Ból zęba po leczeniu kanałowym może się zawsze pojawić. Dolegliwości wystąpią zaraz po leczeniu albo długo po jego zakończeniu. Ból zaraz po zakończeniu leczenia kanałowego może być echem zmian chorobowych. Później stopniowo cichnie i zanika. Natomiast niepokojący jest ból, który pojawia się po pewnym czasie od zakończania leczenia, warto w takiej sytuacji odwiedzić gabinet stomatologiczny i sprawdzić, co jest przyczyną takiego stanu rzeczy.
Diagnostyka bólu zęba po leczeniu kanałowym.
Nasi pacjenci zgłaszają się z różnymi pytaniami, a nierzadko dolegliwościami zlokalizowanymi w okolicy zębów, które były leczone wcześniej endodontycznie. Podejrzenie, że źródłem problemów jest ząb leczony kanałowo często jest słuszne, bowiem ząb leczony endodontycznie zawsze będzie stanowić locus minoris resistentiae, czyli miejsce mniej odporne. Ból zęba po leczeniu kanałowym mogą mieć różne przyczyny. Prawidłowo przeprowadzone leczenie kanałowe zapewnia bardzo długie funkcjonowanie i obecność zęba w jamie ustnej. W konsekwencji służy on wówczas, jak każdy inny ząb i nie daje dolegliwości. Dlatego jeśli pojawiają się problemy należy odpowiednim badaniem je zdiagnozować.
Rozmowa z pacjentem, badanie stomatologiczne oraz nowoczesna diagnostyka radiologiczna pomagają nam wykluczyć lub potwierdzić przypuszczenia co do stanu leczonego kanałowo zęba.
Pytania jakie pacjenci zadają, są powiązane z tym, w jaki sposób odczuwają oni dolegliwości leczonych kanałowo zębów. Postaram się zebrać problemy razem i niżej je opisać.
Ból zęba w trakcie leczenia kanałowego
W naszych praktykach zęby z martwą miazgą leczymy bez znieczulenia. Cały przebieg wizyty jest bezbolesny. W międzyczasie jeśli występują incydenty bólowe, od razu eliminujemy je przez korektę naszych działań.
Dolegliwości bólowe podczas leczenia kanałowego na jednej wizycie
Ból zęba podczas leczenia kanałowego jest dla nas elementem diagnostycznym. Dlatego nie staramy się od razu wyłączyć go, przez podanie na samym początku znieczulenia. Ząb martwy podczas leczenia kanałowego nie boli. Jeśli więc pojawią się dolegliwości bólowe, jest to dla nas sygnał, że należy zmienić sposób leczenia. Ważne jest także to, że po zakończonym zabiegu leczenia i wypełnienia kanałów pacjent ma pełne czucie. W konsekwencji od razu po wizycie jest w stanie określić, czy czuje jakieś dolegliwości. Najczęściej leczymy zęby kanałowo na jednej wizycie. Jednoczasowo opracowujemy kanały i od razu je wypełniamy kończąc leczenie. W konsekwencji jeśli wszystko wykonamy prawidłowo, mamy praktycznie pewność, że nie będzie bólu po leczeniu kanałowym zęba.
W przypadku, gdy leczymy kanałowo zęba z żywą miazgą, zabieg prowadzimy w znieczuleniu miejscowym. Z tego powodu czucie wraca po upływie nawet kilku godzin. Dlatego też dolegliwości bólowe po leczeniu kanałowym pacjent może zarejestrować znacznie później.
