Wyciągi ortodontyczne. Gumki ortodontyczne. Brzesko Bochnia

Elastyczne wyciągi ortodontyczne. Jak nosić gumki do aparatu ortodontycznego?

Wyciągi ortodontyczne są to elementy elastyczne gumowe, wykorzystywane w konstrukcji aparatów ortodontycznych stałych. Mocują aparat na zębach, ich zadaniem jest również doprowadzić do prawidłowej korelacji między zębami.  Prawidłowe rozmieszczenie i zamontowanie wyciągów stanowi o sukcesie całego procesu leczniczego.

gumki

Czym są i jak działają wyciągi ortodontyczne?

 

Wyciągi ortodontyczne montowane są do aparatu stałego. Stanowią elementy mechanicznie aktywne. Są „silnikiem” aparatu stałego, podobnie jak śruba ortodontyczna czy sprężyna w aparacie ruchomym. Przez odpowiednie ich rozmieszczenie i dobór, jesteśmy w stanie przesuwać poszczególne zęby, czy ich grupy. Co więcej, możemy dzięki nim ustawiać we wzajemnej korelacji szczękę i żuchwę. Mają więc zastosowanie przy leczeniu wszystkich wad ortodontycznych

Wyciągi ortodontyczne przyczyniają się do poprawy relacji miedzy zębami i szczękami. Pomagają w wypracowaniu i osiągnięciu prawidłowego zwarcia i artykulacji. Ale z drugiej strony te etapy w leczeniu ortodontycznym są najtrudniejsze i zazwyczaj trwają najdłużej.

Współpraca pacjenta z ortodontą to podstawa

Niezwykle ważna jest bardzo ścisła współpraca ortodonty i pacjenta. Pacjent musi bardzo dokładnie i precyzyjnie stosować się do zaleceń przekazanych mu przez lekarza prowadzącego. Wszelkie zaniechania wydłużą czas leczenia, albo wręcz go zniweczą. Noszenie wyciągów i ich odpowiednia zmiana jest podstawowym zadaniem pacjenta.

Wyciągi ortodontyczne zamontowane na aparatach ortodontycznych nosimy przez całą dobę. Są aktywne w pracy, domu, szkole. Nosimy je podczas jedzenia i snu. Ich działanie podczas ruchów żuchwy (mówienie, jedzenie) przyczynia się do szybszego przesuwania się i dopasowywania struktur układu stomatognatycznego (zębów, kości wyrostków zębodołowych, mięśni, dziąseł).

Jak często wymieniać wyciągi ortodontyczne?

Gumki wyciągu ortodontycznego ściągamy do mycia zębów. Robimy to więc 2-6 razy dziennie.Przypominam, że higiena w okresie noszenia aparatu to prawdziwe wyzwanie. Dlatego, jeśli nie chcemy mieć oklejonych jedzeniem zębów i tym samym nieestetycznego uśmiechu, powinniśmy myć je po każdym posiłku. Wyciągi do aparatu ortodontycznego możemy ściągnąć również przy specjalnych okazjach czy uroczystościach.

Codziennie rano, podczas porannej toalety wymieniamy gumki ortodontyczne, wyciągi  i zakładamy nowe otrzymane od naszego lekarza (po posiłkach również). W sumie robimy to 3-4 razy dziennie, dlatego, ponieważ materiał wyciągu ortodontycznego bardzo szybko na skutek pracy, traci swoje właściwości mechaniczne oraz ulega uszkodzeniom.

Wyciągi ortodontyczne a prawidłowa wymiana

Postępujemy przy tym ściśle według przekazanych instrukcji. Nieprawidłowe stosowanie wyciągów ortodontycznych może spowodować spore szkody. Nie jest to na początku łatwe zadanie, dlatego polecam, aby robić to z pomocą lustra. Po pewnym czasie nabieramy wprawy i proces zakładania może odbywać się bez niego, na wyczucie. Ważne, aby pacjent pierwszy raz samodzielnie założył wyciągi ortodontyczne będąc jeszcze w gabinecie stomatologicznym, aby móc robić to prawidłowo później w warunkach domowych. Jeśli zapas gumek się nam wyczerpie należy skontaktować się ze swoim lekarzem prowadzącym.

Nosząc aparat stały należy liczyć się z dolegliwościami bólowymi. Dlatego też pisałem, że jest to wyzwanie. Ból pojawia się przede wszystkim na początku leczenia. Aparat  z wyciągiem ortodontycznym może sprawiać jeszcze większe kłopoty. Nie wolno jednak ściągać gumek ortodontycznych bez powodu. Muszą one pozostać na swoich miejscach. Wymieniamy je tylko regularnie na nowe (w przeciągu kilku dni dolegliwości bólowe znikną).

 

Kolory i rozmiary wyciągów ortodontycznych

Elastyczne wyciągi ortodontyczne występują w różnych rozmiarach np: wyciągi ortodontyczne 1/4, wyciągi ortodontyczne 5/16. Dopasowujemy je według wskazań ortodonty. Jeśli chodzi o kolor, to najczęściej stosujemy wyciągi elastyczne przezroczyste, ale dostępne są w zależności od preferencji pacjenta w bogatej palecie barw.

Gumki ortodontyczne

Gumki ortodontyczne mogą być w mniejszym rozmiarze i są stosowane do elastycznego połączania ligatury aparatu ortodontycznego oraz zamków na stałe osadzonych na zębach. Podlegają okresowej wymianie przez lekarza ortodontę. Dostępne są w różnych kolorach, dzięki czemu z pewnością każdy pacjent bez problemu kupi te akcesoria ortodontycznie w kolorze, który najbardziej odpowiada jego gustowi.

Aparat ortodontyczny stały - jaki kolory gumek wybrać?

Gumka ortodontyczna – niby nic, niepozorny drobiazg, a jednak! Ponieważ znajduje się ona w strategicznym miejscu naszego uśmiechu, jej kolor odgrywa dla wielu osób bardzo ważną rolę. Popularne i dobrze nam się kojarzące są gumki niebieskie lub granatowe. Wyglądają dobrze na zębach, świetnie komponując się z ich bielą. Dziewczętom i paniom mogę również polecić gumki do aparatu ortodontycznego w kolorze różowym i liliowym. Całkiem przyzwoicie wyglądają i wielu pacjentom podobają się również gumki turkusowe. Nie polecam natomiast zdecydowanie gumek czarnych, nie wyglądają one dobrze na zębach.

Macie Państwo wadę zgryzu, która utrudnia codzienne funkcjonowanie i powoduje kompleksy? Zapraszamy serdecznie do odwiedzenia naszych gabinetów stomatologicznych w Brzesku i Bochni wszystkie osoby, które chcą rozpocząć leczenie ortodontyczne i cieszyć się pięknym, zdrowym uśmiechem.

Podobne tematy: