Mycie zębów u dziecka

Mycie zębów u dziecka – kiedy zacząć? Jak zachęcić dziecko do mycia zębów?

Mycie zębów u dziecka wbrew pozorom wcale nie jest, szczególnie na początku łatwą sprawą. Nierzadko jesteśmy na bakier z własną higieną, a co dopiero z dbaniem o  higienę ząbków małego człowieka. Nie wiemy, jak się do tego zabrać ani jak i czym wykonać szczotkowanie dziąseł i zębów u dzieci. Jednak wszystkiego możemy się nauczyć pod warunkiem, że wykażemy się odrobiną cierpliwości i odpowiednim podejściem do malucha.

Mycie zębów u dziecka - od kiedy dziecko powinno myć zęby?

Wielu rodziców zastanawia się :”od kiedy zacząć myć dziecku zęby?”. Jeszcze przed wyrżnięciem pierwszych zębów przemywamy dziąsła. Nie potrzebujemy do tej czynności niczego szczególnego, wystarczy zwykły gazik. Przemywamy dziąsła w miarę możliwości po każdym posiłku.

Natomiast właściwe mycie zębów u dziecka zaczynamy już w trakcie wyrzynania się pierwszych mleczaków. Ząbki myjemy im dwa razy dziennie i do takiego stanu przyzwyczajamy pociechy. Najpierw robimy to my, własnoręcznie. Potem uczymy dzieci szczotkować zęby samodzielnie.

Jak dziecko powinno szczotkować zęby? Technika mycia zębów u dzieci

Używamy do tego celu małej dziecięcej szczoteczki z miękkim włosiem. Ma to być zwykła tradycyjna szczoteczka, nie elektryczna.
Myjemy dziecku wszystkie powierzchnie zębów. Technika i mycie zębów u dziecka jest proste. Najpierw na powierzchni żującej. Następnie od strony wargi i podniebienia.

Dodatkowy instruktaż mycia zębów u dziecka przeprowadzamy, gdy dziecko będzie odpowiednio większe. Uczymy je myć powierzchnie wargowe ruchem kolistym. Od strony podniebienia najlepiej użyć ruchu wymiatającego. Powierzchnie żujące myjemy ruchem przód-tył.

Mycie zębów u dziecka

Bardzo ważne jest byśmy to my dziecku pokazali, poinstruowali go, w jaki sposób prawidłowo ma myć zęby.
Jest to łatwe pod warunkiem, że myjemy zęby z dzieckiem systematycznie.
Powtarzamy, pokazujemy technikę i mycie zębów u dziecka wielokrotnie. Uwydatniamy poszczególne sekwencje ruchów.
Pozwalamy dziecku, jeśli ma ochotę, by robiło to samodzielnie pod naszą kontrolą.

Od kiedy dziecko może myć zęby samodzielnie

Każde dziecko jest inne. Przeważnie dziecko myje zęby samodzielnie między 6-7 rokiem życia dziecka, kiedy jest na tyle rozwinięte, że powtarza prawidłowo schematy szczotkowania poszczególnych zębów. Dużo zależy od tego ile poświeciliśmy czasu dziecku na naukę mycia zębów i codzienną jego higienę. Im więcej tego czasu było, tym dziecko łatwiej opanowuje prawidłowy sposób szczotkowania zębów.

Jaka pasta dla dzieci najlepsza?

Pasta do zębów dla dzieci musi być odpowiednio dobrana. Bardzo ważne jest to, by używać dla dzieci pasty z dodatkiem fluoru. Powinna mieć dobre walory smakowe. Nie liczy się tak bardzo producent pasty, czy marka. Ważna jest zawartość fluoru odpowiednio dobrana do wieku dziecka.

Mniej więcej od 6 miesiąca życia do trzeciego roku życia, mycie zębów u dziecka, powinno się odbywać z użyciem pasty z fluorem o stężeniu fluoru  1000 ppm. Wielkość nałożonej pasty ma być porównywalna z ziarnem pszenicy, czy ryżu. Zwracamy uwagę, by nasze dziecko nie połykało pasty. Uczymy wypluwać pastę z buzi. U mniejszych dzieci możemy przetrzeć zęby miękką chusteczką.

Między trzecim a szóstym rokiem życia ilość nałożonej pasty na szczoteczkę jest wielkości ziarnka grochu. Nadal pilnujemy wypluwania pasty po umyciu zębów i płukania przez dziecko jamy ustnej. Pasta powinna mieć stężenie fluoru nadal w okolicy 1000 ppm.

Od szóstego roku życia dziecka zwiększamy ilość stosowanej pasty do zębów. Nakładamy 1,5-2 cm pasty o wyższej zawartości fluory w granicach 1450-1500 ppm. Dopiero po skończeniu szesnastu lat młodzież może stosować pasty do zębów o stężeniu 5000 ppm.

Pasta, kubek i szczoteczka do zębów dla dziecka

Szczoteczka do zębów dla dzieci podobnie jak dla dorosłych musi być dobrej jakości i w dobrym stanie. Włosie powinno być elastyczne, proste, dobrane twardością. Szczoteczki z widocznym zużyciem powinny być wymieniane.

Szczoteczka powinna być dobrana do wieku dziecka. Dla bardzo małych dzieci polecamy szczoteczki małe, nie elektryczne, z miękkim włosiem. Fajnie, jeśli mają zabawkową formę.
O rodzaju pasty już pisałem powyżej. Zwracamy uwagę, by dziecko wypluwało i nie połykało pasty do zębów.

Szczoteczka dla dziecka. Pasta i kubek

Dziecko powinno mieć własny kubek do płukania. Podobnie jak ze szczoteczką do zębów, tak i w przypadku osobistego kubka do płukania unikamy przenoszenia bakterii miedzy członkami rodziny i zakażenia próchnicą.

