej na cyrkonie. Dlatego też jest na dzień dzisiejszy najwierniejszym i najpiękniejszym odwzorowaniem naturalnego szkliwa. W przypadkach zniszczenia, lub złamania własnego zęba, jeżeli zdecydujemy się na jej użycie otrzymamy efekt kosmetyczny gwarantujący pełne zadowolenie pacjenta.
Każdy dobry protetyk, który podchodzi do swojej pracy z pasją oraz zaangażowaniem zgodzi się ze stwierdzeniem, że protetyka stomatologiczna jako dziedzina jest formą sztuki. Podobnie jak jubilerstwo wymaga swoistego kunsztu, olbrzymiej cierpliwości i niezwykłej precyzji na wszystkich etapach powstawania i osadzania pracy protetycznej. Efekt końcowy potrafi jednak zachwycić tak pacjenta jak i lekarza.
Brak zębów to problem, który pojawia się z wielu przyczyn. Tracimy je w różnym wieku i z różnych powodów. Najczęstszą przyczyną jest próchnica. Zaniedbania higieny,
Wzmocnienie zęba czy też obudowa zęba na sztyfcie to jedno z działań mających na celu utrzymanie jego funkcji w dłuższym okresie czasu. Odbudowa na korzeniu
Uzupełnienie zębów po ich utracie jest konieczne. Nie tylko ze względu na estetykę, ale także na ich funkcje i wpływ na prawidłowe funkcjonowanie układu stomatognatycznego.
Proteza zębowa odtwarza i uzupełnia utracone własne tkanki. Zarówno zęby, jak i tkanki miękkie. Wiele osób, które utraciły zęby stoi przed dylematem, co zrobić, jakie
Proteza akrylowa całkowita i częściowa są to protezy ruchome. Mówimy o nich protezy osiadające. Nie posiadają podparć, spoczywają tylko na śluzówce. W szczęce obejmują całe
Proteza częściowa akrylowa jest protezą, którą projektujemy na okres przejściowy, w którym to pacjent stopniowo traci swoje zęby. Uzupełnia ona braki jednego lub kilku zębów.