Pierwsza wizyta u dentysty. Rozmowa rodzica z dzieckiem. Brzesko Bochnia

Pierwsza wizyta u dentysty. Rozmowa rodzica z dzieckiem

Pierwsza wizyta u dentysty może mieć miejsce już w drugim roku życia dziecka. Dotyczy to głównie dzieci i to nawet tych najmłodszych przed 2 rokiem życia.  Wtedy gdy pojawiają się u dziecka w buzi pierwsze zęby. Dziecko pierwotnie nie jest źle nastawione do takiej wizyty, czy przestraszone.

Pierwsza wizyta u dentysty

Najczęściej bywa onieśmielone. Dzieje się tak ponieważ styka się po raz pierwszy z nowym dla niego otoczeniem, oraz osobami. Miły sympatyczny kontakt, duża ilość uśmiechów, zaciekawienie dziecka przedmiotami i inne przyjazne zachowania powodują , że dziecko szybko się odpręża i pozwala na zajęcie się sobą.
Wspomnę ,że ważne jest przygotowanie dziecka przez rodzica przed wizytą. Odpowiednie jego zmotywowanie. Odbywa się to przez rozmowę z dzieckiem. W jej trakcie  należy podać jak najwięcej korzyści, jakie płyną z wizyty w sposób prosty i zrozumiały dla dziecka. Motywacją dodatkową może być bonus w postaci zabawki, filmy, książki, gry, wyjścia na rower.
Tak prowadzimy rozmowę, by nasze sformułowania nie przywodziły skojarzeń negatywnych w tym związanych z bólem. Zwracamy na to uwagę przygotowując  dziecko w domu jak i podczas wizyty w gabinecie, kiedy staramy się dodatkowo uspokoić malucha.
Na przykład nie mówimy: … nie bój się nie będzie bolało…pan doktor nic ci nie zrobi…..dostaniesz tylko zastrzyk….. itd.
Już w tych kilku niby uspakajających słowach zawarta cała gama negatywnych skojarzeń, a przecież chcieliśmy tym dziecko uspokoić. Dlatego też rozmowa z dzieckiem przed pierwszą wizytą powinna być dobrze wcześniej przemyślana.

Pierwsza wizyta u dentysty - przebieg

Pierwsza wizyta u dentysty - przebieg. Brzesko Bochnia

Na to, co będzie się działo w gabinecie możecie mieć również państwo, jako rodzice wpływ. Proszę zapytajcie wcześniej jak lekarz zamierza prowadzić wizytę.  W naszych przychodniach staramy się bardzo powoli, stopniowo wprowadzać dziecko w tryb wizyt stomatologicznych.
Pierwsza wizyta ma pokazać dziecku obcy dla niego teren, jakim jest gabinet, całe otoczenie: urządzenia, meble, ludzi, dźwięki, zapachy.

Jej celem nie jest wykonanie konkretnego zabiegu, ale oswojenie dziecka z nowymi dla niego doznaniami i czynnościami. Staramy się tak poprowadzić wizytę, aby dziecko chciało samodzielnie usiąść na fotelu. Następnie by zaakceptowało ruch i specjalne ułożenie fotela. Dążymy do tego by mały pacjent zgodnie z poleceniami lekarza otworzył buzię, pozwolił na przegląd zębów, śluzówek i kontrolę zgryzu.  Jeśli to wszystko nam się uda możemy powiedzieć, że wizyta była udana. Zwieńczeniem jest oczywiście pochwalenie dziecka zarówno przez lekarza prowadzącego jak i przez rodzica.

Jak często przychodzić do dentysty

Wizyty kontrolne powinny się odbywać w odstępach kilku miesięcy. Najczęściej praktykowane są przeglądy profilaktyczne co 6 miesięcy.

Co dają wizyty kontrolne

Dzięki nim bardzo łatwo i szybko wychwytujemy my, lekarze stomatolodzy pojawiające się zmiany w obrębie zębów, śluzówek, przyzębia i stawów. Dla pacjenta oznacza to ograniczenie zakresu interwencji, preparacji w tkankach, co pozwala utrzymać je w dobrej kondycji na wiele lat i znacznie zmniejsza koszty leczenia. Bardzo ważne jest to u dzieci. Stały kontakt z gabinetem, swoim dentystą, obniża strach przed wizytami. Pozwala zapobiegać próchnicy, zapaleniom miazgi oraz co jest bardzo ważne kontrolować jakość ustawienia zębów pod kątem ewentualnego leczenia ortodontycznego.