Nitkowanie zębów u dzieci

Są tacy, którzy uważają, że z nitką do higieny przestrzeni międzyzębowych należy zapoznawać dzieci jak najwcześniej. Nawet w wieku 2 lat. Na początku pokazujemy, jak my nitkujemy zęby, a dziecko uczy się poprzez obserwację rodziców. Próbujemy u dziecka używać nitki do zębów dopiero w wieku przedszkolnym, około 4 roku życia pociechy. Są już wtedy wyrznięte wszystkie zęby mleczne. Należy stosować u dzieci miękkie nici zębowe. Nitkowanie wykonujemy zawsze bardzo delikatnie. Polecam trzymadełka do nici zębowych. Zwracamy szczególną uwagę na styk zębów trzonowych. Tam dochodzi najczęściej do próchnicy.

Pytania pacjentów

Jak zachęcić 2 letnie dziecko do mycia zębów ?

Mycie zębów u dziecka dwuletniego powinno być już w miarę regularne. Zęby mogą dziecku myć rodzice, albo możemy to robić wspólnie z dzieckiem. Dlatego ważne jest byśmy:

Po pierwsze poświęcili, jako rodzice czas by dopilnować mycie zębów u dziecka dwuletniego. Istotne jest to, by pokazać dziecku, że my też szczotkujemy zęby. Przykład jest dla dzieci bardzo ważny. 

Druga sprawa to systematyczność. Mycie zębów u małego dziecka musi stać się czymś naturalnym i rutynowym.

mycie zębów u dzieci

Trzecia sprawa. Mycie zębów u dwulatka powinno  wykorzystywać elementy zabawowe. Np. mycie zębów razem z ulubionym misiem, czy lalką.

Po czwarte. Przybory dla dziecka jak wspomniałem muszą być odpowiednio dobrane i dobrej jakości. Wskazana forma zabawki.

Po piąte. Czasem warto wprowadzić system drobnych nagród.  Dlatego też przygotujmy sobie jakieś fanty. To mogą być drobne przedmioty, które podarujemy dziecku, jak np; naklejka, malowanka. Dodatkową nagrodą dla dziecka będzie bajka na dobranoc, piosenka, wspólna zabawa, słowem czas wspólnie spędzony. Robimy z dzieckiem to co ono lubi.

Po szóste. Najważniejsze chyba ze wszystkich. Ciągła rozmowa z dzieckiem i edukacja słowna przez rodziców.

Uwaga – nie można dziecka zmuszać siłą. Jeśli jest opór ze strony dziecka, trzeba dowiedzieć się, co się dzieje i spróbować go rozwiązać rozmową, zabawą, czy prezentem.

Co robić, gdy dziecko nie chce myć zębów?

Nasza reakcja będzie zależała od tego, jak „duże” dziecko nie chce myć zębów. Krótko mówiąc, inaczej będziemy postępować z dzieckiem nastoletnim , a inaczej działamy w  wypadku dziecka kilkuletniego. 
Nie można bagatelizować problemu braku mycia zębów u dzieci 10-cio i nastoletnich. Dlatego jest to ważna sprawa, bo w tym okresie częstość występowania próchnicy w zębach jest największa. W związku z tym jeśli dziecko nie chce myć zębów odbije się to i to znacząco na ich stanie.

Po pierwsze rozmowa. Nasze dzieci są już w tym okresie na tyle rozwinięte, że solidne tłumaczenie w domu oraz wizyta i rozmowa w gabinecie stomatologicznym bardzo często dają dobre efekty. Po drugie pilnowanie przez rodziców pory mycia zębów rano i wieczorem. Uciążliwe, ale skuteczne. Sami także powinniśmy dawać przykład i starać się tak dzieci wychowywać, by dla nich regularne mycie zębów było rutyną. Czasem u najbardziej opornych dzieci sprawdza się zasada drobnych nagród i kar.

Roczne dziecko nie chce myć zębów

W sumie nie ma co się dziwić, że roczne dziecko nie chce myć zębów. Jest w takim wieku, że nie ma żadnej potrzeby szturać w buzi czymś twardym, co je drażni, źle smakuje i przeszkadza jeść, bawić się, albo spać. Dziecko roczne ma małe potrzeby, ale bardzo ważne dla niego. Dlatego też, to my musimy się do niego dostosować. 
Postarajmy się myć zęby u rocznego dziecka w czasie gdy nie jest ono śpiące i marudne. Dobrze by było jeśli byłaby to forma zabawy kolorowymi zabawkami i szczoteczką. Zadbajmy o to, by szczoteczka do zębów dziecka miała miękkie włosie, była nieduża i kolorowa. Ilość pasty na szczoteczce powinna być wielkości ziarna pszenicy. Pasta powinna być smaczna, bo dziecko w większości ją połknie.
Istotne jest byśmy pokazywali jak my myjemy sobie zęby.

Jak nauczyć myć dziecko zęby ?

Sprawa jest bardzo prosta. Musimy mu to pokazać, ale nie raz. Wielokrotne ćwiczenie wraz  z dzieckiem sprawia, że dobrze technicznie szczotkuje ono zęby, a z drugiej strony uświadamia dziecku, że jest to ważna czynność, skoro rodzice tak tego pilnują. Przede wszystkim jednak, my jako rodzice sami musimy dobrze opanować technikę szczotkowania zębów, by błędów nie przekazywać naszym dzieciom.

Jeśli chcą Państwo umówić się na pierwszą wizytę z dzieckiem u dentysty lub rozpocząć leczenie już powstałej próchnicy zachęcamy, aby odwiedzić nasz gabinet stomatologiczny w Bochni lub Brzesku.

Podobne tematy :