RTG ZĘBA. RENTGEN STOMATOLOGICZNY. TOMOGRAFIA CBCT

RTG zęba i tomografia stożkowa CBCT

Skuteczne leczenie zębów powinno w pierwszej kolejności opierać się na właściwej diagnostyce. Pozwala to na szybkie wykrycie schorzeń zębów i podjęcie odpowiedniego programu leczenia. Kiedy należy wykonać RTG zęba czy tomografię stożkową CBCT i co warto wiedzieć na temat rentgena stomatologicznego przed wizytą u dentysty? Ważne jest to, że zdjęcie RTG może być wykonywane kilkakrotnie podczas stomatologicznego. Ponadto na badanie radiologiczne zęba potrzebne jest skierowanie, które otrzymujemy od lekarza dentysty prowadzącego leczenie. Wymaga się go w przypadku zdjęcia panoramicznego, cafalometrycznego, stawów skroniowo-żuchwowych oraz CBCT. Na zdjęcie punktowe zęba nie potrzebujemy skierowania. Ponieważ mamy do czynienia z promieniowaniem X muszą być stosowane dla pacjentów środki ochrony.

Dzięki stałemu rozwojowi elektrokardiologii jakość zdjęć rentgenowskich zębów stale wzrasta. Czas oczekiwania na zdjęcie, dawka, oraz narażenie na promieniowanie podczas badania ulega stałemu zmniejszeniu w porównaniu do badań prowadzonych jeszcze kilkanaście lat temu. Jest to olbrzymi atut nowoczesnej diagnostyki stomatologicznej. Dlatego też z pewnymi ograniczeniami, badania RTG zębów są bezpieczne dla kobiet w ciąży. Obecnie diagnostyka radiologiczna stanowi podstawę do dalszych kroków leczenia, takich jak zabiegi chirurgiczne, protetyczne czy wszczepienie implantów.

Artdent Rentgen stomatologiczny. Zakres usług RTG

Wykonujemy wysoko kontrastowe i czytelne zdjęcia zębów, kości i struktur jamy ustnej. Wynik badania otrzymujemy od razu po wykonaniu ekspozycji. Ponadto obraz, natychmiast uzyskany po ekspozycji, może być dodatkowo poddany obróbce cyfrowej w celu uzyskania najlepszych możliwych danych, niezbędnych do dalszego leczenia.

Najważniejszą korzyścią nowoczesnego rentgena stomatologicznego jest znaczna redukcja dawki promieniowania – zależnie od badania pacjent w naszych przychodniach przyjmuje dawkę odpowiednio kilkanaście do kilkuset razy mniejszą w stosunku do tradycyjnej pracowni RTG.

Osobom odwiedzającym nasze przychodnie stomatologiczne oferujemy:

 • zdjęcia zębów przylegające i zgryzowe,
 • zdjęcia cefalometryczne,
 • Rtg panoramiczne,
 • zdjęcia stawów skroniowo-żuchwowych,
 • zdjęcia czaszki w projekcji przedniej i bocznej
 • Rtg zatok szczękowych.
 • tomografia komputerowa stożkowa CBCT

Naszą specjalnością są zdjęcia panoramiczne i zdjęcia cefalometryczne niezbędne do zaplanowania i przeprowadzenia leczenia ortodontycznego. W przychodni Artdent wykonujemy tomografię komputerową stożkową CBCT. Jest to niezwykle precyzyjna aparatura medyczna. Wychodzimy z założenia, że tylko dokładna diagnostyka, w tym diagnostyka radiologiczna, pozwala na skuteczne leczenie pacjenta.

Zdjęcie panoramiczne zębów

Zdjęcie panoramiczne zębów zwane także zdjęciem pantomograficznym, jest jedną z najczęściej wykonywanych ekspozycji w pracowniach radiologii stomatologicznej. Jest to zdjęcie przeglądowe OPG, obejmujące swym zasięgiem obszar twarzoczaszki. Chętnie sięgają po nie specjaliści chirurgii stomatologicznej, ortodonci, periodontolodzy i protetycy. W konsekwencji jest to dzisiaj niezastąpione narzędzie diagnostyczne, pokazujące prawidłowe struktury anatomiczne jak i twory zmienione chorobowo.

Zdjęcie cefalometryczne

Skierowanie na zdjęcie cefalometryczne wydaje lekarz ortodonta. Jest ono niezbędne do zaplanowania leczenia ortodontycznego. Cefalometria jest wykonywana w projekcji bocznej przy zwartych łukach zębowych. Dodatkowo dzięki specjalnemu oprogramowaniu możemy wykonać na zdjęciu pomiary cech charakterystycznych dla głowy i twarzoczaszki pacjenta. Pozwala to zaplanować leczenie wady zgryzu aparatem ortodontycznym stałym.

CBCT – Tomografia stożkowa zębów

Tomografia zębów CBCT jest na najnowszym i najnowocześniejszym narzędziem służącym do diagnostyki układu stomatognatycznego. Pozwala uzyskać obraz przestrzenny i analizować struktury anatomiczne i zmiany chorobowe we wszystkich trzech płaszczyznach. Dlatego też jest badaniem rozstrzygającym, wykonywanym, gdy zdjęcia przeglądowe OPG nie dają dostatecznej informacji na temat stanu pacjenta. Ponadto uważa się, że tomografia zębów dostarcza 40-60 % informacji więcej niż zdjęcie punktowe zęba, czy zdjęcie panoramiczne.

Dlaczego warto wykonać badanie stomatologiczne w naszych gabinetach w Brzesku i Bochni?

W naszym gabinecie wykonujemy pełen zakres projekcji rentgenowskich. Posiadamy specjalistyczny sprzęt łącznie z tomografią komputerową CBCT, pozwalającą na uzyskanie dokładnych zdjęć 3D w skali 1:1. Po przeprowadzonym badaniu RTG pacjent otrzymuje wydruk na kliszy medycznej oraz na płycie CD, w formie cyfrowej. Po za tym, diagnostyka radiologiczna dla  pacjentów leczących zęby w naszych przychodniach  jest usługą bezpłatną.

Informacja o wpływie wykonywanej działalności związanej z narażeniem na promieniowanie jonizujące na zdrowie ludzi i na środowisko (za rok 2022). Podstawa prawna: Ustawa Prawo Atomowe (Dz.U. 2021 poz. 1941 art. 32 c pkt. 2).

Prowadzona działalność związana z narażeniem na promieniowanie jonizujące: udzielanie świadczeń zdrowotnych z zakresu badań rentgenodiagnostycznych.

Informuję, iż na podstawie:

 • Wyników pomiarów osłon stałych pracowni rentgenowskich
 • Wyników odczytów dawkomierzy indywidualnych
 • Wyników regularnie przeprowadzanych testów eksploatacyjnych aparatów rentgenowskich
 • Wyników audytów przeprowadzanych w jednostce

NZOZ „ARTDENT” M. i J. Ojczyk Jacek Ojczyk s.c. nie stanowi zagrożenia radiacyjnego dla zdrowia ludzi i dla środowiska.

Prowadzona działalność nie prowadzi do uwolnień substancji promieniotwórczych do środowiska.

Artykuły / opinie / porady

Dentysta Brzesko. Stomatolog Brzesko. =ARTDENT= Przychodnia stomatologiczna

Co to jest badanie radiologiczne ?

Pracownia radiologiczna jest miejscem, gdzie wykonujemy to badanie. Wykorzystujemy promieniowanie rentgenowskie ( promieniowanie X ), do stworzenia obrazu tkanek, przez które ono przechodzi i rejestrujemy

Czytaj dalej »