Ból zęba po zatruciu w trakcie leczenia kanałowego na kilku wizytach
Jeśli wymaga tego sytuacja, leczenie kanałowe zęba prowadzimy na dwóch lub trzech wizytach. W przypadku zębów z żywą miazgą zdarza się, że na pierwszej wizycie lekarz stomatolog zakłada opatrunek z pastą dewitalizującą miazgę zęba. Odracza wówczas leczenie do kolejnej wizyty. Mogą się wtedy po wizycie pojawić dolegliwości bólowe. Czasem są dość silne. Najczęściej lekarz informuje wówczas pacjenta, o możliwości wystąpienia bólu zęba po dewitalizacji miazgi i zaleca przyjmowanie środków przeciwbólowych. Długoletnia obserwacja potwierdza brak dolegliwości i zmian zapalnych w okolicy wierzchołkowej korzeni leczonych zębów po dokładnie przeprowadzonym leczeniu kanałowym.
Ból zęba po leczeniu kanałowym zaraz po wizycie
Ten rodzaj bólu występuje zdecydowanie najczęściej, o czym świadczą liczne sygnały od pacjentów poddanych leczeniu kanałowemu. Z czego wynika wspomniany dyskomfort bólowy? Jest związany z podrażnieniem tkanek podczas procesu leczenia.
Leczenie kanałowe - ból po czyszczeniu kanałów
Ból zęba po leczeniu kanałowym jest czasem bardzo silny, ale ma tendencje do słabnięcia i zanikania. Trwa najczęściej kilka, kilkanaście godzin.
Czyszczenie i poszerzanie kanałów odbywa się drogą chemiczną i mechaniczną. Środki , którymi płuczemy system kanałowy są bardzo agresywne. Ich zastosowanie wymaga procedura leczenia kanałowego zęba. Dlatego też zdarzają się przypadki podrażnień okolicy zęba po ich aplikacji. Nie bez znaczenia jest także podrażnienie wywołane mechanicznym opracowaniem kanałów za pomocą narzędzi rotacyjnych i ręcznych. Mimo najlepszych starań, po za otwór wierzchołkowy dostają się skrawki zębiny, bakterie i produkty ich przemiany materii i rozpadu. Dodatkowo nakładają się na to dolegliwości ze strony zmian okołowierzchołkowych, które są w stanie zaostrzenia, albo ostrego zapalenia.
Jak uśmierzyć ból po leczeniu kanałowym ?
Wskazanie: Tbl. Ibuprofen 500 mg co 6 godzin. Unikamy obciążania zęba. Dodatkowo obserwujemy zęba i jeśli ból nie mija umawiamy się na wizytę w gabinecie.
Ból zęba po leczeniu kanałowym po kilku tygodniach, miesiącach, latach
Ból występujący po kilku latach najczęściej narasta stopniowo i nie jest bardzo uciążliwy. Dlatego też jest trudny do zlokalizowania i zidentyfikowania dla pacjenta. Dopiero nasilenie objawów, rozszerzenie ich na większy obszar ciała mobilizuje do wizyty w gabinecie. Zdarza się jednak czasem, że ból atakuje od razu silnie i w krótkim czasie konkretny ząb staje się bolesny uciskowo, ma miejsce obrzęk tkanek okolicznych, a nawet rozchwianie zęba.
Badanie stomatologiczne w gabinecie i diagnostyka radiologiczna pozwalają nam zróżnicować niepowodzenie leczenia kanałowego od innych zmian chorobowych. Dzięki nim zmiany zapalne okołowierzchołkowe różnicujemy z zapaleniem przyzębia, przeciążeniem zwarciowym, złamaniem korzenia, resorpcją i innych zmianami, które dają podobne objawy.
Co zrobić gdy boli ząb ?
Doraźnie możemy zażyć w tabletkach lub drażetkach Ibuprofen 500 mg co 6 godzin. Unikamy obciążania zęba. Dodatkowo chłodny układ łagodzi dolegliwości. Antybiotykoterapia bez konsultacji jest niewskazana.
Gdy ząb leczony kanałowo boli, konieczna jest wizyta w gabinecie stomatologicznym. Wskazana jest diagnostyka radiologiczna w postaci zdjęcia punktowego zęba, a jeszcze lepiej w postaci tomografii CBCT odcinkowej. Badanie i RTG zęba pozwoli ocenić rodzaj schorzenia i podjąć odpowiednie leczenie. Nie ma możliwości leczenia samodzielnego poza gabinetem.
