Wzmocnienie zęba czy też obudowa zęba na sztyfcie to jedno z działań mających na celu utrzymanie jego funkcji w dłuższym okresie czasu. Odbudowa na korzeniu zęba jest znacznie lepszą alternatywą, niż uzupełnienie jego braku implantem protetycznym. W stomatologii dzięki naszym działaniom możemy wzmocnić i odbudować zęba od środka, ale także zabezpieczyć go od zewnątrz. Istnieje wiele metod i możliwości odbudowy utraconej struktury zęba. Oto po krótce niektóre z nich.
Odbudowa zęba kompozytem
Odbudowa materiałem kompozytowym brakującej tkanki zęba jest najszybszym i najprostszym sposobem uzupełnienia utraconych tkanek zęba. Leczenie prowadzimy techniką adhezyjną praktycznie jednakową, jak plombowanie zęba. Po kolei warstwowo nakładany materiał kompozytowy wraz ze specjalnym systemem wiążącym, Zapewniamy w ten sposób estetykę i odtwarzamy funkcję zęba. Wadą takiego rozwiązania jest jednak jego trwałość, szczególnie przy rozległym uszkodzeniu korony zęba. Ponadto w skutek obciążeń zwarciowo-zgryzowych łatwo o odłamanie odbudowanej struktury.
Wzmocnienie zęba sztyftami okołomiazgowymi
Odbudowa zęba na sztyftach okołomiazgowych jest modyfikacją odbudowy struktury zęba kompozytem. Tytanowe sztyfty okołomiazgowe na całej długości są gwintowane. Dzięki temu pozostają bardzo cienkie, ale zarazem bardzo mocne. Dlatego też umieszczamy je wkręcając w strukturze korony, lub korzenia zęba celem wzmocnienia odbudowy kompozytowej. Działają jak kotwy, albo zbrojenie struktury kompozytu. Możemy je zastosować zarówno w zębach żywych, jak i tych leczonych kanałowo.
Wzmocnienie korony zęba kompozytem z włóknem szklanym
Użycie kompozytu z włóknem szklanym w miejsce tradycyjnego wypełnienia jest kolejną alternatywą odbudowy korony zęba. Szczególnie przydatne jest to rozwiązanie w zębach martwych. Umieszczamy wtedy kompozyt z włóknem szklanym osiowo, centralnie w zębie. Stanowi on po polimeryzacji trzon odbudowy. Podobnie funkcjonuje, jak wkład koronowy.
Wkłady koronowe
Wkład koronowy, to rodzaj specjalnego wypełnienia i wzmocnienia zęba. Wykonujemy je z różnych materiałów takich jak porcelana, cyrkon, kompozyt, złoto. Dlatego też do ich wykonania wymagane jest specjalistyczne wyposażenie laboratorium protetycznego. To tam są modelowane i wykonywane na gotowo. Zakładamy je w gabinecie stomatologicznym. Cechują się bardzo dużą wytrzymałością i żywotnością. Osadzamy je w trakcie wizyty na specjalnych cementach, co kończy odbudowę zęba.
Wzmocnienie zęba leczonego kanałowo
Wzmocnienie i odbudowę zęba w przypadku zębów leczonych kanałowo stosujemy bardzo często. Struktura takiego zęba jest bardzo mocno osłabiona. Zniszczenia powoduje próchnica, przeciążenia zwarciowo-zgryzowe, wady zgryzu, parafunkcje, jak również konieczna preparacja tkanek twardych w trakcie leczenia. Nierzadko ubytek tkanek jest tak duży, że możemy porównać pozostałą strukturę zęba do skorupki jajka. Dlatego bez prawidłowego wzmocnienia i osłony nawet dobrze przeleczone kanałowo zęby nie mają szans w dłuższym terminie na prawidłowe funkcjonowanie.
Do celów wzmocnienia i odbudowy struktury zęba stosujemy obecnie wkłady koronowo-korzeniowe z włókna szklanego spojonego kompozytem. Mają one najbardziej do naturalnych zbliżone parametry wytrzymałościowe i fizyczne. Ponadto polecamy również wkłady lane wykonane w pracowni protetycznej ze stopów złota, srebro-palladu, tytanu czy chrom-kobaltu. Po odpowiednim opracowaniu korzenia i części koronowej zęba, umieszczamy wkład w środku zęba i cementujemy go na specjalnie do tego celu przeznaczonych cementach. Na koniec naszą pracę zwieńczamy koroną protetyczną.
Korony i mosty protetyczne jako zewnętrzna odbudowa zębów
Nowoczesna protetyka może nam wiele zaoferować, by odpowiednio wzmocnić i zabezpieczyć zniszczone tkanki w jamie ustnej. Z jednej strony Korony i mosty protetyczne, które dobieramy indywidualnie do wskazań, ostatecznie zabezpieczają uszkodzone zęby na wiele lat. Po drugie odtwarzają, a nawet więcej poprawiają estetyczny wygląd i ładny uśmiech na naszej twarzy. Dla chętnych polecam nasze artykuły w których znajdziecie wszystkie informacje na temat koron i mostów porcelanowych:
Korona zęba rodzaje i opinie. Korona zęba – cena
Korona porcelanowa a korona pełnoceramiczna – czym się różnią?Cena.
Jeśli zdarzy się Wam, że ukruszycie swojego zęba nie martwcie się 🙂 Są metody by go naprawić, a my Wam pomożemy :). Serdecznie więc zapraszamy do naszych przychodni ARTDENT w Brzesku i Bochni.