Zęby mądrości to ostatnie i najdalej ku tyłowi położone zęby w łuku zębowym. Wyrzynają się u nas jako ostatnie wieku miedzy 18 a 22 rokiem życia, ale przeważnie jako pierwsze sprawiają nam kłopoty. Jest to uwarunkowane zarówno przez ich położenie, czas kiedy się pojawiają w jamie ustnej, oraz ich budowę anatomiczną.
Zęby mądrości. Co warto wiedzieć o zębach ósmych?
Ósemki, czyli tzw. zęby mądrości są ostatnimi zębami w łuku i występują zarówno w szczęce, jak i w żuchwie. Nie jest to jednak regułą, dlatego, że w miarę rozwoju cywilizacyjnego ilość zębów u człowieka stopniowo ulega zmniejszeniu, redukcji. Może więc się okazać, że niektórzy z nas nie posiadają zawiązków zębów mądrości. Ich brak może dotyczyć jednej szczęki lub obu. Dlatego też, zamiast 32 zębów możemy ich mieć 30 lub nawet 28. Taka sytuacja jest korzystna u osób z małą bazą kostną, gdzie ze względów genetycznych łuki zębowe są wąskie i krótkie. Często nie mają dzięki temu żadnych problemów ortodontycznych i higienicznych. No dobrze, a co z ludźmi, którym Bozia dała zęby 9-te?
Dziewiątki. Zęby dziewiąte co z nimi zrobić?
Zęby dziewiąte zaliczamy do narządów szczątkowych, które w procesie ewolucji całkowicie praktycznie zanikły. W populacji wykrywamy je u jednej osoby na kilka tysięcy. Najczęściej w ogóle się nie ujawniają. Kontrariańsko w stosunku do „zębów mądrości” nazywane są „zębami głupoty”. Wykrywamy je przypadkowo na zdjęciach radiologicznych. Rzadko kiedy dochodzi do ich wyrzynania. Ponadto anatomicznie przeważnie są słabo wykształcone i o niewielkich rozmiarach. Szybko ulegają próchnicy i równie szybko zostają usunięte. W przypadku położenia wewnątrz dziąsła kostnego obserwujemy je i jeśli nie powodują żadnych dolegliwości pozostawiamy.
Czy warto zostawić zęby mądrości?
Prawidłowo ustawione w łuku ósemki są pełnowartościowymi zębami. Dlatego też, nie usuwajmy ich pochopnie. Powinniśmy zachować natomiast szczególną dbałość, o te właśnie zęby na końcu łuku. Wielokrotnie się przekonałem jako stomatolog, że pacjenci którzy do nas trafili i prosili, o leczenie protetyczne, stracili stałe zęby szóste i siódme, natomiast posiadali nadal zęby mądrości. Fakt ten jest o tyle ważny, że dzięki takiemu własnemu zębowi osadziliśmy na stałe most protetyczny, podparliśmy protezę, czy zaplanowali klamrę retencyjną. Ponadto ząb mądrości utrzymywał niejednokrotnie prawidłowe zwarcie i wysokość zwarciową. Zamiast wprowadzać w kość kosztowne implanty i prowadzić wielomiesięczne leczenie, wykorzystanie dobrze zlokalizowanej ósemki pozwoliło nam szybko i w rozsądnej cenie uzupełnić łuk zębowy.
Ortodontyczne problemy z ósemkami
Zęby mądrości ze względu na swoje dotylne położenie w łukach zębowych sprawiają nam najwięcej problemów. Jest wszystko w porządku jeśli ząb ósmy prawidłowo ustawi się w łuku. Zaburzenia i dolegliwości pojawiają się, kiedy ósemki nie mogą całkowicie się wyrznąć ze względu na brak miejsca, gdy położone są skośnie, albo poziomo. Rosnący wzdłuż korzeń działa jak tłok. Naciska on wtedy podczas swojego wyrzynania na zęby sąsiednie i przesuwa ku przodowi, co skutkuje powstaniem stłoczenia w odcinku przednim łuku. Cały ten proces jest wywołany faktem wykształcania się i przyrostu na długość korzenia zęba ósmego. Ponadto w jego trakcie, zęby przednie ulegają także wychyleniu i rotacji, oraz zaczynają zachodzić dachówkowato na siebie. Jest to dla nas znak, że należy szybko zarezerwować konsultacje ortodontyczną i zaplanować usunięcie zęba mądrości.
Stany zapalne w okolicy zębów mądrości
Kłopoty z higieną i wyrzynaniem zębów ósmych powodują powstawanie zmian zapalnych w rejonie zatrzonowcowym. Miejscowo ząb mądrości często nie jest w ogóle widoczny, albo wystaje z dziąsła tylko częściowo. Czasem widzimy tylko pojedynczy guzek. Takie niepełne wyrznięcie zęba ósmego sprawia pacjentom spore dolegliwości bólowe. Wiąże się to z wchodzeniem pokarmu i zaleganiem pomiędzy dziąsłem i powierzchni a zęba, co prowadzi do powstawania kieszonek zapalnych. Pojawia się obrzęk i bolesność w tej okolicy, krwawienie i problemy z otwieraniem szeroko ust. Niekiedy przy skośnym ułożeniu ósemki jej guzki ranią błonę śluzową i mięśniówkę policzka. Dodatkowo wszystkie te dolegliwości u pacjenta potęguje i zaognia utrudniona higiena, zalegający pokarm, powstająca w szybkim tempie próchnica zębowa oraz zapalenie przyzębia. W takich sytuacjach mamy wskazanie do szybkiego usunięcia zęba mądrości.
Kiedy usuwamy zęby mądrości?
Jeśli istnieją wskazania ortodontyczne do usunięcia zęba ósmego, to dobrze jest, gdy zaplanujemy zabieg w początkowej fazie rozwoju korzenia. Zabieg jest lżejszy dla pacjenta. Jest to związane z tym, że łatwiej nam usunąć tylko koronę zęba, przez co operacja trwa krócej i stopień ingerencji w kość, zakres jej preparacji jest dużo mniejszy. Oczywiście każdy inny moment, gdy ortodonta zleci natychmiastową ekstrakcję ósemki będzie konieczny i właściwy. Wyjątkiem są przeciwskazania ogólne i miejscowe takie same jakie obowiązują przy usuwaniu innych zębów.
Ciągłe stany zapalne w obrębie powstających kieszonek dziąsłowo-kostnych są wskazaniem do usunięcia zęba mądrości. Powodują silne dolegliwości bólowe i szczękościsk. Po za tym, zęby mądrości, jako trudne do higienizacji procentowo częściej ulegają próchnicy niż inne zęby. Taka sytuacja kwalifikuje je do chirurgicznego usunięcia. Sam zabieg polega na odsłonięciu zęba, przecięciu korpusu i usunięciu fragmentów. Szczegóły i opis zabiegu znajdziecie w naszym wpisie :
Jak wygląda chirurgiczne usuwanie ósemek? Usunięcie ósemki cena.
Zapraszamy do naszych przychodni w Brzesku i Bochni. w przypadku problemów z zębami mądrości zawsze otrzymacie u nas poradę i pomoc.