Ból zęba przy nacisku, nagryzaniu po leczeniu kanałowym
Ból zęba przy nacisku i nagryzaniu może wystąpić zaraz po leczeniu i jest skutkiem tegoż leczenia. Może też niestety pojawić się w odległym terminie. Jeśli ząb po leczeniu kanałowym boli przy nacisku po kilku, kilkunastu miesiącach świadczy to o stanach zapalnych w ozębnej w okolicy okołowierzchołkowej. Zmiany mogą mieć charakter ostry lub przewlekły. Dlatego też, rodzaj schorzenia będzie determinował charakter bólu i jego stopień nasilenia. Zmiany ostre i zaostrzenia skutkują silnym bólem podczas nacisku. Wskazane jest różnicowanie ze zmianami w przyzębiu, bruksizmem i innymi zmianami chorobowymi. W konsekwencji badanie stomatologiczne i diagnostyka radiologiczna są obowiązkowe. Później zalecamy leczenie endodontyczne w gabinecie stomatologicznym.
Słaby, silny, „okropny”, w nocy - ból zęba po leczeniu kanałowym
Jest to ból najczęściej ciągły i silny skoro potrafi nas obudzić w nocy. Zdarza się, że mamy wrażenie pulsowania zęba, albo wysadzenia go z zębodołu. Dodatkowo mogą mu towarzyszyć dolegliwości ze strony dziąsła,ból, zaczerwienienie i obrzęk. Ponadto ból może promieniować na całą okolicę.
Taki stan wymaga środków przeciwzapalnych i przeciwbólowych. Konieczna jest jak najszybsza wizyta w gabinecie stomatologicznym. dalsze postępowanie lecznicze w gabinecie stomatologicznym podyktowane będzie rozpoznaniem klinicznym i diagnostyką radiologiczną.
Niepowodzenie leczenia kanałowego
Wszystkie stany bólowe po leczeniu kanałowym są związane z obecnością i pozostaniem bakterii w kanale i kanalikach zębowych. To one odpowiadają za powstawanie stanu zapalnego i wysięku w małej ciasnej przestrzeni. Dlatego też wzrost ciśnienia w danej okolicy powoduje ból przy nacisku i nagryzaniu, często ciągły i pulsujący. Dodatkowo promieniuje niejednokrotnie na całą stronę twarzy.
Nasze niepowodzenie jako stomatologów polega na tym, że nie udało nam się tych bakterii usunąć albo spowodować, by były izolowane od środowiska ozębnej. Przyczyn może być wiele i nie wszystkich jesteśmy w stanie uniknąć, czy je wtórnie zlikwidować. Spośród najczęściej występujących mamy niedopełnienie kanału korzeniowego, niedrożność kanału, nie znalezienie kanału, kanały dodatkowe, niekorzystna budowa anatomiczna systemu korzeniowego, perforacja korzenia, złamanie korzenia.
Bardzo dokładna diagnostyka radiologiczna – tomografia zęba jest w stanie bardzo często wskazać, gdzie mamy problem i pozwala na rewizję leczenia kanałowego i na jego likwidację. Leczenie odbywa się w gabinecie stomatologicznym przez powtórne otwarcie kanału, opracowanie mechaniczne i chemiczne i dokładne szczelne jego zamknięcie. Niektórych niedrożnych i niedopełnionych albo z perforowanych kanałów korzeniowych nie jesteśmy w stanie wyleczyć, podobnie jest z pęknięciami korzeni. W takich sytuacjach wymagane jest leczenie chirurgiczne.
Jeśli chcą Państwo umówić się na wizytę u dentysty zachęcamy, aby odwiedzić nasz gabinet stomatologiczny w Bochni lub Brzesku.